[ad_1]

اقتباس شده توسط: https://www.invisiblearabs.com/2021/01/10/il-battito-della-farfalla-da-washington-a-ryadh/

تحلیل – پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ قبلاً به شبه جزیره عربستان ضربه زده است. سعودی ها در حال پایان دادن به بحران با قطر هستند

برای فرار از غرق شدن کشتی “فرمانده” ترامپ فراتر از “افسران و سربازان عادی” وجود دارد. تعداد زیادی پرنده تایتانیک چه در داخل و چه در خارج از ایالات متحده وجود دارد. به طور خلاصه ، چیزهایی فراتر از غول های شبکه های اجتماعی هستند که از رئیس جمهور فاصله می گیرند ، که مردم را تحریک می کند تا به کپیتول هیل حمله کنند و پس از سالها میزبانی از آنها ، حساب های ترامپ را در عکس می بندند. همچنین تنها نشریات معتبر شرکتی وجود ندارد که کتابهایی را که اکنون ناخوشایند هستند را می برد ، همانطور که سایمون و شوستر با یکی از قهرمانان جوان و “آینده دار” ترامپ ، سناتور میسوری ، جوش هاولی ، یکی از غیرقابل کاهش داده های جعلی انتخابات ریاست جمهوری دانستند. در نوامبر سال 2020

ضرب و شتم پروانه در واشنگتن در حال حاضر پیامدهای مهم بین المللی قبل از تحلیف رئیس جمهور منتخب جو بایدن دارد. به عنوان مثال ، در شبه جزیره عربستان ، جایی که مذاکرات در مورد پرونده قطر شتاب غیرمنتظره و پایان خوش غیرمنتظره ای داشت (حداقل فعلاً).

بیایید واقعیت ها را خلاصه کنیم ، همه اینها در دوره ریاست جمهوری ترامپ است. چهار سال پیش ، ژانویه بود ، دونالد جی تازه کشف شده. ترامپ عملی را امضا کرد که برای برانگیختن خشم جهانیان طراحی شده است. یعنی او 90 روز ممنوعیت ورود به ایالات متحده برای شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان را امضا کرد ، ورود پناهندگان سوری را به طور نامحدود و به طور کلی برای 120 روز در مورد پناهندگان به حالت تعلیق درآورد. این به اصطلاح “ممنوعیت مسلمانان” است ، مداخله راست گرایانه ، اسلام هراسی و نژادپرستانه با الهام از استیو بانون ، کسی که دوست دارد ظهور خاکستری حق بیگانه هراسی برای ترامپ باشد و در عوض حتی یک سال در کاخ سفید دوام نخواهد آورد.

“ممنوعیت مسلمانان” آغاز ریاست جمهوری ایالات متحده است که اهداف مشخصی برای خاورمیانه دارد. اول و مهمترین: ابطال توافق هسته ای با ایران با توافق اوباما. برای دستیابی به هدف ، چه راهی بهتر از حمایت و تقویت خودكامه ها در خلیج فارس؟

در ماه مه 2017 ، ترامپ از عربستان سعودی دیدار کرد. بازدیدی که طعم دلاری زیادی دارد. در این حالت ، یک توافق نامه نظامی به ارزش 350 میلیارد دلار طی ده سال ، که 110 مورد آن بلافاصله در دسترس است. میلیاردها چیز دیگر در حاشیه وجود دارد ، این بار بین توافق نامه های خصوصی برای حمایت از دولت سعودی ، که برای جدایی از نفت عجله دارد. این بازدید با آن عکس – نگران کننده و منظره – از دونالد ترامپ ، سلمان پادشاه عربستان و عبدالفتاح السیسی ، رئیس جمهور مصر ، که دستان خود را روی کره ای روشن قرار داده اند ، شناخته شده است. دست آنها به دنیا است؟ تفسیرها متنوع بود: همه در این حرکت حیرت انگیز آنچه را که می خواستند بخوانند پیدا کردند.

یک چیز قطعی است. این نسخه واحد از “میثاق مقدس” هزاره سوم ، کاربرد فوری آن را تنها دو هفته بعد پیدا می کند. 5 ژوئن 2017 تاریخی که اگر آنچه عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر به طور شگفت آور تصمیم نمی گرفتند ، در خاورمیانه طعم بسیار متفاوتی می داد. تحریم قطر ، در یک روز کاملاً ویژه برای کل منطقه: پنجاهمین سالگرد جنگ شش روزه و فتح اسرائیل بر بیت المقدس شرقی ، کرانه باختری ، غزه و بلندی های جولان سوریه.

از طرف دیگر ، توجه به شبه جزیره عربستان تغییر کرده است. قطر منزوی است. مرز با عربستان سعودی بسته شده است ، تنها راه دسترسی زمینی است. حریم هوایی بر فراز عربستان به هواپیماهای قطری بسته است. برای غذا و کالا توقف کنید. قطر بسته است ، در هر زمان منزوی است. با چه انگیزه ای؟ مطابق کشورهایی که آن را تحریم می کنند ، قطر باید 13 خواسته را رعایت کند. در میان آنها ، موارد اصلی دارای رنگ و بوی سیاسی خاصی هستند: از بین بردن توانایی تأثیرگذاری در سیاست منطقه ای از دست دوحه. روابط سرد با ایران دیگر مهمان نوازی اعضای اخوان المسلمین ، نزدیک به الجزیره را که همیشه مورد استقبال همه یا تقریباً همه رژیم های عربی نیست ، نمی دهد. فشار سعودی طعم دیگری دارد ، تلاش برای چرخش قرن و فشار بر تغییر قدرت در دوحه.

نقش واشنگتن در بحران خلیج فارس چیست؟ ظاهراً نه ، زیرا نه وزیر امور خارجه رکس تیلرسون و نه وزیر دفاع جیمز ماتیس پیش از این درباره اهداف رید و متحدانش اخطار نشده اند. از طرف دیگر ، دو نفر از طرف سیاست بین الملل آمریکا از محاصره قطر اطلاع دارند. یکی از آنها ، استیو بانون ، در ماه های آینده تلاش می کند به عنوان یک استراتژیست پشت صحنه اعتبار بخورد که تعادل خوب منطقه را به هم می زند. دیگری ، جارد کوشنر ، داماد ترامپ و پس از آن در مقام ریاست جمهوری خاورمیانه ، از تصمیم ریاض در قبال وزرای آمریکا مطلع است. از نظر کوشنر ، این آغاز حضور وی در همه آشفتگی هایی است که تا چند روز پیش چهره خاورمیانه را تغییر داد ، از تحریم قطر به توافق نامه های ابراهیمی و عادی سازی روابط برخی از کشورهای عربی و اسرائیل.

استراتژی کوشنر ، همانطور که از اقدامات اول مشاهده کردیم ، مرکزیت خود را در عربستان سعودی ، خودکامه ترین و سلطنتی ترین کشورهای عربی ، قهرمان ضدانقلاب ، که برخی رژیم ها را به زین برگرداند (بخوانید: به خصوص مصری) و فرصت را از دست نداد سعی در سرکوب و مخالفت با اصلاحات سیاسی موجود در منطقه عرب.

یک خط از بالا به پایین ، روی میز ، خط جارد کوشنر و خانواده ترامپ. شخصیت استعمار نو و بدون هیچ گونه پایبندی به واقعیت سیاسی و اجتماعی منطقه.

بنابراین چه راهی بهتر از حمله به جناح جنوب غربی تهران برای شروع تخریب توافق هسته ای اوباما با ایران؟ بحران خلیج فارس اولین فشار مهم است. که البته تقریباً بلافاصله شکست می خورد. قطر موفق می شود که تسلیم نشود. او از این واقعیت استفاده می کند که نیروهای آمریکایی در خاک خود دارد. در واقع ، ایالات متحده مهمترین پایگاه هوایی در خاورمیانه یعنی قطر را در اختیار دارد: 11000 سرباز مستقر در پایگاه الودید ، درست کنار دوحه. از طرف دیگر ، ایران به قطر قول می دهد که مواد غذایی را از طریق دریا تأمین کند. الجزیره همچنان در کشور در جبهه تحریم ، به ویژه در پرونده های مصر و یمن ، کوک می فرستد و به عنوان یک کوک باقی می ماند. دوحه سپس روابط خود را با ترکیه تقویت كرد ، این كشور همچنین به قطر نیرو اعزام می كند. و سپس ضد حمله در سطح قضایی آغاز می شود: جبهه ضد قطر برای پاسخگویی در مورد تحریم غیرقانونی به دیوان بین المللی دادگستری فراخوانده شده است و طی این سالها حداقل دو ضرر سنگین متحمل شده است که غرامت میلیاردها دلار هزینه خواهد داشت. تا پایان بحران را تحریم کند.

با گذشت زمان ، تجربه عربستان سعودی به یک شکست دیپلماتیک واقعی تبدیل شد ، به ویژه برای قهرمان جدید این سفارش ، ولیعهد محمد بن سلمان. تحریم سه و نیم ساله هیچ کاری انجام نداده است جز – اکنون – چهره عربستان سعودی را در ایالات متحده مخدوش می کند. ریاض در واقع برای اولین بار در تاریخ روابط دو جانبه خط ریاست جمهوری ترامپ را پس از سفری طولانی که جمهوری خواهان و دموکرات های آمریکا بینی خود را در برابر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی حفظ کرده اند تا نقش خود را حفظ کنند ، خرد کردند. در شبه جزیره عربستان.

به طور خلاصه ، پیروزی جو بایدن رژیم سعودی را به بن بست کشاند ، که باید بلافاصله از آن خارج شود. تصویر ریاض و به ویژه سیاستی که MBS دنبال می کند ، به عنوان یک مرد در حال ظهور ، محمد بن سلمان ، در سطح بین المللی شناخته شده است ، که باعث ایجاد درد شکمی در واشنگتن می شود. هیچ کس ربودن ، شکنجه و ترور وحشتناک جمال هاشوگی در کنسولگری عربستان در استانبول را فراموش نکرده است ، سایه سنگین او هنوز MBS را متهم می کند ، متهم به تحریک قتل عظیم و تهدید مخالفان سعودی خاشوگی ، نباید فراموش شود ، به ایالات متحده پناهنده شده و صحنه ای برای اجرای برنامه است. مسئله حقوق و به ویژه حقوق جنسیتی ، در عربستان سعودی دیگر موضوعی حاشیه ای نیست که وقتی مجبور شوید بر روی گفتگوی خود فشار بیاورید ، مطرح می شود: این موضوعات حتی در داخل کنگره نیز به موضوع بحث تبدیل شده اند ، خصوصاً به دلیل حضور نمایندگان در مجلس. به نوع Capitol Hill.

نتیجه: به لطف میانجیگری کویت ، بحرانی که توازن سه سال و نیم در خلیج فارس را رقم زد طی چند روز برطرف شد. یا حداقل عربستان سعودی قصد حل آن را دارد ، در حالی که بحرین ، مصر و امارات قبلاً بی صبری نشان داده اند. با این حال ، واقعیت ها از قبل وجود دارند و حیرت انگیز هستند. مرز زمینی همین چند روز پیش افتتاح شد. امیر قطر برای شرکت مجدد در کار شورای همکاری خلیج فارس به العولا ، عربستان سعودی دعوت شده است. امیر قطر با کمال افتخار مورد استقبال قرار گرفت ، که محمد بن سلمان علناً در آغوش پله ها (البته هر دو با ماسک) آنها را در آغوش گرفت و نشان داد که درگیری تمام شده است. و برای تحریم همه چیز ، جارد کوشنر ، که پس از آشکار کردن فشار وارد شده توسط پدرشوهرش بر رافسببرگر وزیر خارجه گرجستان ، با یک قاشق ضبط شده ، در همه کانال های اطلاعات ملی و بین المللی منتشر شد ، از ایالات متحده وارد پرونده شد. الجزیره نیز گنجانده شده است.

با این حال ، پایان این بحران خلیج فارس یک چیز کوچک است. زیرا مهمانان سنگی منطقه تکان نخوردند. و نه جنگ در یمن ، ناشی از عربستان سعودی و امارات متحده عربی ، که بدون زیر سوال بردن از هزینه تلفات غیرنظامیان و فاجعه انسانی ، به فعالیت های نظامی خود ادامه می دهند. و بعد مادر همه مسائل: ایران و مسئله هسته ای. در مقایسه با این دو گره ، توافقنامه های به اصطلاح ابراهیمی در حال کمرنگ شدن است: هیچ عادی سازی (از بالا) با اسرائیل نمی تواند چنین تاثیری در بروز دو بحران داشته باشد که به شدت حال و آینده منطقه را مشخص می کند. و دیپلماسی جو بایدن لزوماً به نتیجه ای از قبیل بسته شدن بحران ریاض-دوحه راضی نیست. این بحران در دوره ریاست جمهوری ترامپ آغاز و پایان یافت. در 20 ژانویه ، صفحه تغییر کرد.

پائولا کاریدی

https://www.invisiblearabs.com/2021/01/10/il-battito-della-farfalla-da-washington-a-ryadh/

این اثر تحت مجوز Creative Commons توزیع می شود. شناسایی – غیر تجاری – به طور مساوی 3.0 ایتالیا.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *