[ad_1]

منتشر شده در 6 ژانویه 2021 در ساعت 13:54
یونان اسرائيل

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد که امضا خواهد کرد توافق نامه امنیتی با یونان، به ارزش 1.68 میلیارد دلار ، معتبر برای 20 سال. براساس بیانیه صادر شده در روز سه شنبه (5 ژانویه) ، دولت یونان به تازگی شرایط پیمان را تصویب کرده است. تاریخ امضای توافق نامه که نمایندگان وزارتخانه های دفاع و البیت سیستم ، الکترونیک دفاعی بین المللی اسرائیل را درگیر خواهد کرد ، هنوز تعیین نشده است.

براساس گزارش های روزانه المانیتور ، این توافق نامه شامل خرید 10 فروند هواپیمای M-346 از یونان ، نگهداری از هواپیمای T-6 و تحویل شبیه ساز ، وسایل نقلیه آموزشی و پشتیبانی لجستیکی است. همه اینها بخشی از یک مدرسه پرواز برای نیروی هوایی یونان است ، که توسط Elbit Systems اداره می شود. این مدرسه از آکادمی پرواز نیروی هوایی اسرائیل الگوبرداری خواهد شد.

شرکت بین المللی الکترونیک دفاعی در توئیتر درباره این خبر نوشت: “به عنوان بخشی از توافق نامه بین وزارت دفاع اسرائیل و وزارت دفاع یونان ، ما برای برنامه آموزش پرواز 1.68 میلیاردی انتخاب شدیم. دلار نیروی هوایی یونان ” ژنرال یایر کولاس ، رئیس اداره همکاری های بین المللی وزارت دفاع اسرائیل ، ضمن تبریک انعقاد این توافق نامه به دو طرف گفت: تصویب این پیمان توسط دولت یونان گامی تاریخی برای تعمیق بیشتر روابط دفاعی عالی بین دو کشورمان است. . این فقط یک معامله صادرات دفاعی نیست بلکه یک همکاری است که حداقل 20 سال دیگر ادامه خواهد داشت. من می خواهم از وزارت دفاع ملی یونان برای اعتماد و سپردن این وظیفه مهم به وزارت دفاع اسرائیل و صنعت دفاعی عالی ما تشکر کنم. “

بنی گانز ، وزیر دفاع اسرائیل ، به نوبه خود گفت: “این توافق نامه نشان دهنده روابط عالی و در حال توسعه ما با یونان است. این یک مشارکت طولانی مدت است که منافع اسرائیل و یونان را تأمین می کند ، صدها شغل در هر دو کشور ایجاد می کند و ثبات را در مدیترانه تقویت می کند. ” گانز تأکید کرد که پس از تصویب توافق نامه تلفنی با همتای یونانی خود نیکولاس پانایوتوپولوس صحبت کرده و تحکیم روابط بین آتن و تل آویو در بخش دفاع را ستود. “خوشحالم که اعلام کردم به دنبال توافق قبلی من با همتای یونانی ام ، به زودی توافق نامه همکاری امنیتی دوجانبه بین دو کشور ما منعقد خواهد شد که شامل 1.68 میلیارد دلار برای ایجاد و بهره برداری از مرکز آموزش نیروی هوایی یونان است. برای 20 سال آینده ، “گانز بعدا در توییتر نوشت.

وزیر اسرائیل آخرین بار با همتای خود پانایوتوپولوس ملاقات کرد در 12 نوامبر، هنگامی که هر دو وزیر برای بحث های استراتژیک امنیتی سه جانبه با همتای قبرسی خود به نیکوزیا سفر کردند. طی دو سال گذشته ، گانز ، گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر کوشش های دیپلماتیک قابل توجهی را برای تعمیق روابط دو جانبه با یونان و اتحاد استراتژیک با آتن و نیکوزیا انجام داده اند.

رهبران یونان ، اسرائیل و قبرس با هم همکاری می کنند تا یکی دیگر را بسازند خط لوله زیر آب EastMed، که گاز طبیعی را از ذخایر جنوب شرقی مدیترانه به قاره اروپا منتقل می کند. EastMed مسافتی بالغ بر 1900 کیلومتر را طی خواهد کرد و طبق گفته این سه کشور ، جایگزینی برای اروپا است که در حال حاضر برای تأمین گاز به روسیه و قفقاز بستگی دارد. طبق این پروژه ، این خط لوله از ذخایر گاز طبیعی اسرائیل در حوزه دریای شام آغاز می شود و سپس به قبرس ، کرت می رود و به یونان ختم می شود. پس از آن ، گاز از یونان از طریق یک خط لوله اضافی به ایتالیا می رسد. ارزش این پروژه در حدود 6 میلیارد یورو تخمین زده شده است و ظرف 7 سال 10 درصد از نیازهای طبیعی اتحادیه اروپا را تأمین می کند.

EastMed از یک سو تنش سیاسی بین یونان و قبرس و ترکیه از سوی دیگر به وجود آورد. این تنش به اختلافات ارضی بین آنکارا و نیکوزیا بر سر حاکمیت بر آبهای غنی از گاز طبیعی در نزدیکی قبرس ، جایی که ترکیه از ماه مه گذشته حفاری می کند ، مرتبط است.

ترکیه و یونان، هر دو عضو ناتو در مورد حقوق بهره برداری از منابع هیدروکربوری در منطقه مدیترانه شرقی اختلاف نظر دارند ، زیرا این اختلاف نظر در مورد دامنه قفسه های قاره ای آنها وجود دارد. این آبها که غالباً دارای جزایر یونان است ، از نظر گاز غنی هستند و تعیین محدوده مناطق انحصاری اقتصادی مربوطه مناقشه ای بین ترکیه ، یونان و قبرس است.

آنکارا ادعا می کند که طولانی ترین خط ساحلی در دریای مدیترانه شرقی است ، اما منطقه دریایی آن به دلیل گسترش فلات قاره یونان که با حضور بسیاری از جزایر نزدیک مرز ترکیه مشخص می شود ، در یک باریک آب بسته شده است. جزیره کاستلوریزو یونان ، حدود 2 کیلومتری ساحل جنوبی ترکیه و 570 کیلومتری سرزمین اصلی یونان ، یکی از مهمترین نگرانی های آنکارا است که می گوید آبها از آن خود هستند.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ایتالیایی را که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد ، بخوانید

کیارا جنتیلی

از تحریریه

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *