[ad_1]

تاریخ انتشار 27 ژانویه 2021 در ساعت 6:10 بعد از ظهر.
افغانستان ایران

سفیر ایران در افغانستان بهادر امینیان ، او اعلام کرده است که ایران از ورود طالبان در دولت جدید افغانستان حمایت می کند و خواستار انحصار روند صلح توسط “برخی کشورها” نیست.

این اظهارات در طی مصاحبه ای با تلویزیون تلویزیونی طلوع نیوز در افغانستان در تاریخ 26 ژانویه صورت گرفت و طی آن دیپلمات ایرانی گفت طالبان “واقعیت” افغانستان است. امینیان گفت: “طالبان بخشی از واقعیت در افغانستان است که باید در ساختارهای فعلی کشور ادغام شود.” در این زمینه ، نماینده ایران با تأکید بر لزوم تغییر این وضعیت ، از انحصار روند صلح توسط “برخی کشورها” انتقاد کرد.

نماینده ایران در کابل افزود: “من فکر می کنم شرایطی که امروز در دوحه می بینیم شرایط مناسبی برای تضمین منافع مردم افغانستان نیست.” وی ادامه داد: “اگر ما در یک رقابت هستیم یا با هر کشور دیگری رابطه خصمانه داریم ، این هیچ ارتباطی با افغانستان ندارد ، زیرا این سناریوی دیگری است. امینیان گفت: “اگر ما با ایالات متحده مشكل داریم ، لازم نیست كه با مشكلات ایالات متحده در افغانستان روبرو شویم.” در هر صورت ، ایران از طالبان خواسته است تا خشونت را کاهش داده و روند صلح را تسریع کنند.

در این رابطه باید تأکید کرد که ایران یکی از اصلی ترین منتقدان سیاست خارجی واشنگتن در قبال روند صلح افغانستان است. تهران بارها اعلام کرده است که اگر ایالات متحده نگرش خود را تغییر ندهد ، هیچ راه حلی برای درگیری در افغانستان وجود نخواهد داشت. با این حال ، این تقابل همچنین نتیجه افزایش مداوم تنش ها بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران بود. روابط از 8 مه 2018 ، تاریخ خروج یک جانبه دونالد ترامپ از توافق هسته ای 2015 ، که منجر به برقراری مجدد تحریم های شدید علیه تهران و جمعیت ایران شد ، وخیم تر شده است. هنگامی که کاخ سفید دستور ترور ژنرال ایرانی کاظم سلیمانی را داد ، در 3 ژانویه 2020 ، تنش ها به اوج گیری نظامی نزدیک شد.

در همین حال ، سخنان سفیر ایران در افغانستان زمانی بیان شد که ملا عبدالغنی برادر ، معاون رهبر طالبان ، به همراه هیأتی برای دیدار در مورد روند صلح افغانستان در 26 ژانویه به ایران سفر کرد. در همین راستا ، وزارت امور خارجه افغانستان (وزارت امور خارجه) او اعلام کرده است که سفر برادر به تهران با هماهنگی دولت کابل انجام شده است. سید اکبر آقا ، فرمانده سابق طالبان در مورد این دیدار گفت: سفر امروز به ایران بدان معنی است که نقش تهران در افغانستان مثبت بوده است ، نه منفی. با این حال ، برخی از تحلیلگران بین المللی معتقدند که این اقدام طالبان تاکتیکی است و هدف آن جلب حمایت بین المللی در صورت سقوط دولت افغانستان و به دست گرفتن قدرت توسط شبه نظامیان است.

چنین طرحی می تواند با توجه به وعده خروج نیروهای آمریکایی از کشور تا ماه مه 2021 ، که با توافق با آخرین دولت ایالات متحده تأمین شده است ، اجرا شود. دونالد ترامپ ، رئیس جمهور درحال خروج ، از توافق نامه با طالبان که در 29 فوریه سال 2020 در دوحه امضا شد ، به شدت حمایت کرد ، زیرا این امکان را به وی می دهد تا مانند گذشته سربازان خود را از افغانستان بیرون بکشد و طولانی ترین مأموریت آمریکا را در خارج از کشور به پایان برساند. در مبارزات انتخاباتی و در دوره خود قول داده شد. با این حال ، طالبان بارها و بارها به نقض مفاد این توافق نامه متهم شده اند ، خشونت و درگیری در این کشور به زندگی روزمره افزایش یافته است و کارشناسان از این عقب هستند که با عقب نشینی بیش از حد نیروهای آمریکایی می تواند افغانستان را به کشور بازگرداند. طالبان ، یک بار دیگر “پناهگاهی امن” برای برخی از گروه های تروریستی اسلامگرا فراهم می کند.

در حال حاضر ، شرایط ممکن است متفاوت باشد. در تاریخ 20 ژانویه ، آنتونی بلینکن ، وزیر خارجه رئیس جمهور بایدن ، گفت كه دولت جدید آمریكا قصد دارد قبل از اظهارنظر در مورد اوضاع افغانستان ، توافق صلح با طالبان را “بررسی” كند. بر اساس این توافق نامه بود که طالبان گفتگوهای مقدماتی صلح را با نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان در 12 سپتامبر 2020 آغاز کردند. با این حال ، پیشرفت کند بوده است و مذاکرات متوقف شده است زیرا طرفین منتظرند بدانند که ایالات متحده جدید رئیس جمهور جو بایدن در مورد اوضاع افغانستان.

امنیت بین المللی را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده شده است

ماریا گراشیا روتلیانو

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *