[ad_1]

منتشر شده در 5 فوریه 2021 در ساعت 3:29 بعد از ظهر
افغانستان آمریکا و کانادا

در تاریخ 4 فوریه ، وزیر خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن ملاقات کرد زلمای خلیل زاد ، فرستاده ویژه ایالات متحده برای آشتی در افغانستان ، درباره سیاست خارجی ایالات متحده در این کشور گفتگو خواهد کرد.

بلینکن در یک پست توئیتری نوشت: “یک جلسه مهم با سفیر خلیل زاد برای بحث در مورد راه پیشروی در افغانستان: ادامه دفاع از ایالات متحده در برابر تهدید تروریسم ، دستیابی به یک راه حل سیاسی عادلانه و پایدار و ایجاد آتش بس دائمی و جهانی”. . خلیل زاد که در حال مذاکره 18 ماهه با طالبان برای دستیابی به توافق نامه امضا شده در 29 فوریه سال 2020 است ، به عنوان نماینده ویژه توسط دولت بایدن تایید شده است. تحلیلگران می گویند بازداشت نماینده آمریكا نشان دهنده تعهد تیم بایدن برای پایبندی به توافق صلح آمریكا و طالبان است. با این حال ، توافق همچنان تحت کنترل است و پنتاگون در حال حاضر گفته است که خروج کامل نیروهای آمریکایی تا ماه مه 2021 مطابق انتظار انجام نخواهد شد.

خلیل زاد گفت: “ما در مورد محور استراتژی خود بر اساس شرایطی بحث کرده ایم که صلح در افغانستان را تضمین می کند ، آینده ای پایدار را برای شهروندان آن تضمین می کند و اجازه نمی دهد کسی از افغانستان برای تهدید ایالات متحده و متحدان ما استفاده کند.” بعد از جلسه. در همین حال ، جنس استولتنبرگ ، دبیرکل ناتو گفت که آینده نیروهای خارجی در افغانستان در نشست بعدی وزرای دفاع ناتو مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. “ما با تصمیمی دشوار روبرو هستیم و باید آن را با هم بگیریم. رهبر ناتو افزود: پیام من این است که هرچه تصمیم بگیریم هزینه ها و چالش هایی وجود دارد. به گفته استولتنبرگ ، با توجه به میزان بالای خشونت در کشور ، نظارت بر رعایت طالبان همچنان مهم است. وی گفت: “اگر تصمیم به ترک داشته باشیم ، روند صلح را به خطر می اندازیم ، خطر از دست دادن نتایجی را که در سالهای اخیر در مبارزه با تروریسم بین المللی بدست آورده ایم ، به خطر می اندازیم و می توانیم افغانستان را دوباره به یک پناهگاه امن برای تروریست ها تبدیل کنیم. شهروندان بین المللی ،” ناتو

از سوی دیگر ، در تاریخ 31 ژانویه ، سخنگوی طالبان گفت که اگر نیروهای خارجی پس از ماه مه 2021 در افغانستان بمانند ، گروه مبارز اسلام گرا به “دفاع از کشور” ادامه خواهد داد. “اگر کسی توافق دوحه را نادیده بگیرد و به دنبال بهانه هایی برای ادامه جنگ و طولانی شدن اشغالگری باشد ، در این صورت ملت مجاهدین افغانستان می توانند جسورانه از ارزش ها ، خاک ، کشور و حقوق خود دفاع کنند ، مثل همیشه ، همانطور که تاریخ نشان داده است.” از طالبان ذبیحولا مجاهد به رویترز گفت. از طرف خود ، اوانا لونگسكو ، سخنگوی ناتو گفت كه هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است: “وزرای دفاع اتحاد در جلسه 17 تا 18 فوریه بر روی افغانستان تمرکز خواهند كرد.” در همین حال ، ناتو بار دیگر بر حمایت خود از روند صلح در افغانستان تأکید کرده است.

اعلامیه پنتاگون مبنی بر اینکه دولت فعلی ایالات متحده قصد ندارد تا ماه مه 2021 نیرو را از افغانستان خارج کند ، همانطور که در توافق نامه دوحه با طالبان پیش بینی شده است ، از 28 ژانویه به دلیل عدم رعایت مفاد توافق نامه است. در پاسخ ، شبه نظامیان افغان واشنگتن را به نقض حقوق بشر متهم کردند. بنابراین دولت جدید ایالات متحده باید با این شرایط حساس مقابله کند. در اوایل 20 ژانویه ، وزیر خارجه رئیس جمهور بایدن ، آنتونی بلینکن ، گفت که معامله با طالبان قبل از تصمیم گیری بررسی خواهد شد. در 25 ژانویه ، اشرف غنی ، رئیس جمهور افغانستان گفت که با روی کار آمدن دولت جو بایدن ، فصل جدیدی در روابط بین کابل و واشنگتن گشوده شده است. آینده توافق بین ایالات متحده و طالبان در این زمینه چه خواهد بود ، باید منتظر ماند.

امنیت بین المللی را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده شده است

ماریا گراشیا روتلیانو

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *