[ad_1]

چند روز پس از روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید ، صدای ایران دوباره شنیده می شود. در اصل ، او این کار را با دو جدید انجام داد. اول اینکه او پایگاه موشکی جدیدی ساخته است و دوم مربوط به اعلام برنامه برای غنی سازی اورانیوم با 20٪ ، بسیار بالاتر از حد 3.67٪ تعیین شده توسط توافق هسته ای ، که در سال 2016 به اجرا درآمد و دو سال بعد توسط دولت ترامپ پاره شد. این توافق به لطف تخفیف تحریم های آمریکا در ازای کنار گذاشتن برنامه های فوری هسته ای ، به ایران امکان بازگشت به صادرات نفت را داد. پیش از ترک ریاست جمهوری ، دونالد ترامپ تحریم هایی را علیه سازمان های تحت کنترل آیت الله خمینی اعمال کرد ، راهی برای نشان دادن میراث دولت وی در پرونده ایران.

پایان توافق هسته ای با ایران ، این هدف واقعی ترامپ است

واضح است که هدف این اخبار در تهران فشار آوردن به رئیس جمهور منتخب برای بررسی پرونده مذاکرات در اسرع وقت است. خطر برای جمهوری اسلامی در تمرکز اولیه بایدن تقریباً منحصراً بر روی مسائل اقتصادی داخلی است ، به تعویق انداختن فصل های سیاست خارجی در آینده نزدیک. وآیت الله خمینی نمیتونم بیشتر از این صبر کنم. وضعیت اقتصاد ایران اسفناک است. تورم در حدود 45 درصد رشد می کند و با پذیرش ضمنی رئیس جمهور حسن روحانی ، 60 میلیون نفر در فقر زندگی می کنند ، یعنی سه چهارم کل.

آخرین آمار مربوط به سخنرانی شخص روحانی است که می خواست در برابر اتهاماتی که به اندازه کافی از فقرا حمایت نکرده و با یادآوری نحوه پرداخت یارانه 60 میلیون ایرانی از خود دفاع کند.

این تنها 45000 تن (450،000 ریال) در ماه است که با نرخ ارز فعلی بازار سیاه در حدود 1.87 دلار درآمد کسب می کند ، حتی برای خرید نان برای کل خانواده کافی نیست. همین رسانه های دولتی ، البته در حالت سانسور ، دولت را به سو mis مدیریت بحران متهم می کنند.

در هفته های اخیر ، گرسنگی به این مشکل اضافه شده است میتوانست. چندین شهر ایران پوشیده از پتویی از دود است. قانع کننده ترین توضیح این خواهد بود که علاوه بر گاز طبیعی ، نیروگاه ها با روغن مازوت پر می شوند که آلودگی بیشتری دارد. بنیامین زنگنه ، وزیر انرژی ، چنین ابتکاری را تکذیب کرد و خود را به عذرخواهی برای گرفتگی های مکرر ، از جمله در تلویزیون دولتی محدود کرد ، در حالی که گفت که انرژی انرژی برای صنعت و “استخراج کنندگان” بیت کوین آنها محدود به “نیازهای سختگیرانه خانگی” بودند.

در حال رشد بدبختی و رویارویی با آمریکا

بله ، بیت کوین با سقوط آزاد ارز از سال به سال ، بسیاری از خانواده ها برای حفظ قدرت خرید خود به پول دیجیتال روی آورده اند. از این گذشته ، دلار کمیاب است و این مساله فاصله عمقی بین نرخ ارز رسمی و بازار سیاه را نشان می دهد. طبق اول ، یک دلار باید کمی بیش از 42 هزار ریال مبادله شود ، در حالی که در حال حاضر مبادلات ارزی به طور متوسط ​​240 هزار ریال نیاز دارند. افراد ماهر سعی می کنند از “حباب” بیت کوین برای بدست آوردن دلار استفاده کنند ، اما “استخراج” به استفاده از رایانه های پر مصرف نیاز دارد. زمستان بسیار سختی را پرتاب کنید و “بسته شدن” که خانواده ها را مجبور به ماندن در خانه می کند و شما می فهمید که چرا مصرف در حال افزایش است ، در حالی که این پیشنهاد به دلیل بحران اقتصادی واقعاً بد حتی قبل از تحریم و حتی بیشتر از آن پس از بهبود آن محدود شده است.

وی گفت که رژیم آیت الله فقر گسترده را به طور رسمی توجیه می کند “جنگ اقتصادی” استخدام شده توسط آمریکای منفور به عنوان تنها علت. درصد بالایی از مردم برای مدتی این توضیح را نادیده گرفته اند و اگر چنین باشد ، معتقدند که رفتار نهادهای ایرانی زمینه ساز درگیری با واشنگتن است که همچنان موجب هدر رفتن پول عمومی برای پروژه های نظامی حتی در خارج از کشور می شود (نگاه کنید به لبنان ، یمن و سوریه). ، “یک جنگ نیابتی” با عربستان سعودی) ، زمانی که در خانه حتی ابزار کافی برای اطمینان از مراقبت های بهداشتی وجود ندارد که حداقل برای مقابله با بیماری همه گیر مناسب باشد.

این اولین دردسر بایدن از زمان ورود وی به کاخ سفید خواهد بود: بازگشت سریع برای معامله با ایران یا افزایش فشار بر اقتصاد آن برای آوردن رژیم به توافق آینده مطلوب تر برای آمریکا و امنیت جهانی ؟

اقتصاد ایران در حال سقوط است و تنها “صلح” با ترامپ از یک بحران کلی جلوگیری خواهد کرد

[email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *