[ad_1]

احمد امیرآبادی فراهانی ، نماینده ایران در 9 ژانویه گفت که ایران بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل (IAEA) را اخراج خواهد کرد. تا 21 فوریهمگر اینکه ایالات متحده تحریم های کشور خود را لغو کند.

در همان روز ، پاسداران انقلاب اسلامی یکی را سازماندهی کردند رژه نیروی دریایی در خلیج فارس ، نزدیک جزیره فارس ، جایی که ایران 10 کشتی نیروی دریایی آمریکا را در سال 2016 تصرف کرد.

قبل از اعلامیه در تاریخ 9 ژانویه ، آخرین 4 ژانویه، تهران پیش از این اعلام کرده بود که غنی سازی اورانیوم 20 درصدی را در نیروگاه هسته ای زیرزمینی فردو خود از سر گرفته است ، بیش از آستانه 3.67٪ تعیین شده توسط توافق هسته ای ایران ، تقریباً شش برابر ، برنامه اقدام جامع مشترک (JCPOA) 14 جولای 2015.

پیش از 4 ژانویه ، ایران در حال غنی سازی اورانیوم به 4.5٪ بود و آخرین افزایش ترس از اینکه ایران قصد دارد سلاح هسته ای بسازد ، طرحی است که شامل غنی سازی اورانیوم تا 90٪ است.

برجام با امضای ایران ، چین ، فرانسه ، روسیه ، انگلستان ، ایالات متحده ، آلمان و اتحادیه اروپا محدودیت هایی را برای توسعه برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تدریجی تحریم های بین المللی علیه تهران و لغو تحریم تسلیحاتی متعارف پیش بینی کرده است. قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد ، مصوب 20 ژوئیه 2015.

از زمان امضا ، بر اساس دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی ایالات متحده ، ایران به تعهدات کافی برای خروج کشور خود از توافق نامه در 8 مه 2018 عمل نکرده است. به دنبال این تصمیم ، ایالات متحده تحریم ها علیه ایران را از سر گرفت و به اصطلاح ” سیاست فشار حداکثر “.

اختلاف بین طرفین هنگامی پایان یافت که ترامپ ، در 3 ژانویه سال 2020 ، او دستور حمله هوایی هواپیماهای بدون سرنشین را علیه فرودگاه بغداد در عراق صادر کرد ، که در آن ژنرال مسئول نیروهای قدس ایران ، کاظم سلیمانی ، و معاون فرمانده بسیج مردمی عراق ، ابو مهدی المهندی ها. ایران در 8 ژانویه به این ژست با حمله به پادگان های ایالات متحده در عراق پاسخ داد ، که در ماه های بعدی تکرار شد.

با گذشت بیش از یک سال از وقایع در فرودگاه بغداد ، تنش ها در منطقه خلیج فارس همچنان زیاد است. در 9 ژانویه ، صدها قایق ایرانی در نزدیکی جزیره فارسی ایرانی رژه رفتند ، چهار روز ازورزش توسط هواپیماهای بدون سرنشین همزمان در سه مکان مختلف انجام می شود. به گفته عرب نو ، سازماندهی مکرر تمرینات در آبهای خلیج فارس ، بلکه همچنین در خاک خود ، می تواند آمادگی رزمی تهران را افزایش دهد.

در 7 ژانویه ، ایالات متحده دو بمب افکن B-52 دیگر را پس از پرواز دو هواپیمای دیگر از همان نوع در 10 دسامبر به منطقه ارسال کرد. واشنگتن وی همچنین یک زیردریایی و دو کشتی جنگی در آبهای خلیج عربستان قرار داد. در 21 دسامبر و 4 ژانویه ، پنتاگون تصمیم گرفت که ناو هواپیمابر USS Nimitz ، که قرار بود در هفته های آینده به ایالات متحده بازگردد ، در منطقه خاورمیانه باقی بماند.

AGC GreenCom 9 ژانویه ، 2021 7:27 بعد از ظهر

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.