[ad_1]

اتحادیه اروپا در تلاش است تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران را که مطابق با توافق هسته ای JCPOA (برنامه اقدام جامع مشترک) نیست ، لغو کند. این را پیتر استانو سخنگوی سرویس سیاست و امنیت کمیسیون اروپا بیان کرد.

سخنگو گفت: کمیسیون مشترک اجرای طرح ، با هماهنگی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی جوزف بورل ، همچنان بستر اصلی بحث در مورد این پیمان است. وی افزود که بورل با ایالات متحده و سایر کشورهایی که برجام را امضا کرده اند روابط خود را حفظ می کند.

“برای ایرانیان بسیار مهم است که تحریم های یکجانبه آمریکا را که مطابق با توافق نامه نیستند بردارند. این تحریم ها توسط دولت قبلی اعمال شده است. هدف از تماس ما با ایالات متحده این است که آیا امکان لغو تحریم ها وجود دارد و بازگشت به اجرای کامل JCPOA ، “استانو در یک کنفرانس خبری گفت.

با این حال ، استانو تاریخ جلسه بعدی کمیسیون مشترک را اعلام نکرد.

پیش از این کاخ سفید از رئیس جمهور جو بایدن برای گفتگو در مورد برنامه های مذاکره با ایران با متحدانش خبر داده بود. تهران گفته است كه در حال مذاكره با آمريكا نيست و هرگونه پيشرفت در اين زمينه به اقدامات مشخص واشنگتن از جمله رفع تحريم ها بستگي دارد.

توافق هسته ای 2015 ایران (JCPOA)

JCPOA در سال 2015 توسط ایران ، چین ، فرانسه ، آلمان ، روسیه ، انگلستان ، ایالات متحده و همراه با اتحادیه اروپا به امضا رسید.

ایران در ازای لغو تحریم ها باید برنامه هسته ای خود را کاهش دهد و ذخایر اورانیوم خود را به شدت کاهش دهد.

در سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، با راه اندازی استراتژی تحریم های جدید و سخت علیه ایران ، خروج یک جانبه از این توافق نامه را اعلام کرد.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *