[ad_1]

“اولین مأموریت دیپلماتیک من کاملاً ناکام بود.” آره ویلیام جوزف برنز، منصوب شده توسط رئیس جمهور منتخب جو بایدن مدیر جدید سیا ، وی خاطرات خود را (کانال برگشت) ، که در سال 2019 منتشر شد ، پنج سال پس از ترک وزارت امور خارجه برای ریاست بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی ، معروف ترین اتاق فکر سیاست خارجی ایالات متحده ، آغاز کرد. .

“ته مه” (همانطور كه ​​دیپلماسی آمریكا شناخته شده است) 33 سال از اولین “ناكامی” در سال 1983 در مرز عراق و اردن (كشوری كه در آن زمان اولین پست سفیری وی بود) بوده است تا به شماره تبدیل شود 2 دیپلماسی آمریکا ، ص جان کری وزیر امور خارجه بیش از سه دهه در خدمت پنج رئیس جمهور (رونالد ریگان ، جورج دبلیو بوش پدر، بیل کلینتون ، جورج دبلیو بوش است باراک اوباما) ، با روحیه ای کاملاً دو حزبی ، از تپه های شنی خاورمیانه به سرمای مسکو ، از جنوب شرقی آسیا به ایران می گذرد.

او بود ، همراه با جیک سالیوان (مشاور امنیت ملی جدید بایدن) برای ایجاد یک کانال دو جانبه مخفی با آیت الله های تهران که منجر به توافق هسته ای تاریخی با ایران در زمان کاخ سفید اوباما شود. با این حال ، تعداد کمی از مردم می دانند که اولین دیدار مخفی وی با مقامات ایرانی در سال 2008 حل شد ، زمانی که فرمانده کل آمریکا هنوز جورج دبلیو بوش جمهوری خواه بود.

از نظر سیا ، او یک شخص خارجی است (او هرگز عضوی از سازمان نبود) ، اما در دنیای اطلاعات ، ویلیام برنز همیشه ارزش داشته است. یک “مرد خاکستری” کلاسیک ، مردی خاکستری از سیاست بین الملل که عمیقاً رازهای کم و بیش غرق در جهان را در بین دیپلماسی و جاسوسی می داند ، یک بازیکن باتجربه در آنچه قبلا “زمین شطرنج بین المللی” نامیده می شد ، یک مرد محفوظ و در عین حال مرد – تیمی که نسبت به همکاران توجه و وفادار به مافوق خود است.

در جولای 2002 ، او با هم بود رایان کراکر است دیوید پیرس (دو سفیر برجسته) ، برای ارسال یادداشت به وزیر امور خارجه کالین پاولتأکید بر خطرات “تغییر رژیم” در عراق: “تلاش برای سرنگونی رژیم در بغداد می تواند ، اگر مواظب نباشیم ، به ویرانه تبدیل شود و” طوفانی کامل “برای منافع آمریکا ایجاد کند.”

در طول دهه های حضور خود به عنوان دیپلمات ، وی چندین مربی داشت ، اما کسانی که تأثیرگذارترین آنها کالین پاول و بیش از همه بودند جیم بیکر (مورد علاقه او) ، دو منشی دولت از حزب بزرگ بزرگ. او با صحبت کامل (و خواندن) به زبان عربی و روسی ، بیش از هر دیپلمات دیگری ، قادر به درک تفاوت های ظریف برای درک بهتر کشورهای دشمن بود. او سعی کرد برخی افراط و تفریطهای ایالات متحده را به روسیه پس از شوروی محدود کند ، که در اثر گسترش بسیار تهاجمی ناتو زخمی شده است. وی در مورد برکناری هشدار داد صدام حسین و در بهار عربی مصر حسنی مبارک.

“مرد خاکستری” ، اما استعداد طنز و نوشتن قابل توجه. برخی از او به یاد ماندنی است کابلها (توسط ویکی لیکس فاش شد) ، مانند عروسی در مورد یک جامعه عالی در قفقاز ، “پر از مقدار زیادی الکل ، مستی با اسلحه و دسته های طلای سخت” ، که رهبر جمهوری چچن نیز در آن شرکت داشت. رمضان قدیروف “با اتوماتیک روکش طلا که در پشت شلوار جین خود فرو رفته است.” نثري كه تيموتي گارتون آش آن را “لياقت Evelyn Waugh” مي خواند.

ویلیام برنز برای سازمانی مانند آژانس اطلاعات مرکزی که از طریق اعتماد و روابط شخصی رونق دارد ، انتخاب بسیار خوبی به نظر می رسد. یک فرد مستقل ، شخصیتی غیرحزبی که در برخی از پیچیده ترین مکان های جهان خدمت کرده است ، به او وابسته خواهد بود تا برای بیرون آمدن از درگیری های پیچیده امروز دستی به کاخ سفید جدید جو بایدن بدهد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.