[ad_1]

منتشر شده در 4 فوریه 2021 در 6:46 بعد از ظهر.
افغانستان آسیا

شبکه حقانی ، یک سازمان تروریستی مستقر در پاکستان ، حضور خود را در افغانستان افزایش داده و اعضای آن اکنون در مناطق غربی و شمال شرقی کشور حضور دارند.

آخرین اخبار مربوط به حضور شبکه حقانی در افغانستان است توسط توسط کشف شد رحمتولا نبیل ، رئیس سابق اداره امنیت ملی در کابل. در این جلسه میزگردی در مورد روابط افغانستان و ایالات متحده تحت مدیریت جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا ، كه توسط انستیتوی مطالعات استراتژیك افغانستان برگزار شد ، حضور داشت. به همین مناسبت ، وی گفت که یک مشکل بزرگ کشور فاصله زیاد بین دولت و جمعیت افغانستان و وضعیتی است که مجبور به زندگی در آن است. نبیل با بیان اینکه “استخدام دولت اسلامی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است” افزود: شبکه حقانی به شمال شرقی منطقه بدخشان و منطقه مرکزی غرب هرات گسترش یافته است. شناخته شده است که این گروه عمدتا در جنوب شرقی کشور ، در مرز با پاکستان فعالیت می کند. با این وجود طی سالهای گذشته ، این سازمان روابط نزدیک با طالبان را حفظ کرده است.

شبکه هاکانی با مرگ بنیانگذار خود دوباره به کانون توجهات بازگشت جلال الدین هاکانی ، در 4 سپتامبر 2018 توسط طالبان اعلام شد. به همین مناسبت ، مبارزان افغان گفتند که “گرچه رهبر آنها را از نظر جسمی ترک کرده است ، اما ایدئولوژی و روش او به زندگی ادامه خواهد داد.” حقانی شبکه خود را در دهه 1970 ایجاد کرده بود. در دهه 1980 ، جلال الدین هاكانی بعنوان رهبر چریك بعنوان بخشی از لشكركشی آمریكا علیه نیروهای شوروی در حال ظهور بود. وی بعداً با طالبان متحد شد و پس از مداخله آمریكا در سال 2001 شروع به حمله به سربازان آمریكایی كرد. پیش از مرگ ، رهبر رهبری این گروه را به پسرش سراج الدین هاکانی سپرده بود که معروف بود در رهبری طالبان ادغام شده است. مدت ها است که دولت های ایالات متحده و افغانستان ادعا می کنند که این گروه با پشتیبانی سرویس های اطلاعاتی اسلام آباد اقدام کرده است. این شایعات توسط پاکستان تکذیب شد ، که برعکس ، گفت این سازمان با سیا مرتبط است. شبکه حقانی در این کشور گنجانده شده است لیست سازمانهای تروریستی خارجی از ایالات متحده آمریکا در سپتامبر 2012

علاوه بر این ، در جلسه ای در انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان ، نبیل همچنین گفت که سفر رهبران سیاسی افغانستان با طالبان به مسکو در سال 2018 یک اشتباه بوده است. مرجع کنفرانس 9 نوامبر است که نشانه تلاش روسیه برای گردهم آوردن مقامات افغانستان و طالبان در یک میز است. نمایندگان پاکستان نیز در این نشست حضور داشتند. علاوه بر این ، سفارت ایالات متحده در مسکو نیز یک دیپلمات را برای نظارت بر مباحث فرستاده بود. جزئیات اضافی در مورد به اصطلاح ارائه نشده است یک “اشتباه” که نبیل به آن اشاره کرد. در همین حال ، اسدولا سعادتی ، معاون شورای عالی آشتی ملی ، گفت که دولت بایدن همیشه صلح را انتخاب می کند. “من فکر می کنم این حمایت از دموکراسی ، حقوق بشر و دستاوردهای مشترک را افزایش می دهد و با بازگشت امارت مخالفت می کند. ما چهار سال دیگر فرصت داریم تا در مورد این موضوعات گفتگو کنیم “. احمد شجاع جمال ، رئیس امور خارجه شورای امنیت ملی گفت.

در سطح زمین ، وضعیت همچنان بحرانی است ، با خشونت و درگیری های روزمره در مناطق مختلف کشور. این تحول به این دلیل اتفاق می افتد که در 18 روز گذشته هیچ جلسه ای بین نمایندگان افغانستان و مذاکره کنندگان طالبان در دوحه ، قطر برگزار نشده است ، جایی که گفتگوهای مقدماتی در مورد گفتگوهای صلح داخلی افغانستان در 12 سپتامبر 2020 آغاز شد. در همین حال ، دولت بایدن گفت که این روند در حال ارزیابی توافق نامه بین ایالات متحده و طالبان است که در 29 فوریه سال 2020 در دوحه امضا شد. با این حال ، مقامات آمریکایی قبلاً اعلام کرده اند که طبق توافق ، نیروهای آمریکایی تا ماه مه خروج کامل نخواهند کرد

امنیت بین المللی را بخوانید ، تنها روزنامه ایتالیایی که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد

ماریا گراشیا روتلیانو

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *