[ad_1]

ما رابطه دوستی عالی برقرار می کنیم. ما بیش از هر زمان دیگری نزدیک هستیم.
“او خودكامه است. او باید هزینه کند. “

دو رئیس جمهور ایالات متحده با این کلمات با فاصله دو سال از یک شخص یاد می کنند. در حالی که دونالد ترامپ در یک جلسه رسمی در نیویورک تنظیم شده است رجب طیب اردوغان دوست خوب، جو بایدن مطابق مصاحبه منتشر شده در نیویورک تایمز در ژانویه 2020 ، زمانی که وی هنوز نامزد ریاست حزب دموکرات بود ، همتای ترک خود را مخالف می داند.

از نظر اردوغان ، تغییر دولت در واشنگتن خبر خوبی نیست. رهبر ترکیه سه روز پس از اعلام پیروزی در نوامبر ، با تأخیر به بایدن تبریک گفت. در همان زمان وی به ترامپ پیامی فرستاد و از وی به دلیل “دوستی گرم” تشکر کرد.

روشهای خودکامه

رئیس جمهور برکنار شده روش های خودکامه دولت اردوغان را مثبت ارزیابی می کند. از طرف دیگر ، در زمان بایدن ، آنکارا دیگر از هیچ حذفی استفاده نخواهد کرد. برخلاف ترامپ ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده بر سیاست خارجی مبتنی بر ارزش ها – و همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا تمرکز دارد.

منتقدان ترکیه را به جای یک متحد ناتو در یک سطح مساوی متهم می کنند: در زمان اردوغان ، این کشور درگیری ها را در دریای مدیترانه روشن می کند ، یک طرفه در سوریه ، لیبی و منطقه قره باغ کوهستانی مداخله می کند و با روسیه ، رقیب سیستمی حزب سیاسی غرب

سینم آدار ، محقق مرکز مطالعات ترکیه در SWP (انستیتوی روابط بین الملل و امنیت آلمان) گفت: “دولت ترکیه معتقد است که غرب با زوال جبران ناپذیری روبرو است.” به گفته وی ، این پویایی قبل از دوران ترامپ آغاز شد. “حتی در زمان باراک اوباما ، ایالات متحده شروع به عقب نشینی از خاورمیانه کرد. در این خلا، ، ترکیه به طور فزاینده ای نقش تهاجمی را در منطقه بر عهده گرفته است. ” و ترامپ نیز به نوبه خود او را ترک کرد.

در عوض ، بایدن قصد دارد برای مبارزه با فساد و استبداد و تقویت حقوق بشر اجلاس دموکراسی را تشکیل دهد. وی بارها اظهار داشته است كه سیاست خارجی وی معطوف به ارزشهای دموكراتیك و همكاری بین المللی است. یان لسر ، معاون رئیس صندوق مارشال آلمان گفت: “ترکیه (از این نظر) یک میدان آزمایش مهم خواهد بود.” بنابراین ، بایدن باید یک بازی متعادل برای رویارویی با ترکیه بدون از بین بردن آن انجام دهد.

معاشقه با مسکو

لیست درگیری ها طولانی است. آنچه بیش از هر چیز آمریکایی ها را عصبانی می کند ، معاشقه آنکارا با مسکو است. به دنبال خرید سامانه موشکی پدافند هوایی S-400 روسیه توسط آنکارا ، واشنگتن ترکیه را از برنامه F35 که تولید کننده و خریدار آن بود ، خارج کرد.

ایالات متحده نگران است كه بتواند از طریق رادارهای حساس سیستم مسكو اطلاعات مربوط به جنگنده های آمریكایی را بدست آورد. از نظر كرملین ، تهیه تسلیحات برای یك كشور ناتو سابقه دارد. ترکیه قبلا تحویل اول S-400 را دریافت کرده و انتظار تحویل دوم را دارد.

بنابراین ، در ماه دسامبر ، ایالات متحده تحت قانون ضد تحریم های ایالات متحده (CAATSA) در سال 2017 ترکیه را مجازات كرد ، كه به رئیس جمهور آمریكا اجازه می دهد علیه كشور ثالثی كه با بخش دفاعی دولت روسیه “معاملات قابل توجه” منعقد می كند ، اقدام جنایی انجام دهد. .

مجازات های شدیدتر

اما گرچه کنگره در این مورد اتفاق نظر داشت (که امروزه امری نادر است) ، ترامپ فقط اقدامات ضعیفی را با هدف دستورالعمل های اداری منفرد و افراد اعمال می کند. به گفته لسر ، روابط شخصی اردوغان و ترامپ “احتمالاً مانعی برای تحریم های شدیدتر بود.”

ممکن است با بایدن متفاوت باشد. وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن اخیراً در مورد اقدامات علیه ترکیه به كنگره گفت كه تیم وی “آیا لازم است اقدامات بیشتری انجام شود” بررسی خواهد كرد. وی غیرقابل قبول دانست که “به اصطلاح شریک استراتژیک” ایالات متحده در هماهنگی با یکی از بزرگترین مخالفان آمریکا ، روسیه عمل کند.

بلینکن متخصص سیاست خارجی است ، او اروپا و ترکیه را به خوبی می شناسد. وی به عنوان عضوی از شورای امنیت ملی ، رئیس جمهور کلینتون را در یک سفر رسمی به ترکیه در دهه 1990 همراهی کرد.

مسئله اصلی پیش روی دولت بایدن در مورد ترکیه این است که آیا آنکارا منافع آمریکا را در قبال روسیه تأمین می کند یا خیر. پاسخ به موقعیت اردوغان و تمایل وی به واگذاری اس -400 بستگی خواهد داشت.

گره مدیترانه

روسیه شاید دلیل اصلی درگیری واشنگتن و آنکارا باشد ، اما تنها دلیل آن نیست. سیاست گسترش ترکیه در دریای مدیترانه برای کپیتول هیل نیز مهم است. ترکیه در ازای حمایت نظامی در جنگ داخلی با دولت لیبی در مورد وحدت ملی برای بهره برداری از منابع معدنی در مدیترانه شرقی به توافق رسیده است.

آتن ترکیه را به جستجوی غیرقانونی گاز در آب های یونان و قبرس متهم می کند. درگیری چندین بار منجر به درگیری مسلحانه شده است. با این حال ، واشنگتن به ثبات منطقه علاقه دارد. بایدن در این زمینه تبحر کامل دارد. این کشور باید قوانین بین المللی ترکیه را با اقتدار بیشتری نسبت به سلف خود اجرا کند.

تحقیقات Halkbank

همچنین در مورد بایدن تحقیقات شدیدی انجام خواهد شد که می تواند تأثیر زیادی بر اقتصاد ترکیه و همچنین رئیس جمهور و خانواده اش داشته باشد. هالکبانک دولتی ترکیه ، مظنون به انتقال غیرقانونی میلیاردها ارز و طلا به ایران ، با دور زدن تحریم ها تحت تأثیر قرار گرفته است. دادستانی کل نیویورک تحقیقات را در زمان اوباما آغاز کرد. گفته می شود اردوغان ترامپ را تحت فشار قرار داده تا جلوی آنها را بگیرد.

جان بولتون ، مشاور سابق امنیت ملی ترامپ در کتاب خود فاش کرد که ترامپ اردوغان را به تغییر دادستان تغییر داد و نیویورک تایمز تحقیق مفصلی در مورد نحوه کارشکنی تحقیقات توسط ترامپ انجام داد.

اگر طبق انتظار ، تحقیقات تحت قانون بایدن ادامه یابد و کارکنان Halkbank محکوم شوند ، این امر بر اقتصاد ترکیه که از قبل مشکل دارد تأثیر خواهد گذاشت.

اردوغان به محض تغییر باد سیاسی می فهمد. تحریم های بیشتر از طرف ایالات متحده و اتحادیه اروپا تأثیر زیادی بر کشور وی خواهد داشت. او حتی نمی تواند همزمان تحت فشار آمریكا و اتحادیه اروپا قرار گیرد ، اما این دقیقاً همان چیزی است كه تهدید می كند در دولت بایدن برای او اتفاق بیفتد.

از این منظر ، آخرین رایزنی های ترکیه و یونان پس از یک وقفه 5 ساله برای بحث در مورد جنگ گاز در مدیترانه شرقی و سفر مولوت چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به بوکسل باید ارزیابی شود. به تازگی ، اردوغان بارها بر قصد خود برای بهبود روابط با بروکسل تأکید کرده است.

آدار این نزدیک شدن را “اولین گام خوب” می خواند. اما وی گفت که خوش بینانه بودن در مورد روابط طولانی مدت اتحادیه اروپا و ترکیه زودرس است. وی گفت: “اعتماد به نفس در این رابطه طی سالهای اخیر به شدت آسیب دیده است.” “اصلاح آن زمان بر است.”
(حق چاپ Die Welt / اتحاد اتحادیه اروپا پیشرو در لنا. ترجمه شده توسط امیلیا بنگی)

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *