[ad_1]

تاریخ انتشار 28 ژانویه 2021 در 6:38 بعد از ظهر
افغانستان آسیا

نصرتولا یمن ، فرمانده ارتش ملی افغانستان (ANA) ، او کشته شد در 28 ژانویه در یک حمله خمپاره ای که چهار نفر دیگر را در شمال استان بلخ زخمی کرد.

به گفته محمد حنیف رضایی ، سخنگوی قول اردوی 209 شاهین ، این حمله در صبح روز 28 ژانویه در روستای علمیل در ولسوالی بلخ به همین نام صورت گرفت. رضایی با بیان اینکه چهار سرباز اردوی ملی دیگر زخمی شده اند ، گفت: “این حادثه در جریان عملیات جستجو در روستای اعلمیل رخ داد و یک خمپاره در منطقه فرود آمد.” برای پاسخ به حمله ، “ارتش عملیات تخلیه را در منطقه آغاز خواهد کرد”. با این حال هنوز هیچ گروهی از جمله طالبان مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اند.

در همین حال ، در تاریخ 27 ژانویه ، رئیس شورای عالی آشتی ملی (HCNR) افغانستان ، عبدالله عبدالله ، او اعلام کرده است چندین فرصت برای ایجاد صلح در کشور از دست رفته است. عبدالله افزود که همه زندانیان طالبان آزاد می شوند و این گروه پس از پذیرش صلح از لیست سیاه سازمان ملل خارج می شود. این بیانیه در حالی به بن بست رسیده است که مذاکرات صلحبانان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه قطر انجام داده است.

منابع آگاه از گفتگوهای صلح دوحه می گویند که طالبان به دلیل کمبود تضمین های بین المللی برای آزادی زندانیان باقی مانده در زندان های افغانستان و حذف نام رهبران آنها از لیست سیاه ، تمایلی به شرکت در گفتگوهای صلح ندارند. حمدالله محبی مشاور امنیت تأکید کرد که آزادی 5000 زندانی طالبان به عنوان بخشی از توافقنامه صلح بین ایالات متحده و طالبان منجر به تشدید جنگ در این کشور شده است. محیب ادعا می کند که آزاد شدگان از زندان ها به جبهه های جنگ برگشته اند.

از طرف خود ، مقامات کابل قصد ندارند اخلال در پیشرفت کشور در سالهای اخیر را ایجاد کنند. حبیب سرابی ، یکی از اعضای تیم مذاکره کننده به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان در گفتگو با طالبان ، گفت که تمام دستاوردهای افغان ها طی دو دهه گذشته باید در جریان گفتگوها حفظ شود. سرابی گفت: “ما در مورد پیشرفتی که طی دو دهه گذشته داشته ایم سازش نخواهیم کرد.”

گشودن گفتگوی درون افغانی با توافقنامه صلح “تاریخی” امضا شد که بین ایالات متحده و طالبان در 29 فوریه 2020 ، همچنین در دوحه امضا شد ، بر اساس آن واشنگتن متعهد شد نیروهای خود را در افغانستان کاهش دهد. در همین رابطه ، در پانزدهم ژانویه ، پنتاگون اعلام كرد كه كاهش نیروهای خود را در افغانستان به 2500 نفر كامل كرده و به پایین ترین سطح در بیست سال گذشته رسیده است. در شانزدهم ژانویه ، طالبان در مورد این پیام اظهار نظر کرده و از آن استقبال کردند. در همین حال ، خشونت ها همچنان روزانه در کشور رخ می دهند.

امنیت بین المللی را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده شده است

ماریا گراشیا روتلیانو

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *