[ad_1]

منتشر شده در 15 ژانویه 2021 در 7:35 بعد از ظهر
اتیوپی اروپا

اتحادیه اروپا حمایت مالی از اتیوپی را متوقف کرده است، به ارزش 88 میلیون یورو ، تا زمانی که آژانس های بشردوستانه به منطقه تیگرای شمالی دسترسی پیدا کنند.

جوزف بورل ، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی در بیانیه ای روز جمعه (15 ژانویه) تأکید کرد که ابی احمد نخست وزیر اتیوپی اکنون باید آماده بودن خود را برای جایزه نوبل ثابت کند. برای صلح ، که در سال 2019 با انجام تمام اقدامات لازم برای پایان دادن به درگیری در Tigray به او اعطا شد. بورل گفت: “ما آماده کمک هستیم ، اما در صورت عدم دسترسی به امدادگران ، اتحادیه اروپا نمی تواند حمایت مالی خود را از دولت اتیوپی ارائه دهد.” دفتر ابی بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

در ماه دسامبر ، ردوآن حسین ، سخنگوی گروه کاری اضطراری دولت در مورد Tigrei ، گفت که او با سازمان ملل به توافق رسیده است که آدیس آبابا دسترسی به آژانس های بشردوستانه را که مجاز به مجوز است فراهم کند. در 28 نوامبر ، دولت ابی پیروزی خود را بر شورشیان جبهه مردمی برای آزادی Tigre (TPLF) اعلام کرد ، اما سازمان ملل و آژانس های بشردوستانه گفتند نبردها ادامه می دهد که دسترسی به منطقه مسدود است و تاخیرهای دیوان سالاری و خشونت علیه کارکنان آنها در منطقه ای که صدها هزار نفر به غذا و بیشتر احتیاج دارند ، کمک های امدادی را مسدود می کنند.

بورل گفت که درگیری در Tigrei چیزی فراتر از عملکرد داخلی “قانون و نظم” شده است و تهدیدی مستقیم برای ثبات کل منطقه است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: “ما گزارش های معتبری از خشونت های قومی هدفمند ، قتل ها ، سرقت های جمعی ، تجاوزها ، بازگشت اجباری پناهندگان و جنایات جنگی احتمالی دریافت می کنیم” بورل افزود: “علاوه بر این ، درگیری ها عواقب منطقه ای دارد ، با درگیری نیروهای اریتره در عملیات نظامی در تیگر و نیروهای اتیوپی از سومالی خارج می شوند.”

اتحادیه اروپا طی 7 سال گذشته 815 میلیون یورو کمک به توسعه به اتیوپی و همچنین 409 میلیون یورو برای پروژه هایی که عمدتا با هدف حمایت از پناهندگان کشور و جوامع میزبان انجام می شود ، فراهم کرده است. سازمان ملل روز پنجشنبه (14 ژانویه) گفت که در دو اردوگاه پناهجویان ، که عمدتا توسط پناهندگان اریتره زندگی می کنند ، در Tigre نقض جدی قوانین بین المللی صورت گرفته است. این سازمان گفت تصاویر ماهواره ای آتش سوزی و نشانه های تخریب در اردوگاه های شیملبا و هیتسات را نشان می دهد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) ، که عدم دسترسی بشردوستانه به اردوگاه ها را محکوم کرد ، عاملان این حمله را اعلام نکرد ، که هنوز مشخص نیست ، اما گفت که در طی 10 روز چندین حمله نظامی انجام شده است. یمن مسکل ، وزیر اطلاعات اریتره ، روز جمعه (15 ژانویه) در توییتر نوشت: “به نظر می رسد که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بار دیگر در حال انجام یک کمپین توهین بی فایده و غیرمسئولانه علیه اریتره است.” آسمارا از ابتدای درگیری چندین بار به ارسال نیرو به منطقه برای حمایت از آدیس آبابا متهم شده است.

تخمین زده می شود که درگیری در Tigrei هزاران کشته و حدود 950،000 آواره داشته باشد. دولت اتیوپی در تاریخ 4 نوامبر پس از حمله TPLF به برخی از اردوگاه های نظامی فدرال واقع در منطقه ، دستور عملیات نظامی در منطقه را صادر کرد ، دولت تیگرینیا صریحاً آن را رد کرد. جبهه مردمی برای آزادی Tigrei مدتهاست که حداقل از سال 1991 ، نیروی مسلط در ائتلاف حاکم ، به اصطلاح جبهه دموکراتیک انقلابی مردم اتیوپی (EPRDF) ، اتحادی چند قومی از چهار حزب که تقریباً 30 سال قبل از به قدرت رسیدن ابی احمد نخست وزیر ، کشور را اداره می کردند. در آوریل 2018 پس از احساسات گسترده ضد دولتی. سال گذشته ، TPLF پس از امتناع از ادغام با سه حزب دیگر ائتلاف در حزب تازه تاسیس رفاه (PP) ، تحت رهبری Abiy ، از EPRDF جدا شد. بسیاری از رهبران Tigrei شکایت کرده اند که به دلیل اتهامات فساد مالی به طور ناعادلانه در دادگاه محاکمه شده اند و یا از سمت های ارشد برکنار شده اند و غالباً به عنوان قلبی برای بیماری های کشور معرفی می شوند.

بر اساس گزارش سازمان ملل در اوایل ژانویه ، جنگ ، با وجود پیروزی ابی ، در برخی مناطق اطراف مکل ادامه دارد و نزدیک به 2.3 میلیون نفر به کمک بشردوستانه نیاز دارند.

قرار بود اتیوپی انتخابات ملی را در ماه آگوست برگزار کند ، اما رای دهندگان این کشور تصمیم گرفتند که همه آرا را در ماه مارس به دلیل شیوع بیماری ویروس کرونا به تعویق بیندازند. نمایندگان سپس به تمدید دوره مقامات رأی دادند که در اوایل ماه اکتبر منقضی می شود ، در حالی که رهبران Tigray از پذیرش این تصمیم خودداری کردند و انتخابات منطقه ای را در سپتامبر از سر گرفتند. با این حال ، این رای گیری توسط دولت ابی “غیرقانونی” شناخته شد. بنابراین ، هر دو طرف “نامشروع” تلقی می شوند و قانون گذاران فدرال تصمیم گرفته اند كه دولت ابی باید تماس و بودجه رهبری تیگری را متوقف كند.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ایتالیایی را که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد ، بخوانید

کیارا جنتیلی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.