[ad_1]

منتشر شده در 13 ژانویه 2021 در 6:35 عصر
اتیوپی سودان

در اتیوپی ، بیش از 80 غیرنظامی ، از جمله کودکان ، در حمله روز سه شنبه (12 ژانویه) در منطقه Benishangul-Gumuz در مرز با سودان کشته شدند. این در روز چهارشنبه 13 توسط کمیسیون حقوق بشر اتیوپی (EHRC) ، یک نهاد وابسته به دولت اما مستقل ، اعلام شد. “ما اطلاعاتی دریافت کرده ایم که بیش از 80 غیرنظامی در یک قتل عام جدید کشته خواهند شد ،” او به رویترز گفت آرون ماشو ، مشاور ارشد کمیسیون. با این حال هنوز عوامل این کشتار مشخص نیستند.

ماشو تصریح کرد که این حمله بین 5 تا 7 صبح انجام خواهد شد. در میان 80 قربانی ، افراد بین 2 تا 45 سال وجود دارد. مشاور کمیسیون گفت: “ما می توانیم تأیید کنیم که عاملان حمله هنوز توسط مقامات دستگیر نشده اند.” این حمله در منطقه ای به نام دالتی ، در منطقه متکل ، از جمله منطقه بنیشنگول-گوموز ، صورت گرفت که در ماه های گذشته بارها خشونت انجام شده و صدها نفر کشته شده اند. حدود 207 نفر از ساکنان منطقه در حمله ای در 23 دسامبر سال 2020 کشته شدند. چندین گروه قومی در منطقه زندگی می کنند. در سالهای اخیر ، ساکنان ایالت منطقه ای آمهارا در نزدیکی این مناطق نقل مکان کرده اند و باعث شده اعضای گروه قومی گوموز از تصرف اراضی حاصلخیز آنها هراس داشته باشند. یک شاهد محلی ، وارک احمد 60 ساله ، از طریق تلفن به رویترز گفت که بیش از 100 مرد ، همه مسلح ، در حمله روز سه شنبه نقش داشتند. برخی از آنها لباس نظامی بر تن داشتند ، اما منبع نمی توانست آنها را شناسایی کند. احمد گفت: “آنها خانه من و برادرم را سوزاندند و 200 راس گاو و 11 بز داخل آن بودند.”

ماشو استرس داد که “هزاران نفر” به دلیل خشونت مداوم در متکل آواره شده اند. سخنگوی EHRC افزود: “ما از مقامات فدرال و منطقه ای می خواهیم هماهنگی و اقدامات ، از جمله در سطح منطقه ، برای جلوگیری از چنین حملاتی به غیرنظامیان را تقویت کنند.” نخست وزیر ابی احمد گفت که وی به ایجاد نظم در منطقه متکل متعهد است و در سفر ماه دسامبر گذشته اجازه استقرار یک پست فرماندهی برای نظارت بر اوضاع امنیتی در منطقه را داد. . سیاستمداران مخالف معتقدند که خشونت در متکل ناشی از موارد قومی بوده است و به ویژه این امر به دلیل کارزار گروه های مسلح گوموز علیه اعضای سایر گروه های قومی منطقه از جمله آمهرا بوده است. احمد ییمام ، یکی از بازماندگان این قتل عام ، گفت که 82 نفر کشته و حداقل 22 نفر زخمی خواهند شد. ییم گفت: “این حمله عمدتا با چاقو انجام شد ، اما از تیر و سلاح گرم نیز استفاده شد.”

دومین ملت پرجمعیت آفریقا از زمان انتصاب ابی به نخست وزیری در سال 2018 با شیوع منظم خشونت های مرگبار دست و پنجه نرم می کند و یک سری اصلاحات دموکراتیک را تسریع می کند که قدرت دولت را بر سر رقابت های منطقه ای سست کرده است. انتخابات برنامه ریزی شده برای سال 2020 اما به سال جاری موکول شد ، اما به ویژه در مورد مسائل مربوط به تخصیص زمین ، نیرو و منابع ، تنش های بیشتری را به وجود آورد. در بخش دیگری از کشور ، یعنی در منطقه شمالی Tigray ، ارتش اتیوپی نیز بیش از دو ماه است که علیه شورشیان جبهه آزادیبخش مردم Tigrin (TPLF) می جنگد. درگیری حدود یک میلیون نفر را آواره کرد. کارشناسان نگرانند که استقرار نیروهای فدرال در منطقه می تواند باعث ایجاد خلا امنیتی در سایر مناطق آشفته کشور شود.

دولت آدیس آبابا پس از اینکه TPLF به برخی از اردوگاه های نظامی فدرال واقع در منطقه حمله کرده بود ، ادعا کرد که دولت Tigrinya صریحاً آن را انکار می کند ، در تاریخ 4 نوامبر دستور عملیات نظامی در Tigrei را صادر کرد. جبهه مردمی برای آزادی Tigrei مدتهاست که حداقل از سال 1991 ، نیروی مسلط در ائتلاف حاکم ، به اصطلاح جبهه دموکراتیک انقلابی خلق اتیوپی (EPRDF) ، یک اتحاد چهار حزب چند قومی است که پیش از روی کار آمدن نخست وزیر ابی احمد در آوریل 2018 ، کشور را برای حدود 30 سال رهبری می کرد. احساسات گسترده ضد دولتی ملی. سال گذشته ، TPLF پس از امتناع از ادغام با سه حزب دیگر ائتلاف در حزب تازه تاسیس رفاه (PP) ، تحت رهبری Abiy ، از EPRDF جدا شد. بسیاری از رهبران Tigrei شکایت داشته اند که در مواردی به اتهام فساد اداری به طور ناعادلانه محاکمه شده اند یا از سمت های رهبری برکنار شده اند و اغلب به عنوان قلبی برای بیماری های کشور معرفی می شوند.

در 28 نوامبر ، دولت نخست وزیر ابی پس از به دست آوردن دوباره کنترل پایتخت منطقه ، مکل ، در جبهه مردمی برای آزادی Tigrei پیروزی اعلام کرد. اعتقاد بر این است که از اوایل ماه نوامبر حملات هوایی و زمین لرزه باعث کشته شدن هزاران نفر از نظامیان و دیگران در دگرگونی شده است. بر اساس گزارش سازمان ملل در اوایل ژانویه ، جنگ ، با وجود پیروزی ابی ، در برخی مناطق اطراف مکل ادامه دارد و نزدیک به 2.3 میلیون نفر به کمک بشردوستانه نیاز دارند.

قرار بود اتیوپی انتخابات ملی را در ماه آگوست برگزار کند ، اما رای دهندگان این کشور تصمیم گرفتند که همه آرا را در ماه مارس به دلیل شیوع بیماری ویروس کرونا به تعویق بیندازند. نمایندگان سپس به تمدید دوره مقامات رأی دادند که در اوایل ماه اکتبر منقضی می شود ، در حالی که رهبران Tigray از پذیرش این تصمیم خودداری کردند و انتخابات منطقه ای را در سپتامبر از سر گرفتند. با این حال ، این رای گیری توسط دولت ابی “غیرقانونی” شناخته شد. بنابراین هر دو طرف “نامشروع” تلقی می شوند و قانون گذاران فدرال تصمیم گرفته اند كه دولت ابی باید تماس و بودجه رهبری تیگری را متوقف كند.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ایتالیایی را که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد ، بخوانید

کیارا جنتیلی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *