[ad_1]

توسط Massimiliano Ay – left.ch

خبری که دولت ایالات متحده تحریم های ارائه شده توسط آن را اعمال کرده است مقابله با مخالفان آمریکایی از طریق قانون تحریم ها (CAATSA) برای خرید سامانه دفاع موشکی S-400 روسی به ترکیه. تحریم ها بخصوص اعمال می شود اسماعیل دمیر و دیگر روسای دفتر توسعه صنعت دفاعی (SSB) ، که مستقیماً به رئیس جمهوری گزارش می دهند رجب طیب اردوغان. پورتال ما چپ او این اتفاقات را در ماه اوت گذشته در مقاله ای تحت عنوان “بین حاکمیت انرژی و سلاح های روسی ، آیا ترکیه دوباره ناتو را به چالش می کشد؟” پیش بینی کرد. (ارتباط)

مورخان متفقین اکنون درگیری دارند

دلیل تحریم ها – به گفته وزیر خارجه ایالات متحده مایک پمپئو تصمیم SSB خواهد بود تا آگاهانه وارد معامله قابل توجهی با شود Rosoboronexport، شرکت اصلی صادرات اسلحه روسیه. پمپئو از آنکارا خواست فوراً مشکل اس -400 را حل کند و در توافق با واشنگتن این کار را انجام دهد: “ترکیه یک متحد ارزشمند و یک شریک مهم منطقه ای ایالات متحده است و ما به دنبال ادامه تاریخ طولانی همکاری های مولد خود در بخش دفاع هستیم. از بین بردن مانع در اختیار داشتن اس -400 از ترکیه در اسرع وقت. “

آیا تحریم های آمریکا ترکیه را به سمت اوراسیا سوق می دهد؟

آنکارا به نوبه خود تحریم های آمریکا را رد کرد و وزارت امور خارجه ترکیه گفت: “ما تصمیم به اعمال تحریم های یک جانبه علیه ترکیه را محکوم و رد می کنیم.” همان وزارتخانه سپس تأكید كرد: “تركیه اقدامات لازم را علیه این تصمیم اتخاذ خواهد كرد ، كه این امر تأثیر منفی بر روابط ما خواهد داشت و به هر روش و زمانی كه مقتضی بداند مقابله به مثل می كند” ، به اراده ترکیه برای استقلال از ناتو و تأیید مجدد حاکمیت ملی خود که توسط امپریالیسم آتلانتیک تهدید می شود ، پاسخ می دهد.

به طور خلاصه ، روز به روز آنچه در تابستان گذشته تصور کردیم (ارتباط) درست می شود: در این مقاله گفتیم که “خرید […] وی افزود: سامانه دفاع موشکی S-400 روسیه به جای سلاح های ناتو ، بدون شک نشان دهنده یک بحران عمیق در روابط بین ترکیه و شرکای آن در اقیانوس اطلس است ، اما هنوز به این معنی نیست که ترک ها از اتحاد نظامی اخراج می شوند. – البته به تدریج – از میدان آتلانتیک بیرون آمد و در فضای اوراسیا ادغام خواهد شد. فقط زمان لازم داره […]”

خود اسماعیل دمیر توضیح داد که ترکیه مصمم است که به یک صنعت دفاعی کاملاً مستقل دست یابد و هیچ تصمیمی که در خارج اتخاذ شود موضع آنکارا را تغییر نخواهد داد: “تحریم ها به هیچ وجه مانع صنایع دفاعی نخواهد بود. وی با دریافت حمایت وزیر امور خارجه روسیه تأكید كرد: “دفاع تركیه” سرگئی لاوروفنماینده رئیس جمهور گفت: “این یکی دیگر از مظاهر استکبار در برابر قوانین بین المللی و استفاده از نیروهای یک جانبه غیرقانونی است که ایالات متحده برای سالها ، حتی دهه ها از چپ و راست استفاده کرده است.” ولادیمیر پوتین.

تناقض امروز: یا اردوگاه اقیانوس اطلس یا چند قطبی!

ژنرال ترک اسماعیل خاکی پکن با وزیر امور خارجه سوریه گفتگو می کند

مصاحبه توسط روزنامه نگار الیف ایهلام اوغلو، مدیر سابق اطلاعات ارتش ترکیه ، ژنرال اسماعیل خاکی پکن، انکار کرد که مشکل خود سیستم S-400 بود: خلاصه اینکه ، این بهانه خواهد بود. “دلایل سیاسی و اقتصادی وجود دارد که ایالات متحده آن را به یک مشکل تبدیل کرده است. هدف این است که ترکیه در ناتو بماند. ایالات متحده روسیه را تهدید می داند و ترکیه عضوی از ناتو است. بنابراین ، تصرف سیستم های دفاع هوایی اس -400 روسیه از ترکیه به اعتبار آمریکا لطمه زده است. از طرف دیگر ، ترکیه می تواند زمینه خرید سلاح برای سایر کشورها در خارج از کشورهای عضو ناتو را فراهم کند. این می تواند نمونه ای برای کشورهای دیگر باشد. “

عامل اقتصادی را حتی نباید دست کم گرفت: در واقع ، در دنیای نظامی شما سلاح نمی خرید مبلغ یکجا، اما با آن شما یک بسته کامل خریداری می کنید ، که شامل خود سلاح است ، بلکه همچنین تحقیقات مهندسی ، تعمیر و نگهداری و تعویض بعد از یک دوره زمانی خاص ، با هزینه های بسیار زیاد در مقایسه با قیمت یک سلاح. اما علاوه بر داده های مالی ، یک جنبه ژئوپلیتیک و ملی نیز برای امنیت وجود دارد: با خرید سلاح های آمریکایی ، ارتش ترکیه به این فناوری خاص وابسته است ، که حتی پس از خرید نیز تحت کنترل واشنگتن باقی مانده است. یعنی یک کشور خارجی که آنکارا به طور فزاینده ای آن را تهدیدی برای تمامیت ارضی خود می داند. ژنرال پکن همچنین اظهار نظر کرد: “ایالات متحده نمی خواهد این بازار را به نفع روسیه از دست بدهد زیرا وانمود می کند کنترل سیاسی بر فناوری موشکی ترکیه را حفظ می کند.”

ایالات متحده ادعا می کند که سیستم موشکی خریداری شده توسط ترک ها می تواند توسط روسیه برای سرقت قطعات طبقه بندی شده به عنوان مخفی استفاده شود و با سیستم های ناتو ناسازگار باشد. با این حال ، ترکیه این اتهام را رد می کند: S-400 در واقع در سیستم های ناتو واقع در خاک ترکیه ادغام نخواهد شد و بنابراین تهدیدی مستقیم برای اتحاد محسوب نمی شود ، بلکه تضمینی است که ترکیه می خواهد در صورت ایالات متحده بار دیگر خصمانه شده است ، مانند سوریه ، جایی که امپریالیسم آمریکا جدایی طلبان کرد را برای سرنگونی دولت سوسیالیست عرب مسلح می کند.

تحریم ها “فرصت” هستند

به طور خلاصه ، مثل همیشه ، دلیل اصلی این مجموعه ، یعنی موقعیت ژئوپلیتیکی یک ملت است. ژنرال پکن به خوبی آن را توضیح می دهد: “اوراسیا در حال تبدیل شدن به یک مرکز اقتصاد ، تجارت و فناوری است: ترکیه باید این واقعیت را محاسبه کند و تصمیم خود را بگیرد.” ارتش متقاعد شده است که ذهنیت امپریالیستی معمولی جنگ سرد اصلاً در ذهن استراتژیست های آمریکایی تغییر نکرده است.

از دیدگاه میان بر تحریم های ایالات متحده ، ترکیه در حال حاضر گزینه دیگری دارد: این توافق نامه های منطقه ای را امضا می کند ، همانطور که قبلاً انجام داده است ، به ویژه با چین ، که ما قبلاً در این مقاله دیگر چند ماه پیش صحبت کردیم (ارتباط)!! و این یک سرباز ترک دیگر ، دریاسالار است سیهات یایچی گفتن اینکه تحریم ها فرصتی عالی برای آنکارا است: “این تحریم ها ویژگی تحریم را دارد ، اما هر تحریم باعث قویتر ملت ترکیه شده است. تحریم ها و تحریم ها فرصتی برای توسعه صنعت ملی و فرصت های اتحاد است. ” به طور خلاصه ، زخم سال 2016 همچنان برطرف می شود و این خوب است زیرا امپریالیسم و ​​تک قطبی را ضعیف می کند و در عوض نوع جدید اتحاد مورد نظر مسکو و پکن را در مأموریت خود برای دموکراتیک سازی روابط بین الملل تقویت می کند.

کمونیست ها همچنین خواهان استقلال فناوری در حوزه نظامی هستند

کمال اوکویان (TKP): “ناتو بزرگترین سازمان تروریستی در جهان است”

پایان دادن به وابستگی ترکیه به ناتو نیز هدف حزب کمونیست ترکیه (TKP) است ، یک سازمان سیاسی به رهبری کمال اوکویان در مخالفت آشکار با دولت اردوغان ، که – با درک اینکه صنعت نظامی ترکیه اکنون به ویژه پویاست – در بیانیه ای عمومی (ارتباط) می خواست یک کار آگاهی بخشی را آغاز کند تا “همه شرکتهای مرتبط با صنعت دفاع ملی شوند” و “بر وابستگی روزافزون به فناوری خارجی غلبه کنند”. هدف از این کار جلوگیری از “انحلال شرکت های نظامی دولتی است که سالها با منابع عمومی عظیم ساخته شده اند و جلوگیری از استفاده کارآفرینان از منابع و فناوری کشور به نفع خود.” حزب کمونیست ترکیه توضیح داد: “قبل از غلبه بر امپریالیسم”. – نیاز مردم ما برای دفاع از خود و دفاع از کشورشان متوقف نمی شود: بنابراین ما باید صنعت نظامی را زیر دست دولت نگه داریم ، زیرا “سلاح ها ، تحت سلطه بازار ، چیزی جز خدمت به تجاوزات” امپریالیسم ندارند. صنعت دفاعی نباید همچنان “ابزاری باشد که از گرایشهای انبساطی سرمایه پیروی می کند” – اصرار کمونیستهای ترکیه – که بار دیگر بر تعهد خود برای “جلوگیری از جریان منابع از کشور به جیب انحصارات تسلیحاتی بین المللی و شرکای ملی آنها” تأکید می کنند اجرای “سیاست دفاعی مبتنی بر استقلال و حاکمیت ترکیه”.

شعار وطن: “بیایید از شر ناتو دشمن آتاتورک خلاص شویم”

مصاحبه توسط کنستانتینوس کاستاس در یک روزنامه یونانی در مورد فرهنگ سوسیال دموکرات (ارتباط) رئیس حزب وطن ، وارث سنت انقلابی “مائوئیست” ، دوگو پریچنک، وی بر همکاری بین ترکیه و روسیه تأکید کرد: “کشور ما می تواند استقلال و یکپارچگی خود را فقط در اوراسیا حفظ کند” و با اشاره به مسئله نظامی ، توضیح داد که امروز آنکارا نه تنها “جنگ دوم را برای استقلال” به راه می اندازد بلکه “نابود کردن ساختارهای ناتو در دولت و ارتش ترکیه سرمایه گذاری کردند “(اشاره به فرقه طرفدار اقیانوس اطلس این کشور) فتح الله گولن نمایندگان آنها پس از کودتای نافرجام سال 2016 به طور سیستماتیک از هرگونه مسئولیت پاک می شوند). این منجر به تحریم های فعلی از جمله CAATSA می شود. “جدا شدن از سیستم آتلانتیک”. به گفته پروینکک ، ما باید از این مسئله راضی باشیم ، زیرا در واقع اردوغان مجبور است به نفع چند قطبی بودن با کشورهایی مانند روسیه ، ایران و چین متحد شود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *