[ad_1]

لندن – مانند میلیون ها آمریکایی ، بقیه جهان نیز روز کودتا در واشنگتن را با اضطراب و نگرانی دنبال کردند. و واکنش ها دیر نشده بود. او در میان اولین کسانی بود که در مورد حمله به پایتخت اظهار نظر کرد بوریس جانسون: نخست وزیر انگلیس چهارشنبه شب در توئیتی نوشت: “صحنه های شرم آور در کنگره آمریکا”. “ایالات متحده نماینده دموکراسی در جهان است و اکنون داشتن یک انتقال منظم و مسالمت آمیز قدرت بسیار حیاتی است.” وی امروز صبح در پاسخ به س atالی در یک کنفرانس مطبوعاتی در کوید ، افزود: ترامپ وقتی نتیجه انتخابات را زیر سال برد کاملاً اشتباه کرد ، تحریک جمعیت اشتباه بزرگی بود و خوب است که کنگره انتخابات را تأیید کرده است. پیروزی جو بایدن دونالد ترامپ، که در گذشته رهبر محافظه کار از هیچ تعریف و تمجید و اعلامیه دوستی دریغ نمی کرد. جانسون پیش از این بلافاصله پس از پیروزی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری در 3 نوامبر ، یک پیام تبریک گرم به جو بایدن ارسال کرده بود ، بدون اینکه وقت آن را معتبر تشخیص دهد.

سپس توئیت نخست وزیر کانادا آمد جاستین ترودوکه برخلاف جانسون ، هرگز رابطه خوبی نداشت: “در کانادا ، ما به شدت از حمله به دموکراسی در ایالات متحده ، نزدیکترین متحد و همسایه خود نگران و ناراحت هستیم. خشونت هرگز خواست مردم را برانداز نخواهد کرد. دموکراسی در آمریکا باید حفظ شود و خواهد شد. ” آنتونیو گوترش، به نوبه خود ، اظهار داشت که از حوادث پایتخت آمریکا “ناراحت” است: “در چنین شرایطی ، مهم است که رهبران سیاسی از طرفداران خود بخواهند که از خشونت خودداری کنند و به روند دموکراتیک و حاکمیت قانون احترام بگذارند.” سخنگوی او در کاخ شیشه ای است.

اسرائیل ، متحد تاریخی ایالات متحده که روابط بسیار خوبی با دولت ترامپ داشته است ، حتی بدون نام بردن مستقیم از رئیس جمهور ، از آنچه اتفاق افتاده کاملاً مخالف است. بنیامین نتانیاهو گفت: “خشونت در کنگره عملی شرم آور است که باید به شدت محکوم شود.” “برای نسل ها ، دموکراسی آمریکایی به میلیون ها انسان در سراسر جهان و در اسرائیل الهام گرفته است ، و این همیشه به من الهام شده است ، اما قانون گریزی و خشونت مخالف ارزش های عزیز آمریکایی ها و اسرائیلی ها است و من شک ندارم که دموکراسی آمریکا پیروز خواهد شد “، نتیجه گیری نخست وزیر دولت یهود. گابی اشکنازی وزیر امور خارجه اسرائیل در توییتر خود گفت: “آمریکا ، دوست بزرگ و واقعی ما ، همیشه چراغ دموکراسی بوده و ارزشهای آزادی ، عدالت و استقلال را نمایندگی می کند.” “من اطمینان دارم كه مردم آمریكا و نمایندگان قانونی آنها می دانند كه چگونه این حمله را دفع كنند و به دفاع از ارزشهایی كه آمریكا بر آنها بنا شده است ادامه دهند.”

پژواک دموکراسی در آمریکا ، مقاله مشهور الکسیس دو توکویل ، فیلسوف فرانسوی ، در بیانیه الیزه: رئیس جمهور امانوئل ماکرون در یک پیام ویدیویی به انگلیسی گفت: “آنچه امروز در واشنگتن اتفاق افتاده است ، به طور واضح چیزی آمریکایی نیست.” “ما به قدرت دموکراسی های خود اعتقاد داریم. ما به قدرت دموکراسی آمریکایی اعتقاد داریم.” اظهار نظر وزیر خارجه آلمان صریح بود: “دشمنان دموکراسی در صحنه هایی که در کنگره آمریکا دیده اند به خود تبریک خواهند گفت. ترامپ و طرفدارانش باید تصمیم رای دهندگان آمریکایی را بپذیرند و پایمال دموکراسی را متوقف کنند.”

دبیرکل ناتو ، ینس استولتنبرگ، از وقایع “تکان دهنده” صحبت می کند ، و همچنین امیدوار است که حکم نظرسنجی تأیید شود. رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین گفت که او به “قدرت نهادهای آمریکایی” اعتقاد دارد ، و بر اهمیت “انتقال مسالمت آمیز” تأکید کرد و تکرار کرد: “جو بایدن در انتخابات پیروز شد ، ما آماده همکاری با او هستیم”.

نخست وزیر اسپانیا پدرو سانچز وی ابراز اطمینان کرد که “ریاست جمهوری جدید جو بایدن با اتحاد مردم آمریکا بر این لحظه تنش غلبه خواهد کرد.” در ایرلند ، کشور خانواده بایدن ، وزیر امور خارجه سیمون کاونی “تجاوز عمدی رئیس جمهور وقت و طرفدارانش به دموکراسی در تلاش برای براندازی نتیجه انتخابات آزاد” را متهم می کند. کلمات مشابه از نخست وزیر استرالیا آمده است اسکات موریسون ، “صحنه های متروک” ، و توسط نخست وزیر نیوزیلند جاسیندا آردرنما شوکه شده ایم ، اما شک نداریم که دموکراسی پیروز خواهد شد. “

نخست وزیر هند گفت: این محکومیت آشکار از سوی یکی دیگر از رهبران جهان است که با ترامپ همدرد است: “ما نگران خشونت در واشنگتن هستیم.” نارندرا مودی. “با اعتراضات غیرقانونی نمی توان اجازه داد روند دموکراتیک تضعیف شود.” در حالی که رئیس جمهور هنوز به او وفادار است جائر بولسونارو“ترامپ برزیل” نامیده می شود ، به راحتی گفت: “من هر آنچه را که اتفاق افتاد دنبال کردم. شما می دانید که من با ترامپ در ارتباط هستم ، بنابراین پاسخ من را از قبل می دانید” ، و سپس در شبکه های اجتماعی اضافه کنید ، “کلاهبرداری های زیادی وجود دارد.” اما رودریگو مایا ، رئیس مجلس عوام پارلمان برزیل ، نظر دیگری دارد: “من می ترسم که این قسمت وحشتناک طعم آنچه را که در صورت عدم انتخاب مجدد بولسونارو در سال 2022 برای ما اتفاق خواهد افتاد ، ارائه دهد.”

و یک رهبر که چهار سال با ترامپ جنگیده است از این فرصت برای انتقاد از آنچه کشورش شیطان بزرگ می خواند استفاده کرده است: حسن روحانی در یک سخنرانی تلویزیونی “یک پوپولیست به اعتبار کشورش لطمه زده است.”

تنور مشابهی در نظرات از مسکو. کنستانتین کوزاچوف ، رئیس کمیته امور خارجه شورای فدراسیون ، گفت: ناآرامی در واشنگتن به این معنی است که دموکراسی آمریکا “هر دو پا لنگ است” و کشور به دو قسمت تقسیم شده است. “دو نیمه همیشه نتایج آرا votes را که به نفع آنها نیست کار می کنند زیر س questionال می برند. جشن دموکراسی تمام شده است. متأسفانه ، این موضوع بسیار سخت شده است و من وقتی آن را می گویم خوشحال نمی شوم. ایالات متحده دیگر مسیر را تعیین نمی کند و بنابراین آنها از دست داده اند حق ایجاد آن. و حتی بیشتر از آن برای تحمیل آن به دیگران. “

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *