[ad_1]

آمریکا برگشت ، روسیه علاقه ای ندارد. ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه پس از اولین سخنرانی جو بایدن در سیاست خارجی ، سخنان وی را “سخنان بسیار تهاجمی و غیرسازنده” خواند. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین امروز با اشاره به خواسته های رئیس جمهور آمریکا “برای آزادی فوری و بدون قید و شرط مخالف خود الکسی ناوالنی” گفت: “پیام ها ، که برای ما به نظر اولتیماتوم است ، غیر قابل قبول است.” پسکوف اذعان کرد که “مقدار زیادی اختلاف و رویکردهای مختلف در مورد موضوعات اصلی بین روسیه و ایالات متحده وجود دارد” ، اما همچنین گفت مسکو می خواهد به همکاری خود با واشنگتن در دوران ریاست جمهوری بایدن ادامه دهد. کرملین گفت: “ما انتظار داریم که اراده سیاسی آمریکایی ها برای ادامه همکاری در جایی که منافع ما را تأمین می کند ، ببینیم.”

بنابراین ، در روز از مأموریت ناگوار توسط جوزپ بورل ، غول های آمریکایی و روسی به جستجوی سیگنالهای نقاط قوت و ضعف خود بازگشتند و به پهلو نگاه کردند. امضای توافق نامه خلع سلاح هسته ای “شروع جدید” به مدت دو روز تازه است ، اما نقاط اختلاف نظر بین دو کشور به قدری زیاد است که جای رضایت باقی نمی گذارد. شروع با بحث حقوق بشر ، مسئله ای که بایدن در داخل و خارج از کشور بیشترین توجه را به آن کرده است.

همانطور که بسیاری پیش بینی کرده بودند ، حوادث اخیر آمریکا – از اتهامات کلاهبرداری تا حمله کپیتول هیل در 6 ژانویه – اعتماد بین المللی واشنگتن را تضعیف می کند. سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه امروز مقایسه ای را آغاز كرد كه به نظر می رسد تحریك آشكاری برای كاخ سفید جدید است: “دیروز با آنتونی بلینكن ، وزیر امور خارجه آمریكا صحبت كردم ، او از اوضاع ناوالنی و معترضین گفت. از او در مورد شرایط بازداشت افرادی که در جریان وقایع در پایتخت دستگیر شده اند ، پرسیدم. طبق برخی گزارش ها ، حدود 400 مورد وجود دارد. دهها نفر به اتهام حمله به پلیس متهم شده اند. طبق قوانین ایالات متحده ، این مستلزم مجازات یک تا بیست سال زندان است “.

کلمات سخت هضم شده در واشنگتن ، جایی که فشارها بر کاخ سفید در حال افزایش است تحریم روسیه برای مسمومیت فله ای سال گذشته انگلیس و اتحادیه اروپا تحریم هایی را اعمال کردند. نمایندگان کنگره رئیس جمهور ترامپ را به این کار فراخوانده بودند ، اما دولت وی اقدامی نکرد. یک گروه از سناتورهای دو حزب روز چهارشنبه لایحه ای را برای اعمال تحریم های هدفمند جدید علیه مقامات روسی معرفی کرد که به عنوان شریک مسمومیت شناخته شده اند. طرفداران این قانون – معروف به قانون روسیه در مورد سو Ab استفاده – مارکو روبیو (یک جمهوری خواه از فلوریدا) ، کریس کونز (یک دموکرات از دلاور) ، بن کاردین (یک دموکرات از مریلند) ، میت رامنی (یک جمهوریخواه از یوتا) ) ، کریس ون-هولن (از مریلند) و دیک دوربین (از ایلینوی). روبیو محکومیت ناوالنی را “رسوا” خواند و گفت که این قانون “هزینه هایی را به دلیل فساد و هدف قرار دادن مخالفان به پوتین و اراذل و اوباش تحمیل می کند”. این لایحه به دولت دستور می دهد تا تعیین کند که آیا کرملین قوانین ایالات متحده در مورد منع استفاده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی را نقض کرده است یا خیر.

جو بایدن در اولین سخنرانی خود به عنوان رئیس جمهور در وزارت امور خارجه روز پنجشنبه روشن کرد که روزهای “عقب نشینی” آمریکایی پوتین به پایان رسیده است. رهبر آمریكا خواستار آزادی فوری دشمن روس شد. وی گفت: “آقای ناوالنی ، مانند همه شهروندان روسیه ، باید بتواند از حقوق خود بر اساس قانون اساسی روسیه استفاده کند.” “هدف آن افشای فساد بود. او باید فوراً و بدون قید و شرط آزاد شود. ” کرملین با محکوم کردن سخنان “تهاجمی و غیرسازنده” گفت: “اولتیماتومی با لحن های غیرقابل قبول”.

آمریکا برگشته است بایدن ، متن اصلی برنامه سیاست خارجی وی ، تغییر در نگرش ایالات متحده نسبت به پوتین را پیشنهاد می کند: اگر دونالد ترامپ تا حد زیادی از رویارویی مستقیم با مسکو جلوگیری کرده یا اقدامات رهبر روسیه را به حداقل رسانده باشد ، در کاخ سفید با او خواهد بود. وی گفت: “من برای رئیس جمهور پوتین به شیوه ای کاملا متفاوت از سلف خود روشن کردم که روزهایی که ایالات متحده متحمل اقدامات تهاجمی روسیه شد – دخالت در انتخابات ما ، حملات سایبری ، مسمومیت با شهروندان خود – پایان یافته است.” بایدن گفت ، که هفته گذشته در سخنان مقامات کاخ سفید اولین مبادلات متناوب با پوتین صحبت کرد. “ما از افزایش هزینه های روسیه و محافظت از منافع حیاتی و مردم خود دریغ نخواهیم کرد.”

کاخ سفید در حال رسیدگی به سایر موضوعات مرتبط با روسیه است ، از جمله هک SolarWinds ، گزارش های جوایز روسیه برای نیروهای آمریکایی در افغانستان و دخالت های احتمالی در انتخابات. بر اساس نتایج ، پاسخ خود را به اقدامات مسکو تعیین خواهد کرد.

یکی از جنبه هایی که می تواند روابط دو کشور را بیش از پیش بدتر کند ، سایه فشار بر شبکه و سیستم عامل های اشتراک در فدراسیون روسیه است. مدتی است که در این مورد صحبت کرده ایم: مسکو دوست دارد شبکه را قطع کند و به نوعی برود اینترنت مستقل. دشمن قسم خورده شبکه های اجتماعی بزرگی است که قدرت روسیه دوست دارد پرده ها را روی آن ها پایین بیاورد. فقط دیروز ، رئیس کمیته سیاست های اطلاعاتی ، سناتور الکسی پوشکوف ، حمله به “سیستم عامل های اینترنت – فیس بوک ، توییتر ، اینستاگرام ، تلگرام و TikTok – که اکنون کانال هایی برای بسیج شهروندان به اقدامات غیرقانونی شده اند” ، خواستار پایان انتشار در شبکه های اجتماعی. پوتین خود در داووس انگشت خود را به سمت قدرت بیش از حد سیستم عامل های بزرگ دیجیتالی متهم کرده و آنها را به “رقابت با کشورها در برخی مناطق” متهم کرده است. برای تیم شلوغ – از همسرش جولیا ناوالنایا گرفته تا استراتژیست وب لئونید وولکوف – این سیستم عامل ها به اندازه اکسیژن مهم هستند ، برای سازماندهی اعتراضات و تلاش برای ورود هرچه بیشتر افراد در چشم انداز روسیه بدون پوتین و الیگارش. مخالفت بین ایالات متحده و روسیه فقط از اینجا و از طریق چالش های جامعه اطلاعاتی ، جایی که حمایت از آزادی ها و حقوق اساسی ابعاد جدیدی می یابد ، می تواند منتقل شود.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *