[ad_1]

منتشر شده در 5 فوریه 2021 در ساعت 13:31
آمریکا و کانادا

رئیس جمهور جو بایدن در اولین سخنرانی خود در سیاست خارجی اولویت های خود را شرح داد: پایان جنگ در یمن، حفظ حضور نظامی ایالات متحده در آلمان، رویارویی شدید با چین و روسیه.

مواردی در این زمینه در تاریخ 5 فوریه طی سخنرانی در وزارت امور خارجه ارائه شد. در این زمینه ، بایدن همچنین قول داد که در مورد مسائلی از قبیل بیماری های همه گیر و تغییرات آب و هوایی با متحدان همکاری کند. رئیس جمهور ایالات متحده گفت که قصد دارد “پیام روشنی به جهان بفرستد: آمریکا بازگشت”. وی افزود: ما اتحاد خود را بازسازی خواهیم کرد. ما جهان را دوباره روشن خواهیم کرد. ”

در مورد یمن ، بایدن گفت واشنگتن دیگر از عربستان سعودی در عملیات تهاجمی با هدف مقابله با شبه نظامیان شورشی شیعه حوثی و همانطور که قبلا گزارش شده بود ، فروش اسلحه به بازیگران خارجی درگیر در جنگ پشتیبانی نمی کند ، با اشاره خاص به ریاض و ابی ذبی. در همان زمان ، رئیس جمهور آمریكا اظهار آمادگی كرد تا از سازمان ملل متحد كه متعهد به ایجاد آتش بس در یمن و توافق سیاسی برای پایان دادن به تنش ها و همچنین هر نوع كمك بشردوستانه است ، حمایت كند. رئیس کاخ سفید گفت: “جنگ در یمن باید پایان یابد.”

در یک تغییر فاحش دیگر در سیاست خارجی دونالد ترامپ ، بایدن با مسدود کردن دستور انتقال مجدد 12000 سرباز آمریکایی مستقر در خاک آلمان در اروپا ، اعلام کرد که “هرگونه برنامه ریزی شده برای خروج نیروها از آلمان را متوقف می کند”. به گفته تحلیلگران آمریکایی و آلمانی ، این تصمیم برخلاف دستور ترامپ برای خروج نیروها از آلمان است ، حداقل تا حدودی ناشی از هزینه های نامناسب نظامی برلین. در همین رابطه ، رئیس جمهور سابق اظهار داشت که کشور اروپایی “سهم خود را از هزینه های دفاعی ناتو پرداخت نکرده است”. ترامپ در 29 فوریه سال 2020 در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: “آلمان بی پروا است ، آنها یک درصد هستند ، نه دو درصد.” وی افزود: “آنها سالهاست که از ما بهره مند شده اند.”

همچنین با توجه به روسیه ، سیاست خارجی دولت جدید کاملاً مخالف ترامپ خواهد بود. پسندیدن نیویورک تایمز، بایدن اولین رئیس جمهور از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی بود که تصمیم گرفت در تلاش برای “شروع مجدد” روابط با روسیه نباشد ، در عوض استراتژی بازدارندگی جدید ، اگر نه مهار ، اعلام کرد. رئیس کاخ سفید با استناد به حمله به SolarWinds ، نفوذ عظیم به دولت و شبکه های خصوصی ایالات متحده ، که هنوز در مورد نشت اطلاعات حساس هنوز روشن است ، قول داده است که به تلاش روسیه برای دخالت در سیاست ایالات متحده پاسخ قاطع دهد. . در همین رابطه ، بایدن گفت که او با رئیس جمهور روسیه تماس تلفنی داشته است و با او رابطه برقرار کرده است “به طرز کاملاً متفاوت از سلف من ، زیرا روزهای تعظیم در برابر اقدامات تهاجمی ایالات متحده به پایان رسیده است.”

بایدن همچنین از مسکو خواست آزادی الکسی ناوالنی ، مخالف زندانی روس را آزاد کند و گفت: “در افزایش هزینه چنین رفتاری برای روسیه دریغ نخواهیم کرد.” رئیس جمهور درمورد اینکه آیا وی به تحریم های احتمالی اشاره دارد ، اظهار نکرد. این بیانیه ها یک روز پس از آن صادر شد که ایالات متحده و روسیه رسماً تمدید 5 سال تمدید استارت جدید ، تنها پیمان تسلیحات هسته ای باقی مانده بین دو کشور را تصویب کردند. ترامپ بر اصلاح و گسترش توافق برای چین اصرار داشت ، اما بایدن نتیجه گرفت که حذف یک مسابقه بالقوه تسلیحات هسته ای از جدول در طی رقابت شدید عاقلانه تر خواهد بود.

سرانجام ، بایدن افزود كه یك سری اتحاد مهم عامل دلسرد كردن مسكو و مخالفت با “بلند پروازهای چین برای رقابت با ایالات متحده” است. در این راستا ، دستیاران بایدن با تأکید بر اینکه این یک قدرت رو به رشد ، پیشرفته از نظر فنی است و نه رو به افول روسیه ، بر تهدید ناشی از چین تأکید کردند. با این حال ، رئیس جمهور وقت کمی با چین در سخنرانی خود صرف می کند ، و سیاست هنوز در مورد آن کشور در مرحله تعیین است.

امنیت بین المللی را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده شده است

ماریا گراشیا روتلیانو

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *