[ad_1]

منتشر شده در 28 ژانویه 2021 در 6:15 بعد از ظهر
عربستان سعودی اریتره

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی با همتای اریترایی خود عثمان صالح محمد دیدار کرد ، در ریاض، در تاریخ 26 ژانویه. به گفته آژانس سعودی ، در جریان مذاکرات دو وزیر در مورد روابط دو جانبه و ابزارهای حمایت و تقویت آنها و همچنین بررسی موضوعات مورد علاقه مشترک گفتگو کردند. بعد از جلسه، هر دو ریاست اولین جلسه شورای مشترک وزیران خود را بر عهده داشتند و طی آن صورت جلسه را امضا کردند. به ویژه ، آنها تفاهم نامه ای را امضا کردند که تصمیم دو طرف را برای همکاری در بخشهای سیاسی ، اقتصادی و امنیتی تأیید می کند. مشاور رئیس جمهور اریتره یمن جبراب نیز در این نشست حضور داشت.

ریاض به دنبال اتحاد با شاخ آفریقا برای منافع مشترک استراتژیک خود در زمینه حمل و نقل و تجارت بین المللی دریایی و همچنین برای تنش با برخی از رقبای منطقه ای مانند ایران و ترکیه است. در ژانویه 2020 ، وزرای خارجه عربستان سعودی ، مصر ، اردن ، سودان ، یمن ، اریتره ، سومالی و جیبوتی توافق نامه ای برای ایجاد شورای کشورهای ساحلی عربی و آفریقایی دریای سرخ و خلیج عدن، یک اتحاد جدید با هدف مبارزه با دزدی دریایی ، قاچاق غیرقانونی و تروریسم ، اما در واقع نشان دادن به ترکیه است که ریاض می تواند روی متحدان مختلف حساب کند.

عربستان سعودی و ترکیه زمانی روابط دوستانه داشتند ، به ویژه در دوره به اصطلاح “مرحله متوسط” اردوغان. با این حال ، هنگامی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی شروع به حمایت از اعتراضات مردمی و کودتای نظامی کردند که در سال 2013 دولت مورد حمایت اخوان المسلمین در مصر را سرنگون کرد ، ترکیه به سرعت طرف مقابل را گرفت. پس از آنکه عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر ، معروف به چهار جانبه عرب ، تصمیم به قطع رابطه با قطر ، متحد ترکیه ، به دنبال اتهامات مربوط به تأمین مالی تروریسم و ​​حمایت از گروههای اسلامی غیرقانونی ، مانند اخوان المسلمین ، و روابط آن با ایران بسیاری از کشورهایی که هم با قطر و هم با گروه چهارگانه عرب روابط مثبتی داشته اند موضعی بی طرفانه اتخاذ کرده اند. آنکارا ، از جمله ، یک پایگاه نظامی در قطر دارد که کشورهای خلیج فارس آن را تهدیدی برای امنیت منطقه می دانند.

به گفته دولت سعودی ، این کشور همچنان تلاش می کند تا از منافع خود و کشورهای همسایه برای ایجاد ثبات در منطقه و ایجاد هم افزایی بین کشورهای مختلف منطقه محافظت کند. هدف نهایی این است که اطمینان حاصل شود همکاری و هماهنگی بیشتر می تواند تأثیرات منفی خارجی و تداخل را تضعیف کند.

روابط اریتره و عربستان سعودی در سالهای اخیر به خصوص پس از پیمان صلح بین اریتره و اتیوپی که در 16 سپتامبر 2018 در جده ، شهر پادشاهی امضا شد ، تقویت شده است. به همین مناسبت ، پادشاه سلمان ، حاکم سعودی ، از هر دو طرف برای دستیابی به این نقطه عطف قدردانی کرد. علاوه بر این ، امضای پیمان در پادشاهی عربستان سعودی بر اهمیت فزاینده ای که دولت خلیج فارس به منطقه شاخ آفریقا در مقابل یمن می دهد ، تأکید می کند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی به شاخ آفریقا نگاه می کنند و به ساحل خود به عنوان “جناح امنیتی” در غرب و ترس از اینكه مخالفان آنها مانند تركیه كه حضور پررنگی در سومالی دارد بتواند در منطقه جای خود را باز كند. علاوه بر این ، علاوه بر درگیری در یمن ، عربستان سعودی علاقه دارد روابط خوبی با شاخ آفریقا داشته باشد تا بتواند به تنگه باب المندب ، رو به روی جیبوتی و اریتره ، دریای سرخ و خلیج عدن و اقیانوس هند.

این موقعیت به ویژه از آنجا که یک مرکز مهم تجارت بین الملل استراتژیک است. تخمین زده می شود که روزانه حدود 3.2 بشکه نفت از این تنگه به ​​اروپا ، ایالات متحده و آسیا منتقل شود. با این حال ، اخیراً ، این منطقه به ویژه مورد حمله شورشیان شیعه فعال در درگیری ها در یمن قرار گرفته است.

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.