[ad_1]

منتشر شده در 4 فوریه 2021 در 6:19 بعد از ظهر
امارات متحده عربی اتیوپی

مقامات اتیوپی دارند 15 نفر دستگیر شدند متهم به تلاش برای سازماندهی حمله به سفارت امارات در آدیس آبابا است. روز چهارشنبه (3 فوریه) ، آژانس خبری اتیوپی (EPA) بیانیه ای از سرویس اطلاعات و امنیت ملی (NISS) را نقل کرد که به مظنونان دستور داده شده بود از خارج اقدام کنند.

رسانه های دولتی گزارش دادند که مقدار نامشخصی از سلاح ، مواد منفجره و اسناد در این عملیات کشف و ضبط شد. سازمان حفاظت محیط زیست گفت: “این گروه ماموریت را از یک گروه تروریستی خارجی تحویل گرفت و در حال آماده سازی خسارت قابل توجهی به مال و جان بود.” هنوز اظهارنظرهای فوری از وزارت امور خارجه امارات یا سفارت آن در آدیس آبابا منتشر نشده است. براساس آژانس خبری اتیوپی ، گروه دوم مظنونان قصد حمله به نمایندگی دیپلماتیک امارات متحده عربی در همسایگی سودان را داشتند. NISS اطمینان داد که با همکاران خود از سودان در حال ارزیابی فرضیه توطئه است. در گزارشی ، یکی دیگر از خبرگزاری های اتیوپی ، FANA ، به نقل از بیانیه سرویس امنیت ملی اعلام کرد که “شخصی به نام احمد اسماعیل ، رهبر یک گروه تروریستی که گفته می شود پشت حملات به سفارتخانه ها است و در سوئد اقامت دارد. ، پس از تبادل اطلاعات بین اطلاعات اطلاعاتی اروپا ، آفریقا و آسیا در یک کشور اروپایی دستگیر شد. برخی از اعضای گروه که توسط مقامات اتیوپی رهگیری شدند از مدیران خود پول دریافت کردند.

امارات متحده عربی از زمان تحلیف ابی احمد نخست وزیر اتیوپی در آوریل 2018 ، نقشی اساسی در گردهم آوردن دشمنان دیرینه اتیوپی و اریتره داشته است. ابوظبی همچنین کمک مالی مهمی به ثبات اقتصادی کشور داشته است. “اتیوپی. آسمارا و آدیس آبابا ، که از ماه مه 1998 در جنگ بودند ، از 9 ژوئیه 2018 رابطه خود را دوباره برقرار کردند ، امضای بیانیه مشترک صلح و دوستی توسط نخست وزیر اتیوپی ابی و رئیس جمهور اریتره ایسیاس آفورکی. متعاقباً ، در 16 سپتامبر ، هر دو برای امضا مجدداً در جده ، عربستان سعودی دیدار کردند توافقنامه صلح دوم، در حضور سلمان پادشاه سعودی ، محمد بن سلمان ولیعهد و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد.

درگیری بین اتیوپی و اریتره بر سر اختلاف بر سر تعیین مرزهای آنها آغاز شد. با وجود توافق الجزایر که در 12 دسامبر 2000 امضا شد ، در پی عدم پذیرش اتیوپی از پذیرش تصمیم کمیسیون مورد حمایت سازمان ملل برای تعیین مرزها ، درگیری های منظمی درگرفته است. با این تصمیم مشخص شد که شهر بادمه، در مرز بین دو کشور ، باید به اریتره واگذار شود. با این حال ، اتیوپی همیشه از پذیرفتن این شرط خودداری کرده است. در 6 ژوئن 2018 ، با بیانیه ای غیرمنتظره ، ابی احمد نخست وزیر اتیوپی اعلام آمادگی کرد تمام تصمیمات کمیسیون را به طور کامل اتخاذ کند، پذیرش و فروش Badme.

امارات متحده عربی 92 پروژه سرمایه گذاری در اتیوپی در بخش های کشاورزی ، صنعت ، املاک و مستغلات ، بهداشت و معدن دارد. به تازگی، دولت ابوظبی ابراز نگرانی در مورد درگیری اتیوپی که در 4 نوامبر سال 2020 بین نیروهای ارتش فدرال و نیروهای در منطقه Tigray شمالی آغاز شد. وزیر امور خارجه امارات در بیانیه ای در 22 نوامبر با تأکید بر اینکه “اتیوپی کلید امنیت و ثبات در شاخ آفریقا و منطقه است” با تأکید بر “ضرورت بازگشت به گفتگو و اجرای حاکمیت قانون” تأکید کرد.

پس از گفتن این جمله ، آدیس آبابا در 4 نوامبر دستور آغاز عملیات نظامی در Tigrei را صادر کرد جبهه آزادی مردم تیگرینیا (TPLF) با ادعای اینکه دولت منطقه صریحاً آن را انکار می کند به برخی از اردوگاه های نظامی فدرال واقع در منطقه حمله کرده است. TPLF مدتهاست که حداقل از سال 1991 ، نیروی مسلط در ائتلاف حاکم ، به اصطلاح جبهه انقلابی دموکراتیک خلق اتیوپی (ENPRD) ، یک اتحاد چند قومی از چهار حزب است که قبل از ورود ابی به مدت 30 سال کشور را اداره می کرد قدرت. در آوریل 2018 به دلیل احساسات گسترده ضد دولت ملی. سال گذشته ، TPLF پس از امتناع از ادغام با سه حزب دیگر ائتلاف در حزب تازه تاسیس رفاه (PP) ، تحت رهبری Abiy ، از EPRDF جدا شد. بسیاری از رهبران Tigrei شکایت کرده اند که به دلیل اتهامات فساد مالی به طور ناعادلانه در دادگاه محاکمه شده اند و یا از سمت های ارشد برکنار شده اند و اغلب به عنوان قلبی برای بیماری های کشور معرفی می شوند.

بر اساس گزارش سازمان ملل در اوایل ژانویه ، جنگ علیرغم اعلام پیروزی ابی در جبهه Tigrin در 28 نوامبر ، در برخی مناطق اطراف مکل ادامه دارد و نزدیک به 2.3 میلیون نفر به کمک بشردوستانه نیاز دارند.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ایتالیایی را که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد ، بخوانید

کیارا جنتیلی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *