[ad_1]

در جریان مبارزات انتخاباتی جو بایدن ، دم آمریکایی ها بارها قول دادند که “مجازات” روسیه (مهم نیست) و در عین حال دونالد ترامپ را به دلیل اجرای سیاست اخراج نزدیکترین شرکای آمریکا محکوم کردند.

با این حال ، در اولین دقایق چهل و چهارمین دوره ریاست جمهوری ایالات متحده ، ضربه سختی به نزدیکترین متحد کانادا وارد شد. در حقیقت ، یکی از اسنادی که بایدن بلافاصله پس از روی کار آمدن امضا کرد ، بود فرمان اجرایی مجوز ساخت را لغو کند خط لوله Keystone XL. یک ضربه به قلم ضربه مهلکی به منافع اقتصادی کانادا وارد کرد.

پروژه کیستون می تواند واقعاً سنگ بنایی برای اقتصاد کانادا شود. که در سال 2005 تصور شد ، یک فرایند پیچیده بوروکراتیک را در کانادا و ایالات متحده طی کرد ، تا در برابر مقاومت شدید محافظان محیط زیست قرار گیرد. طبق این پروژه ، کیستون XL قرار بود خط لوله ای به طول 3 هزار و 500 کیلومتر باشد که می تواند روزانه 800000 بشکه نفت خام در استان آلبرتا کانادا تولید کند و سپس آن را به پالایشگاه های ایالات متحده در خلیج مکزیک ، بیشتر در تگزاس منتقل کند. طبق گفته های شرکت ذی صلاح ، این پروژه قرار بود تقریباً ایجاد شود 60،000 شغل (42،000 در ایالات متحده و 17،000 در کانادا).

به عنوان اثبات اهمیت این خط لوله برای اقتصاد کانادا و بخش مالی آن ، خاطرنشان می کنیم که بخش عمده ای از سهام صاحب پروژه متعلق به بانکهای اصلی کشور است (از جمله بانک سلطنتی کانادا) و تعدادی از صندوق های بازنشستگی. علاوه بر این ، دولت آلبرتا اخیراً با سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلار و تأمین اعتبارات 6 میلیارد دلاری ، سهامدار این پروژه شد. و همه اینها در متن اقدامات سختگیرانه اقتصادی و کاهش هزینه های آموزش منطقه ای.

تصادفی نیست که در سال 2013 سیاستمدار تازه کار آن زمان جاستین ترودو با نمایندگان بخش نفت دیدار کرد کیستون اعلام کرد “یکی از مهمترین پروژه های زیربنایی نسل ما” ، قول می دهد که در صورت پیروزی حزب وی در انتخابات برای تحقق آن بجنگد. ترودو با انتقاد از نخست وزیر وقت استفان هارپر برای جدا شدن از پروژه ، به کلاه گیس های بزرگ صنعتی گفت: “شما به یک دولت نیاز دارید ، نه یک تشویق کننده”.

بنابراین می توانید قدرت اعتصاب بایدن به کانادا را با امضای این فرمان تصور کنید.

از یک سو ، نمی توان رئیس جمهور جدید را به عدم ثبات متهم کرد. در حقیقت ، دام ها با سیاست های پایداری خود ، از همان ابتدا با کیستون مخالفت کردند. در سال 2015 ، پرزیدنت اوباما فرمانی صادر کرد او مجوز را خاتمه داد قرار دادن خط لوله انتقال نفت در خاک آمریکا. و یکی از اصلی ترین حامیان این حرکت جو بایدن معاون رئیس جمهور بود.

واضح است که Dems همیشه چشم انداز خود را صرفاً بر اساس نیاز به حفاظت از محیط زیست بنا نهاده است. اما منافع احزاب به همان اندازه در اتخاذ چنین تصمیماتی نقش مهمی دارند. در حقیقت ، یکی از ذینفعان اصلی خط لوله امپراتوری کارآفرینی است که توسط برادران کوچ ، حامیان مالی اصلی حزب جمهوری ایجاد شده است. بنابراین ، با غرق شدن این پروژه ، اوباما و بایدن از حمایت مالی قابل توجه مخالفان سیاسی خود محروم شدند. روشن است که مطبوعات دموکراتیک آمریکا در تلاشند این واقعیت را پنهان کنند.

بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی خود پنهان نشد قصد او برای “خفه کردن” Keystone XL با لغو پروانه ساخت صادر شده توسط دونالد ترامپ در ژانویه 2017 (یعنی بلافاصله پس از آغاز دوره ریاست جمهوری او). وعده ممنوعیت خط لوله از بهار گذشته به سنگ بنایی در برنامه نامزد DEM تبدیل شده است. و در واقع نخست وزیر کانادا ترودو سپس او رسماً اعتراض كرد با تمام قدرت هر دولت آمریكا كه مخالف ایجاد خط لوله بود.

بنابراین ، تصمیم بایدن قابل پیش بینی و کاملاً مطابق با مبارزات انتخاباتی وی بود. اما بیایید اکنون سعی کنیم جنبه دیگری از مسئله را بررسی کنیم ، یعنی نحوه ارائه این راه حل به جهان و ، اول از همه و به کانادا ، شریک اصلی استراتژیک ایالات متحده. در حقیقت ، هیچ کس بایدن را متوقف نکرد و از او نخواست که به محض ورود به دفتر بیضی ، فرمان را امضا کند. بایدن وقت داشت که ادب دیپلماتیک را حفظ کند و ابتدا در مورد چنین مسئله مهمی با اتاوا مشورت کند. اما این اتفاق نیفتاد. ابتدا خاتمه چنین پروژه مهم تجاری به کانادا اطلاع داده شد و تنها چند روز بعد بایدن مراقبت کرد تا با رئیس جمهور کانادا تماس بگیرد. ترودو ، به نوبه خود ، جایگزین “مقاومت شدید” اعلام شده می شود او مجبور به اظهارات آشتی جویانه شد: بالاخره عناصری که آمریکایی ها و کانادایی ها را متحد می کند بیش از عناصری است که آنها را تقسیم می کند.

این واقعیت را در نظر بگیرید که یکی از اصلی ترین آنهاست وعده های بایدن در زمینه سیاست خارجی ، این رد رفتار تحقیرآمیزی بود که سلف وی در قبال همتایان آمریکایی خود انجام داده بود. بایدن به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری این روش را محکوم کرد و قول داد روابط دوستانه با شرکا را با تمرکز ویژه بر روابط با کانادا برقرار کند. اما ، همانطور که از حروف زیر در پایین فرمان توقف ساخت و ساز کیستون دیده می شود ، منافع سیاسی و اقتصادی همسایگان رئیس جمهور جدید آمریکا بیشتر از ترامپ در صلاحیت وی نیست. ناگفته نماند که بی توجهی کامل به اساسی ترین قوانین حسن نیت ارائه می دهد به متفقین.

در این آخرین نکته است که نخست وزیر آلبرتا ، جیسون کنی ، اصرار دارد که خاتمه خط لوله استراتژیک نفت فاجعه بزرگی است. کنی از دولت کشورش دعوت می کند تا اقدامات متقابل خشن را اتخاذ کنید و حتی اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایالات متحده. نخست وزیر سایر دولتهای منطقه در کانادا خشم وی را به اشتراک می گذارند.

علاوه بر این ، بایدن با فرمان خود بار دیگر به جهانیان نشان داد كه ایالات متحده تا چه حد قادر به رعایت توافق نامه ها نیست. اگر پیش از این همه می دانستند که سیاست خارجی ایالات متحده چندان به تغییر دولت بستگی ندارد ، اکنون اقدامات داوطلبانه ترامپ و بایدن بی فایده بودن کامل هر توافق نامه بلند مدت با واشنگتن را تأیید می کند. ما می توانیم دلایل تصمیم بایدن در مورد آینده کاستون را از منظر دیگر تحلیل کنیم. اما حتی فوربس نیز اذعان می کند که این اقدام “یک سابقه خطرناک” است ، با توجه به اینکه میلیاردها دلار پیش از این توسط سرمایه گذاران برای این پروژه هزینه شده است ، به باد پرتاب شدند “در مورد سهل انگاری رئیس جمهور جدید.” البته هیچ کس در ایالات متحده کوچکترین اشاره ای به جبران خسارت جزئی نکرده است. به نظر می رسد که تأیید ضمانت های خود به شریک استراتژیک خود کار آقایان نیست.

با کمال تعجب بایدن به متحدان خود حمله می کند تا دیگران را بترساند. در حقیقت ، اگر دولت جدید اینقدر سخت گیرانه درمقابل همسایه خود رفتار کند ، ما فقط می توانیم تجاوزی را که علیه کشورهایی که رسماً رقیب و رقیب محسوب می شوند ، انجام دهد. به ویژه روسیه و چین. در حقیقت ، هیچ کس نباید تردید کند که مبارزه با Nord Stream 2 ، آغاز شده توسط ترامپ ، قطعاً ادامه خواهد یافت. و این علی رغم منافع متحدان اروپایی ، که بایدن قول داد از آنها احترام بگذارد و از آنها دفاع کند. اخیراً آنگلا مرکل بار دیگر در این زمینه صحبت کرد. و برای اولین بار ، واشنگتن اظهارات رئیس وزیر آلمان را نادیده گرفت.

اما ممنوعیت ساخت یک پروژه زیربنایی اولیه مانند کیستون یک روی سکه دیگر دارد. بایدن با توقف ساخت و ساز ، فرصت رد نفت خام ونزوئلا را از ایالات متحده محروم کرد و با دیگر کشورهای صادر کننده دست داد. تصادفی نیست که یکی از سناتورهای جمهوری خواه این تصمیم را به عنوان یک تصمیم تعریف کرد نمایش سیاست طبق آن عربستان سعودی متحد اول است.

اگر چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده به وعده های خود مبنی بر رد تولید نفت خام و ممنوعیت شکستگی هیدرولیک برای تولید شیل شروع کند ، اروپا متوجه خواهد شد که دیگر نمی تواند به توانایی جایگزینی منابع انرژی روسیه با منابع آمریکایی اعتماد کند. علی رغم اطمینان های بیشمار واشنگتن مبنی بر اینکه “گاز دموکراتیک” موجب نجات اروپاییان از “وابستگی روسیه” می شود.

مثال کاستون به روشنی به اروپاییان نشان می دهد که معاملات آمریکایی ها و وعده های آنها بر چه اساس استوار است. بنابراین ، از مشکلات فاجعه بار ایجاد شده توسط بایدن در کانادا ، روسیه نیز در نهایت می تواند برای خود مزیت هایی کسب کند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *