[ad_1]

دنیای اخبار پیچیده است و داستان ها و همچنین عکس های جعلی اغلب به طور گسترده در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند. تیم تحریریه Blasting News محبوب ترین کلاهبرداری ها و اطلاعات گمراه کننده را هر هفته شناسایی می کند تا به شما کمک کند حقیقت را از روی جعلی بگویید. آنجا هستند اخبار جعلی بیشترین اشتراک گذاری در این هفته

ایالات متحده

ادعا: رئیس جمهور آمریكا جو بایدن رسماً سن رضایت را به هشت سال كاهش داده است

حقایق: دو تصویر از دو عنوان از رسانه های مختلف در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد. تیتر NBC: “شکستن – رئیس جمهور بایدن سن رضایت را به 8 سال کاهش می دهد” ، دیگری از CNN: “دولت بایدن سن رضایت را به 8 سال کاهش می دهد”.

حقیقت: به گفته اسنپس ، بایدن هرگز سن رضایت را به 8 سال نرساند.

رئیس جمهور یا دولت وی در این مورد تصمیمی نمی گیرند. سن رضایت در واقع توسط قوانین ایالتی تنظیم می شود.

ایالات متحده

تصویب: هزاران نظامی آمریکایی در مارس 2020 برای مبارزه با قاچاق کودکان به اروپا اعزام شدند

حقایق: در شبکه های اجتماعی ادعاهای متعددی مبنی بر اعزام نیروهای آمریکایی به اروپا برای جلوگیری از عملیات قاچاق کودک در اروپا منتشر شده است.

به عنوان مثال ، طبق یکی از اتهامات مختلف: “از اواسط تا اواخر سال 2019 ، واتیکان توسط پلیس جستجو شد ، بنابراین در 17 مارس 2020 ، عملیات مدافع اروپا آغاز شد. علاوه بر این: “50،000 سرباز از ایالات متحده ، انگلیس و اروپا وارد رم شدند. به واتیکان و مافیای داخلی قاچاق کودکان فکر کنید.

حقیقت: همانطور که رویترز گزارش داد ، عملیات مدافع اروپا تمرینی است که توسط Defender-Europe 20 سازماندهی شده و با متحدان ناتو انجام شد تا روسیه را از تکرار آنچه در سال 2014 با الحاق کریمه به اوکراین انجام داد منصرف کند.

رویترز می نویسد ، این عملیات در مارس 2020 انجام نشده است ، زیرا در 13 مارس سال 2020 ، به دلیل همه گیری Covid-19 ، “از نظر اندازه و دامنه تغییر یافته است.”

وب سایت بررسی واقعیت افزود: “انتقال کلیه پرسنل و تجهیزات از ایالات متحده به اروپا متوقف شده است.” هیچ مدرکی مبنی بر اینکه 50،000 سرباز آمریکایی ، انگلیسی و اروپایی برای نجات قربانیان قاچاق کودک در رم بوده اند ، یافت نشد. رویترز گزارش داد ، سخنگوی ارتش آمریكا ادعا در ارتباط با دفاع-اروپا 20 با قاچاق كودك را رد كرد.

ایالات متحده

تصویب: ویدئویی که توسط دیوید آیک به اشتراک گذاشته شده ادعا می کند که هرگز آزمایشات بالینی برای واکسن COVID-19 انجام نشده است

حقایق: در ویدئویی که دیوید آیک در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است گفته است: “آیا می خواهیم درباره تست هایی که انجام نشده صحبت کنیم؟ خانمها و آقایان ، روند تولید واکسن جعلی است.

هیچ آزمایشی وجود ندارد ، شما آزمایش هستید. “

حقیقت: دیوید آیک به دلیل به اشتراک گذاشتن برخی اخبار جعلی مشهور است و به دلیل اطلاعات غلط تحت الشعاع فیس بوک ، یوتیوب و توییتر قرار گرفت. واکسن های COVID-19 قبل از تصویب توسط دولت ها و قبل از توزیع و تزریق به دنیا ، در آزمایشات بالینی آزمایش شده اند. به گفته رویترز ، در مطالعه فایزر 45000 شرکت کننده در سراسر جهان وجود دارد و Oxford-AstraZeneca برای آزمایش این واکسن ، بیش از 23000 نفر را که در انگلستان ، برزیل و آفریقای جنوبی توزیع شده اند استخدام کرده است. نتایج مثبت برای اثربخشی آنها در دسامبر سال 2020 توسط Pfizer و در ژانویه 2021 توسط Oxford-AstraZeneca منتشر شد.

ایالات متحده

تصویب: سازمان بهداشت جهانی با توضیح اینكه ماسك لازم نیست ، توصیه ها را تغییر داده است

حقایق: یک وبلاگ وردپرس با عنوان “شما ارسال کردید” یک مقاله گسترده در رسانه های اجتماعی ادعا می کند که WHO در 22 ژانویه 2021 گفت ، “هیچ دلیل علمی برای استفاده ماسک از یک فرد سالم در خارج از بیمارستان وجود ندارد.”

“اگر علائم تنفسی مانند تب ، سرفه یا سرماخوردگی ندارید ، استفاده از ماسک پزشکی ضروری نیست. هنگامی که به تنهایی استفاده می شود ، ماسک ها می توانند احساس محافظت کاذب ایجاد کنند و حتی اگر به درستی استفاده نشوند ، حتی منبع عفونت هستند. “

حقیقت: فیس بوک ، که درگیر مبارزه با اطلاعات غلط و اخبار جعلی است ، این انتشار را اعلام کرد. متن کنفرانس مطبوعاتی WHO که در 22 ژانویه 2021 برگزار شد ، نشان می دهد که چنین سخنی گفته نشده است. در حقیقت ، WHO جایگاه خود را تقویت کرده است. دکتر ماریا ون کرچوو ، مسئول فنی سازمان بهداشت جهانی برای COVID-19 ، گفت که این ماسک ها “جنبه ای از مرحله کنترل و کاهش ویروس است و به تنهایی قابل استفاده نیست”.

وب سایت WHO استفاده از ماسک صورت را “اقدامی اساسی برای سرکوب انتقال و نجات جان انسانها” توصیف می کند.

ایتالیا

تصویب: ماریو دراگی شرکت های دولتی ایتالیا را به HMY Britannia فروخت

حقایق: به دنبال تصمیم رئیس جمهوری ایتالیا ، سرجیو ماتارلا ، برای واگذاری اختیار ماریو دراگی برای تشکیل دولت جدید ، برخی از کلمات که در سال 2008 توسط رئیس جمهور سابق جمهوری ایتالیا ، فرانچسکو کوسیگا بیان شد ، به طور گسترده در اینترنت پخش شد . کوسیگا ، در مصاحبه تلفنی با برنامه Uno Mattina ، گفت: “شما نمی توانید شخصی را که عضو گلدمن ساکس بوده است به عنوان رئیس هیئت مدیره منصوب کنید.”

وی پس از گشت و گذار در صنعت ایتالیا در انگلیس ، مدیر تصفیه است. فروش صنعت عمومی ایتالیا “. همچنین سخنان نماینده جنبش 5 ستاره الساندرو دی باتیستا در سرمقاله خود برای The Post Internazionale نقل شده است.

حقیقت: داستان بخشی از یک تئوری قدیمی توطئه ایتالیا است: توطئه انگلیس. ماریو دراگی هرگز شریک گلدمن ساکس نبوده است ، بلکه معاون رئیس و مدیر عامل بانک سرمایه گذاری آمریکا بوده است. او همچنین در سال 1992 ، هنگامی که کنفرانسی از اقتصاددانان کلاس جهانی برگزار شد ، فقط برای معرفی مختصر سمینار ، در HMY Britannia بود. طبق چندین روزنامه آن زمان ، او قبل از عزیمت از کشتی پیاده شد.

نیوزلند

ادعا: ویدئو نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون را نشان می دهد که آزمایشات COVID-19 “فقط 7٪ از زمان کار می کند” را نشان می دهد

حقایق: این ویدئو که در فیس بوک و یوتیوب به اشتراک گذاشته شده است ، نشان می دهد که نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون ادعا می کند که آزمایش COVID-19 “فقط هفت درصد از زمان کار می کند”. بعضي از نشريات عنوان را دنبال مي كنند: “آزمون COVID 93٪ نادرست”.

حقیقت: این ویدئو ، که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است ، بخشی از مصاحبه نخست وزیر انگلیس با BBC در 4 سپتامبر 2020 است. با این حال ، بوریس جانسون در مورد اثربخشی کلی آزمایشات COVID-19 اظهار نظری نکرد ، بلکه به نقل از یک گزارش دولت که نشان می دهد چگونه آزمایشات COVID-19 بر روی افرادی که تازه وارد انگلیس شده اند تنها 7٪ موارد مثبت را یافته است.

با این حال ، مطالعه نشان می دهد که همان آزمایش انجام شده برای دومین بار بر روی مسافران در دوره قرنطینه اجباری ، بین 85٪ تا 98٪ موارد مثبت را نشان می دهد.

کره جنوبی

بیانیه: برای اولین بار در 112 سال گذشته در مصر برف می بارد

حقایق: تصاویر به اشتراک گذاشته شده در فیس بوک بارش برف اخیر در مصر را نشان می دهد. برخی از نشریات عنوان را به شرح زیر می خوانند: “مصر ، جایی که برای اولین بار پس از 112 سال برف می بارد”.

حقیقت: یک جستجوی معکوس در اینترنت نشان می دهد که از هشت تصویری که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده ، شش تصویر در مصر ساخته نشده و دو عکس نیز به صورت دیجیتالی روتوش شده اند. تصاویر گرفته نشده در مصر شامل تصاویر گرفته شده در اردن ، چین ، اورشلیم ، عربستان سعودی و سوریه است.

در میان کسانی که روتوش کرده اند ، با افزودن دیجیتال برف ، یکی از اهرام جیزه و دیگری از ابوالهول بزرگ جیزه وجود دارد.

اتیوپی

تصویب: ابی احمد ، نخست وزیر اتیوپی درگذشت یا در وضعیت وخیمی قرار دارد

حقایق: پست هایی که هزاران بار در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده ادعا می کند که ابی احمد نخست وزیر اتیوپی درگذشته یا در وضعیت وخیمی قرار دارد. در یک نسخه ، که مردی را که تا حدی با یک ملافه پوشانده و چشمانش بسته است ، به تصویر می کشد: در عنوان زیر آمده است: “آخرین اخباری که شنیدیم دکتر ابی احمد علی در سن 44 سالگی درگذشت. نسخه های دیگر ، که تصویری ادعایی از نخست وزیر در تخت بیمارستان را گزارش می کردند ، ادعا می کردند که احمد بسیار بیمار است و برای معالجه پزشکی به ایتالیا یا آلمان منتقل شده است.

حقیقت: در 24 ژانویه سال 2020 ، صفحه رسمی دولت اتیوپی در فیس بوک پیام زیر را منتشر کرد: “ما از مردم می خواهیم مراقب اخبار نادرستی باشند که در شبکه های اجتماعی در مورد سلامتی ابی احمد نخست وزیر منتشر می شود.” در تاریخ 28 ژانویه سال 2020 ، احمد در حساب فیس بوک خود عکس هایی از بازدید از مرکز پروتزهای ارتوپدی (POC) در پایتخت آدیس آبابا را منتشر کرد. مقامات مرکز پزشکی با مصاحبه خبرگزاری فرانسه سفر نخست وزیر در 28 ژانویه را تأیید کردند. در مورد تصویر ادعایی احمد در تخت بیمارستان ، جستجوی معکوس تصاویر در اینترنت نشان می دهد که در حقیقت این یک دستکاری دیجیتالی در تصویر یک بیمار دیگر است که در سال 2017 در وب سایت GoFundMe منتشر شده است.

میانمار

تصویب: عکس رهبر آنگ سان سوچی را نشان می دهد که هنگام کودتای نظامی در میانمار دستگیر شده است

حقایق: عکسی که در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است ، نشان می دهد که آنگ سان سوچی ، برنده جایزه نوبل صلح و رهبر دولت میانمار ، در اول فوریه سال 2020 ، هنگام کودتای نظامی در این کشور جنوب شرقی آسیا دستگیر شد.

حقیقت: اگرچه آنگ سان سوچی در جریان کودتای نظامی در میانمار در تاریخ 1 فوریه سال 2020 بازداشت شد ، اما یک جستجوی عکس معکوس نشان می دهد که تصویر به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی در اصل در 17 آگوست 2017 توسط عکاس Aung Kyaw Htet. ، از خبرگزاری فرانسه گرفته شده است. این عکس سوچی را در مراسم تشییع جنازه یکی از اعضای حزب سیاسی خود نشان می دهد.

برزیل

تصویب: بایدن در حال بررسی استفاده از هیدروکسی کلروکین در ایالات متحده است

حقایق: مقاله ای که توسط وب سایت برزیلی Brasil Sem Medo منتشر شد و در فیس بوک و واتس اپ به اشتراک گذاشته شد ، بیان می کند که استفاده از هیدروکسی کلروکین – دارویی که دهه ها برای جلوگیری و درمان مالاریا و برخی بیماری های خودایمن از جمله آرتریت روماتوئید و لوپوس استفاده می شد – علیه COVID-19 تجدید نظر شد در ایالات متحده پس از رئیس جمهور شدن جو بایدن در اوایل سال جاری.

حقیقت: برخلاف متن ، FDA استفاده از کلروکین یا هیدروکسی کلروکین را به عنوان پیشگیری یا درمان COVID-19 از ژوئن 2020 توصیه نمی کند و از زمان روی کار آمدن جو بایدن در 20 ژانویه این موقعیت تغییر نکرده است.

طبق انستیتوی ملی بهداشت (NIH) ، چندین مطالعه نشان داده است که هیدروکسی کلروکین در کاهش پیشرفت COVID-19 در بیماران با علائم خفیف م effectiveثر نیست و همچنین ممکن است عوارض جانبی مانند افزایش آریتمی قلبی ایجاد کند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *