[ad_1]

جهان

URL کوتاه

تهران برای بازگشت به مذاکرات با واشنگتن گشوده خواهد شد ، اما تنها در صورتی که طرف آمریکایی خود را متعهد به رعایت پیش شرط های پیشنهادی ایران کند.

در گفتگو با برخی از اعضای دولت جدید ایالات متحده ، دیپلمات های ایرانی هفت شرط پیش شرط واشنگتن را برای از سرگیری گفتگوها درباره برنامه هسته ای ایران تعیین کرده اند.

از این ناشی می شود گزارش از روزنامه الجریده کویت ، که به عنوان منبع خود یک مقام ناشناس نزدیک به ریاست جمهوری حسن روحانی را ذکر می کند.

به عنوان پیش شرط ، تهران به صراحت اعلام کرده است که فقط آماده پذیرفتن لغو کامل تحریم ها است. دوم ، ایران انتظار دارد که واشنگتن هر موضوعی را که مربوط به توافق نامه ها باشد ، فقط در سطح رسمی مورد بحث قرار دهد.

پیش شرط سوم در عوض به تعهد طرفین قرارداد مبنی بر عدم رسیدگی در موارد توافق هسته ای جداگانه از جمله برنامه موشکی و فعالیتهای خارج از کشور است.

علاوه بر این ، شرط چهارم عدم گسترش مشارکت در توافق هسته ای وین به سایر کشورها ، از جمله کشورهای عربی است.

پنجم ، تقاضا می شود که موضوع سایر کشورها در منطقه خلیج فارس به طور جداگانه مورد بحث قرار گیرد ، بدون اینکه در مذاکرات غنی سازی اورانیوم گنجانده شود.

در عوض شرط ششم آمادگی برای بحث در مورد برنامه موشکی ایران است که تهران گفته است آماده است فقط در سطح مذاکرات منطقه ای تحت نظارت سازمان ملل آغاز شود.

سرانجام ، ایران به روشنی خواستار مذاکره در مورد راه حل دو کشور برای مسئله اسرائیل و فلسطین نبود و در عوض خواستار همه پرسی تحت کنترل سازمان ملل شد که اسرائیلی ها و فلسطینی ها در آن شرکت کنند.

گفته می شود مذاکرات قبل از توافق رسمی جو بایدن آغاز می شود و امروز نیز به صورت غیررسمی ادامه خواهد یافت.

در روز تحلیف جو بایدن به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده ، حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران امیدوار است که با ورود دموکرات ها به کاخ سفید ، بازگشت به توافق هسته ای 2015 امکان پذیر باشد.

توافق هسته ای 2015 برای ایران (JCPOA)

JCPOA (برنامه جامع اقدام مشترک) در سال 2015 توسط ایران ، چین ، فرانسه ، آلمان ، روسیه ، انگلستان ، ایالات متحده و همراه با اتحادیه اروپا امضا شد.

ایران در ازای لغو تحریم ها مجبور شد برنامه هسته ای خود را کاهش دهد و ذخایر اورانیوم خود را به شدت کاهش دهد.

در سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا ، با راه اندازی استراتژی تحریم های جدید و سخت علیه ایران ، خروج یك جانبه از این توافقنامه را اعلام كرد.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *