[ad_1]

نه تنها هنگ کنگ ، که در حال حاضر به ناتوانی جنسی تبدیل شده است ، برنامه های گسترش شی جین پینگ و رهبران حزب کمونیست چین را مختل می کند. در حقیقت ، لازم است تایوان ، جزیره ای که جمهوری خلق تمام اهداف و اهداف استان خود را در نظر می گیرد ، با وجود استقلال واقعی آنچه “جمهوری چین” می نامد ، اضافه شود.

با این حال ، یکی از آخرین اقدامات بین المللی ریاست جمهوری ترامپ ، نگرانی زیادی را در پکن ایجاد کرده است. وزیر خارجه مایک پمپئو با تأکید اظهار داشت که روابط بین ایالات متحده و تایوان باید با برداشتن محدودیت های “خودخواسته” که در روابط دیپلماتیک عادی بین دو کشور دخالت می کند – به احترام یک سیاست چینی، شعاری که وجود “فقط یک چین” را به رسمیت می شناسد و جمهوری خلق همیشه آن را ستون اصلی سیاست خارجی خود دانسته است.

و این تمام نیست. برای اولین بار ، یکی از اعضای برجسته دولت ایالات متحده ، مانند مایک پمپئو ، خواستار “تغییر رژیم” در پکن شد ، و بدون صراحت گفت که ایالات متحده با خیرخواهی پایان دولت انحصاری حزب کمونیست را می بیند ، که بدون وقفه برمی گردد. در سال 1949

البته آمریکایی ها همیشه اینطور فکر می کردند. اما موضع رسمی متفاوت است. از زمانی که نیکسون و کیسینجر برای برقراری روابط دیپلماتیک که قبلاً وجود نداشته از مائو تسه تونگ دیدن می کنند ، ایالات متحده مجبور شده است از یک سو روابط دیپلماتیک خود را با تایپه قطع کند و از سوی دیگر رسماً تصدیق کند که یک سیاست چینی تحمیل شده توسط پکن به کل جهان (یا تقریباً) منصفانه و عادلانه است.

همه اینها باعث ایجاد یک دوز برجسته ریا شد. واشنگتن به رسمیت نمی شناسد حقوقی استقلال تایوان ، اما آن را به رسمیت می شناسد عملاً آخرین پشتیبانی گسترده نظامی و همیشه اشاره به اینكه او حمله نهایی به این جزیره را كه كمونیستهای چین از زمان به قدرت رسیدن در سال 1949 تهدید كرده بودند ، مجازات نخواهد كرد.

با این حال ، مسئله بسیار پیچیده است. به دنبال اظهارات پمپئو ، دونالد ترامپ تصمیم داشت سفیر آمریکا در سازمان ملل را به كلی كرافت به تایپه بفرستد و این اولین سفر شخصی یكی از اعضای ارشد دیپلماسی آمریكا به تایوان خواهد بود. چینی ها به معنای واقعی کلمه خشمگین بودند و این دیدار در آخرین لحظه لغو شد ، رسماً به بهانه انتقال قریب الوقوع بین دولت ترامپ و بایدن.

در حقیقت ، فشار چین آنقدر شدید بود که آمریکایی ها مجبور شدند فعلاً آن را به تعویق بیندازند و دولت جدید را برای تصمیم گیری در مورد ادامه این مسیر یا عدم تصمیم گیری در اختیار بگذارند. و این در مورد روابط آینده چین و آمریکا چیزهای زیادی می گوید. شناخته شده است که بایدن طرفدار چینی نیست ، اما این احتمال وجود دارد که با استفاده از مهارت های میانجیگری خود ، با ادامه سیاست مبهمی که ایالات متحده همیشه در قبال جانشینان چین ملی پوش ، چیانگ کای شیک اتخاذ کرده ، سعی در کاهش تنش ها داشته باشد. ، متحد بزرگ ایالات متحده در جنگ جهانی دوم.

با این حال ، دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود تایوان در زمینه دید پکن باقی بماند. با گذشت زمان ، این کشور در واقع به یک نیروی تکنولوژیکی بسیار قابل احترام تبدیل شده است. امروزه بیشتر نیمه هادی هایی که زیربنای دستگاه های الکترونیکی هستند توسط سه شرکت بسیار پیشرفته درست در جزیره تولید می شوند. این است شرکت تولید نیمه هادی تایوان (Tmsc)، از جانب شرکت میکرو الکترونیک متحده (Umc) و در شرکت فناوری Powerchip (رایانه های شخصی)

برای درک اهمیت این صنایع ، کافی است به یاد بیاوریم که آنها به تنهایی 70 درصد از تولید مدارهای مجتمع جهان را تولید می کنند. این بدان معناست که بیشتر این مدارهای مجتمع از این شرکت های تایوانی تهیه می شوند و سپس به کارخانه های تولید کننده و بازاریابی دستگاه ها در هر کشور فروخته می شوند. سخت افزار.

بنابراین بسیاری از شرکتهای معروف آمریکایی و تا حدود زیادی به او وابسته اند سیلیکون ولیبه عنوان مثال چینی ها هواوی تحت تحریم های شدید توسط دولت ترامپ است. بنابراین ، به همین دلایل ، تایوان همچنان مورد تمایل پکن قرار می گیرد ، در حالی که ایالات متحده (یا به نظر می رسد) مایل است برای جلوگیری از ورود این جزیره به مدار جمهوری خلق هر کاری انجام دهد.

این جزیره با وجود کوچک بودن ، به یکی از “ببرهای آسیایی” تبدیل شده است که توسعه اقتصادی سریع را تجربه می کند. همه اینها در متن یک سیستم به سبک غربی ، چند حزبی در سطح سیاسی و لیبرال در سطح اقتصادی اتفاق افتاد. به عنوان مثال ، حزب رئیس جمهور فعلی تسای یینگ ون به وضوح ضد چین است. وی اولین زنی بود که این پست را در اختیار داشت و در انتخابات گذشته با شکست طرفداران چینی پیروز شد. بدون شک ، تایوان در منطقه ای که پکن بیشترین آرزوها را برای سلطه دارد ، نقش استراتژیک دارد. با این حال ، به دلایل آشکار ، قادر به دفاع از خود نیست و بیش از هر زمان دیگری به سپر آمریکایی نیاز دارد. با توجه به اختلافات عمیقی که اکنون ایالات متحده و هرج و مرج نهادی را از زمان انتخابات ریاست جمهوری گذشته درگیر کرده است ، امیدواریم که دولت بایدن بتواند رهبری که باعث پیشرفت تایوان و سایر کشورهای منطقه شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *