[ad_1]

تاریخ انتشار 28 ژانویه 2021 در ساعت 3:54 بعد از ظهر
ایران آمریکا و کانادا

ایالات متحده آنها به توافق هسته ای باز خواهند گشت به گفته آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا ، تهران فقط یک بار به تعهدات خود عمل کرده است. در تاریخ 28 ژانویه ، وزیر خارجه ایران به این بیانیه پاسخ داد.

در 27 ژانویه ، اولین روز به عنوان رئیس ارشد دیپلمات آمریکایی ، بلینکن بار دیگر آمادگی رئیس جمهور جدید جو بایدن را برای بازگشت به توافقنامه سال 2015 که سلف خود از آن خارج شد تأیید کرد ، اما فشار ایران بر ایالات متحده برای اقدام اول را رد کرد. “ایران از تعدادی از جبهه ها اطاعت نمی کند. و اگر او تصمیم بگیرد خود را با شرایط سازگار کند ، مدتی طول خواهد کشید. ” وی افزود: “ما حداقل هنوز آنجا نیستیم”.

وزیر امور خارجه از بیان اینكه كدام مقام آمریكایی با ایران مذاكره می كند خودداری كرد ، اما گفت: “ما نظرات مختلفی را در مورد این مسئله ارائه خواهیم داد.” اگر ایران به توافق برگردد ، واشنگتن به دنبال ساخت آنچه بلینکن “توافق طولانی تر و محکم تر” خواند ، برای رسیدگی به سایر موضوعات “عمیقا مشکل ساز” است. چنین عباراتی می تواند به ایجاد محدودیت در تولید موشکهای بالستیک توسط ایران و یک سری تأییدها در پایان پشتیبانی از نیروهای نیابتی فعال در کشورهایی مانند عراق ، سوریه ، لبنان و یمن اشاره داشته باشد.

در تاریخ 28 ژانویه ، محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران در توئیتی به وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد. همانطور که گزارش شده استخبرگزاری ایران ، ایرنا ، سخنان بلینکن “اظهارات علیه ایران” تلقی شد. ظریف به نوبه خود به وزیر امور خارجه آمریكا یادآوری كرد كه این واشنگتن است كه توافق هسته ای ایران (JCPOA) را نقض می كند و این توافقنامه “از بین بردن غذا و دارو به سمت ایرانیان” در این اوضاع نابسامان كثیف است. وی افزود ، با این حال ، ایران به برجام احترام می گذارد و فقط اقدامات اصلاحی پیش بینی شده را انجام داده است. ظریف پرسید: “و حالا چه کسی باید اولین قدم را بردارد؟”

اسرائیل ، متحد بزرگ ایالات متحده ، نیز در مورد این موضوع اظهار نظر کرد. در تاریخ 26 ژانویه ، رئیس کل اسرائیل هشدار داد که برنامه های حمله به ایران مورد تجدید نظر قرار می گیرد و گفت هرگونه بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای 2015 با تهران “اشتباه” است. با این حال ، تهران تهدید اسرائیل را به عنوان تلاشی دیگر برای راه اندازی “جنگ روانی” رد کرد.

توافق هسته ای در 14 ژوئن 2015 بین ایران و اعضای گروه 1 + 5 ، که ایالات متحده ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه و آلمان است ، حاصل شد. این پیمان دستاورد عمده سیاست خارجی دولت اوباما بود و در ازای کاهش تحریم های بین المللی در بخش های مالی و نفتی ، محدودیت های زیادی را برای برنامه هسته ای ایران اعمال کرد. تحریم های تصویب شده توسط دولت ترامپ در ماه مه 2018 ، اقتصاد ایران را در طی دو سال گذشته به شدت تحت تأثیر قرار داده است و تنش ها در اوج تشدید نظامی در 3 ژانویه 2020 ، هنگامی که کاخ سفید دستور ترور ژنرال را صادر می کند ، است. کاظم سلیمانی ایرانی.

امنیت بین المللی را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده شده است

ماریا گراشیا روتلیانو

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *