[ad_1]

توافق نامه وین که در 14 ژوئیه 2015 توسط گروه 5 + 1 (پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) امضا شد ، با هدف محدود كردن پتانسیل هسته ای ایران در ازای كاهش تحریم ها ، بنابراین مانع از تولید سلاح های هسته ای شد. با این حال ، اسرائیلی ها همیشه این توافق نامه را ناکافی می دانند ، زیرا نگران هستند که رژیم دینی ، که بسیار خصمانه با دولت یهود است ، هنوز راهی برای دستیابی به زرادخانه هسته ای پیدا کند.

در ماه مه 2018 ، دولت ترامپ ایالات متحده را از این توافق خارج کرد و تحریم ها علیه تهران را بازگرداند. یکی از دلایل این تصمیم این است که ، طبق گفته وزارت امور خارجه ، ایران بودجه گروه های جهادی در خاورمیانه را تأمین می کند. علاوه بر این ، واشنگتن به شدت از گسترش موشک های بالستیک توسط تهران (که توافق نامه 2015 آن را ممنوع می کند) ترس دارد ، ترس در کشورهای دیگر مانند فرانسه و انگلیس.

پس از لغو تحریم ها ، ایرانی ها شروع به کنار گذاشتن تعهدات خود در توافق نامه وین کردند. در همین حال آژانس بین المللی انرژی اتمی به دنبال روشن شدن برخی سایتهای هسته ای است که تهران اعلام نکرده اما اسرائیلی ها ادعا می کنند که وجود دارد.

با ایجاد دولت جدید بایدن ، تهران قصد خود را برای تولید 20٪ یا پنج برابر اورانیوم غنی شده با اورانیوم در سایت زیرزمینی فوردو اعلام کرده است (که حداکثر سهمیه 3.5٪ برای استفاده در زمینه های مدنی کافی است) .

این ارتباطات به وضوح نقض توافق نامه وین است که فرانسه ، آلمان ، انگلستان و روسیه خواهان حفظ آن هستند. برای ایجاد یک واکنش زنجیره ای فوق بحرانی ، برای مدت زمان بسیار کوتاهی برای ایجاد انفجار ، اورانیوم باید حداقل حدود 20٪ ایزوتوپ 235U داشته باشد.

با این حال ، غنی سازی اورانیوم بین 20 تا 90 درصد (یعنی سطح مورد نیاز برای سلاح های هسته ای عملیاتی) آسان تر از 3 تا 20 درصد است. از این رو سخنان اخیراً وزیر خارجه فرانسه ژان ایو لودریان بیان شده است.

“ایران – من آن را واضح می گویم – در مرحله دستیابی به توانایی هسته ای است. […] ایران همچنین انتخابات ریاست جمهوری را در اواسط ماه ژوئن برگزار خواهد کرد. بنابراین ضروری است که به ایرانیان بگوییم این کار بسیار جدی است و اقدامات لازم برای اطمینان از بازگشت ایران و ایالات متحده به توافق نامه وین انجام شود. “رئیس دیپلماسی پاریس گفت.

او هم این را اضافه کرد “بر اساس این توافق ، دولت ترامپ استراتژی را انتخاب کرده است که به عنوان شناخته می شود حداکثر فشار علیه ایران. نتیجه این است که این استراتژی فقط خطر تشدید در منطقه را افزایش داده است. بنابراین ما باید این مکانیسم را متوقف کنیم. “.

در این زمینه ، اولویت های دیپلماسی آمریکایی به ریاست جو بایدن چه خواهد بود؟ رئیس جمهور جدید با دیدن سیاست پیشین خود در قبال ایران یک شکست ، گفت که او می خواهد ایالات متحده را به توافق بازگرداند ، اما تنها در صورت بازگشت دقیق تهران به تعهدات خود.

رئیس جمهور ایران روحانی (در تصویر) امیدوار است که واشنگتن اولین گام آشتی را بردارد و سپس به مفاد توافق نامه وین پایبند باشد.

از سوی دیگر ، کشور اسرائیل معتقد است که بازگشت به توافق نامه “کار بدی” خواهد بود. این را ژنرال آویو کوچاوی (عکس اولیه) ، رئیس ستاد دولت اسلامی ، در جریان یکی از مداخلات عمومی نادر خود در 26 ژانویه گذشته بیان کرد.

“هر توافقی که شرایط 2015 را تجدید کند ، از نظر استراتژیک و عملیاتی چیز بدی است.”ژنرال کوچاوی طی کنگره ای که توسط موسسه تحقیقات دفاع در دانشگاه تل آویو ترتیب داده شد ، گفت.

“فشار بر ایران باید ادامه داشته باشد ، ایران نمی تواند توانایی خود را در تولید بمب هسته ای خود توسعه دهد”، رئیس ستاد اسرائیل ادامه داد. اضافه کردن آن خواهد بود “غیرقابل قبول است و منجر به گسترش سلاح های هسته ای در سراسر منطقه خواهد شد”، هیچ چیزی که ، “در مورد جبهه شمالی (لبنان و سوریه) ، طرف ایرانی قصد عقب نشینی ندارد.”.

به گفته ژنرال کوچوی ، دولت اسرائیل برای آماده نبودن ، در حال تهیه نقشه های عملیاتی جدیدی علیه ایران و فعالیت های هسته ای آن است. “ما در حال کار بر روی این برنامه ها هستیم و اواخر امسال آنها را توسعه خواهیم داد. پس از آن به سیاستمداران بستگی دارد که تصمیم می گیرند که آنها را عملی کنند یا خیر ، اما آماده بودن آنها بسیار ضروری است. “

این برنامه های عملیاتی احتمالاً ترکیبی از حملات هوایی با استفاده از F-35I و F-15I و حملات خلیج فارس با زیردریایی های کلاس را شامل می شود. دلفین مجهز به موشک های کروز پوپای.

از نظر تهران ، اسرائیل فقط یک “جنگ روانی” دارد.

“آنها در حال جنگ روانی هستند ، در واقع هیچ برنامه ای ، هیچ فرصتی ندارند.”، محمود واعظی ایرانی ، رئیس ستاد رئیس جمهور روحانی ، در تاریخ 27 ژانویه محکوم شد.

همچنین به گفته واعظی ، ایران قصد شروع جنگ را ندارد اما از خود در برابر هرگونه حمله صهیونیست ها یا سایر کشورها دفاع خواهد کرد.

عکس: IDF / ایرنا[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *