[ad_1]

انتصاب رابرت مالی به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در ایران نشانگر قصد او برای بازگشت به میز با تهران برای جلوگیری از دریافت بمب اتمی پس از چهار سال “فشار حداکثر” بود که توسط دونالد ترامپ با انزوای دیپلماتیک و تحریم ها دنبال شد. مالی ، رئیس فعلی اتاق فکر مترقی گروه بین المللی بحران ، در سال 2015 نقش مهمی در توافق هسته ای ایران بازی کرد ، همانطور که تونی بلینکن وزیر امور خارجه فعلی آمریکا و جک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در این توافق نقش داشتند. انتصاب مالی خشم جمهوری خواهان را از سرگیری مذاکرات با تهران و انتقاد از توافق نامه امضا شده توسط دولت باراک اوباما ، که ایالات متحده از آن در سال 2018 ترک کرد ، اما تعیین نماینده ویژه تأیید مجلس سنا را پیش بینی نمی کند.

Blinken “در حال ساخت یک تیم خاص برای انتخاب متخصصان از دیدگاه های مختلف است. رهبر مالی ما به عنوان نماینده ویژه در ایران راب مالی خواهد بود که موفقیت در مذاکره درباره محدودیت های برنامه هسته ای ایران را ثابت کرده است. وزیر امور خارجه اطمینان دارد که قادر خواهد بود سالیوان در جلسه ای که توسط م Instituteسسه صلح برگزار شد ، تأیید کرد: “از نظر ما ، توجه به تشدید بحران هسته ای با نزدیک شدن ایران به داشتن اورانیوم غنی شده کافی برای سلاح ، یک اولویت اساسی است.” که سلف او رابرت اوبراین نیز در آن شرکت داشت.

اینکه ایران تا چه اندازه آماده بازگشت به میز مذاکره است ، باید مشخص شود. تهران امروز بار دیگر تأكید كرد كه تا زمانی كه تحریم های اقتصادی برداشته نشود ، قصدی برای این كار ندارد. ایران از ژانویه 20 درصد غنی سازی اورانیوم بازگشت و برخی از ناظران این اقدام را اهرمی برای استفاده در گفتگوهای آینده با دولت بایدن می دانند. بلینکن انتظار داشت که راه لغو تحریم ها همچنان طولانی باشد ، زیرا تهران در سال 2015 مفاد توافق نامه را نقض کرده بود. وزیر خارجه آمریکا در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود هشدار داد: “ما هنوز از آن نقطه فاصله داریم. در یک خط از چند جبهه قرار دارد. این زمان می برد. ” سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی نیز پیش از بازگشت بایدن برای گفتگو با حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، خواستار رعایت مفاد توافق هسته ای شد و خاطرنشان کرد که دستور کار مذاکرات هنوز مشخص نشده است. روحانی در سال 2015 قدرت را در دست داشت و دوره ریاست جمهوری به هشت سال محدود شده است. خرداد آینده انتخاب رئیس جمهور جدید در ایران خواهد بود و این احتمال وجود دارد که صدای حتی خشن تری نیز حاکم شود.

میلی ، در سرمقاله ای در سیاست خارجی ، دسامبر گذشته ، سیاست دولت ترامپ در قبال ایران ، کنار گذاشتن توافق هسته ای و اعمال تحریم هایی که اقتصاد کشور را ویران کرد ، انتقاد کرد. مالی نوشت: “ایالات متحده و ایران” باید در مورد یک سری مراحل بین کاهش تحریم ها و محدودیت های انرژی هسته ای و حذف کدام تحریم ها توافق کنند. ” بسیار محدود به مذاکره اما حتی اگر آنها به میز برگردند ، چالش اصلی “تنش در منطقه است ، که می تواند توافق را به خطر بیندازد و درگیری ایجاد کند. دولت های اروپایی از امکان درخواست از ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس قدردانی می کنند. شروع گفتگو می تواند شامل تنش و جلوگیری از بروز جنگ به طور ناخواسته: دولت بایدن می تواند تمام نیروی دیپلماتیک خود را در این تعهد سرمایه گذاری کند “، مالی با تشریح برنامه کاری خود گفت.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *