[ad_1]

میانمار تحت بازرسی نظامی بازگشت. ارتش پس از دستگیری آنگ سان سوچی و دیگر رهبران سیاسی که به طور دموکراتیک انتخاب شده اند ، قدرت را بدست آورده است. در میانمار چه اتفاقی می افتد؟

کودتای نظامی در میانمار، معروف به برمه ، صبح روز اول فوریه مصرف می شود. دولت برای شروع دوره دوم خود پس از انتخابات عمومی 8 نوامبر سال 2020 باید در پارلمان حاضر می شد.

با این حال ، تقابل و رای گیری پارلمان صورت نگرفت. نیروهای مسلح رهبران دولت غیرنظامی را که پس از انتخابات دموکراتیک نوامبر متولد شده اند ، دستگیر کردند. ارتش از دستگیری مشاور ایالتی خبر داد اونگ سان سوچی، به رئیس جمهور پیروز شوید و چندین رهبر حزب سو ژی: لیگ ملی برای دموکراسی.

اتهامی که ارتش می زند تقلب در انتخابات در زمان انتخابات است. رئیس نیروهای مسلح به مدت یک سال حالت فوق العاده اعلام کرد. در پایان انتخابات آزاد برگزار خواهد شد. تمام اختیارات به رهبر نظامی منتقل می شود مین اونگ هلاینگ.

ایالات متحده ، انگلستان و سازمان ملل متحد کودتا را محکوم کردند. جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا ، تهدید به تحریم های جدید کرده است.

نیروهای مسلح قدرت خود را در میانمار تا سال 2011 حفظ کردند. این سالی بود که اصلاحات دموکراتیک با حمایت رهبر مخالفان آنگ سان سوچی به دیکتاتوری نظامی پایان داد. سو کی 15 سال در زندان بین سالهای 1989 و 2010 گذراند. او به نمادی از دموکراسی تبدیل شد و در سال 1991 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. در سالهای بعد از حکومت نظامی ، سایه های زیادی در مورد نخست وزیری وی وجود دارد. مانند زمانی که او ارتش را برای اقدام علیه اعتراضات اقلیت مسلمان روهینگیا فرستاد. آنها او را متهم کردند که هرگز به این جنایات اعتراف نکرده و از محکوم کردن ارتش درگیر خودداری کردند. میانمار با اکثریت بودایی ، از به رسمیت شناختن حقوق مدنی روهینگیا ، که برای دهه ها قربانی سیاست های تبعیض آمیز و خشونت نیروهای امنیتی شده اند ، خودداری می کند.


کودتای نظامی اعلام شد؟

در 26 ژانویه ، سخنگوی ارتش ، ژنرال زائو مین تون ، به احتمال کودتای نظامی اشاره کرد در صورت حل نشدن مسائل مربوط به بی نظمی در انتخابات نوامبر گذشته. سخنان وی موجب نگرانی و نگرانی شهروندان ، بلکه سیاستمداران ، محافل تجاری و دیپلماتیک شد.

رهبران نظامی می گویند در انتخابات تقلب و بی نظمی صورت گرفته است. با این حال ، بسیاری بر این باورند که این اتهامات در واقع از شکست بزرگ اتحادیه برای همبستگی و توسعه (USDP) ناشی می شود ، حزبی که به شدت مورد حمایت نیروهای مسلح است. حزب دموکراتیک دموکراتیک ایالات متحده 10 درصد از کرسی های پارلمان را که در سال 2015 انتخاب شده بود ، در اختیار داشت. این حزب در ژوئن 2010 متولد شد تا در انتخابات عمومی امسال به عنوان یک واحد سیاسی از نظامی نظامی سابق شرکت کند.

در تاریخ 29 ژانویه ، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به وضعیت میامار ابراز نگرانی شدید کرد. در روزهای قبل ، بسیج وسیعی از وسایل نقلیه نظامی در خیابان های پایتخت و دیگر شهرهای برمه سابق وجود داشت.


میانمار: پیروزی آنگ سان سوچی


سایه های چینی کودتا

از منظر ژئوپلیتیک ، میانمار در یک رتبه قرار دارد موقعیت استراتژیک مربوطه بین هند و چین. این نقش اساسی دارد ، به ویژه در پروژه بزرگ جاده ابریشم چین (ابتکارات کمربندی و جاده ای)

به طور خاص ، این است راهرو اتصال بین چین و میانمار که یک مسیر مستقیم به سمت چینی ها و یک خروج به سمت باز می کنداقیانوس هند. به این ترتیب ، پکن تأمین نفت از خلیج فارس را تسهیل می کند. به همین دلیل رئیس جمهور است شی جین پینگ او به طور فزاینده ای به روابط با برمه سابق علاقه مند شد. و برخی هم اکنون به فکر دخالت چین در سرنگونی دولت هستند. سایه های چینی کودتا عمدتاً مربوط به حمایت پکن از ارتش آراکان است که در ارتش کاخین ، شمال میانمار و مرز چین با ارتش برمه می جنگد. با تأیید سوions ظن در مورد حمایت چین از شورشیان برمه ای ، مقدار زیادی سلاح چینی در تایلند ، بسیار نزدیک به مرز با میانمار پیدا شد. طبق گفته مقامات ایالتی. آنها برای شورشیان ضد دولت در نظر گرفته شده بودند.

هند نیز دست پکن را در پشت کودتا می بیند. به گزارش تایمز هند ، یک سرباز از دهلی نو گفت که 95٪ اطمینان دارد که چینی ها ارتش آراکان را تأمین مالی می کنند. به گفته برخی ناظران ، انگیزه تعیین کننده سرنگونی دولت ممکن است انتخاب میانمار برای خرید برخی از دوزهای واکسن Covid از هند به جای چین باشد. تاکنون پکن کودتای نظامی را محکوم نکرده و فقط آن را مورد توجه قرار داده است.


کودتای نظامی در میانمار چگونه اتفاق افتاد

در اوایل صبح اول فوریه (به وقت محلی) ، کانال تلویزیونی ارتش اعلام کرد که ژنرال مین آنگ هلایینگ این ایالت را به دست گرفته است. سو كي و ساير رهبران حزب و مقامات دولتي وي در يك سري حملات دستگير و به مكانهاي مخفي منتقل شدند. در حال حاضر خبری از خشونت نیست. ارتش همه راههای نای پی تاو پایتخت و رانگون پایتخت را مسدود کرد. بی بی سی می نویسد ، در حال حاضر ، تمام ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی بسته شده اند. مسدود کردن اینترنت و خط تلفن. ارتش بانک ها را مجبور به بسته ماندن کرد و ساعات عصر را از ساعت 8 (به وقت محلی) تا 6 صبح تحمیل کرد.سپس متعاقباً ارتش 24 وزیر غیرنظامی دولت را برکنار و 11 وزیر جدید را به عنوان نماینده دولت خود منصوب کرد.

ISPI در وب سایت خود نوشت که: “کودتا باعث می شود کشور یک قدم به عقب برود. اگرچه ارتش از سال 1962 این کشور را هدایت می کند ، اما این کشور از سال 2011 باز بودن دموکراتیک را تجربه کرده است ، از جمله امکان برگزاری انتخابات پارلمانی. با این حال ، “همزیستی” بین نهادهای منتخب دموکراتیک و نیروهای مسلح ، به شرط آنکه قدرتهای گسترده ای از آنها داشته باشد. قانون اساسی همچنین از عهده بر عهده گرفتن مسئولیت رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور برمه ای که فرزندانش تبعه خارجی هستند ، نمی باشد. قانونی که صریحاً برای جلوگیری از ورود سو کی – که دارای دو فرزند ، هر دو از ملیت بریتانیایی است – نگاشته شده است.


[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *