[ad_1]

در نامه ای از آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل گفت: ده کشور از جمله ایران و لیبی به دلیل بدهی های جمع شده به سازمان حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل را از دست داده اند.

در این نامه آمده است: “در حال حاضر ، ده کشور عضو از ماده 19 منشور سازمان ملل عقب هستند.”

طبق این ماده ، درصورتی که مبلغ معوقه آن برابر یا بیش از مبلغی باشد که برای دو سال قبل از آن پرداخت شده است ، عضوی از سازمان که “در پرداخت کمک های مالی خود به سازمان معوقه دارد ، حق رای در مجمع عمومی را نخواهد داشت”. سالهای کامل

با این حال ، اساسنامه خاطرنشان می کند که اگر سازمان تشخیص دهد که “عدم پرداخت به دلیل شرایطی خارج از کنترل آن است” ، ممکن است مجمع عمومی به آن کشور اجازه رأی دهد.

در نامه دبیرکل سازمان ملل آمده است که برای کاهش بدهی ، طرفین باید حداقل در مبالغ زیر را پرداخت کنند:

  • ایران: بیش از 16 میلیون دلار ،
  • لیبی: بیش از 705،000 دلار
  • سومالی: بیش از 1.4 میلیون دلار

در لیست کشورهایی که حق رأی را از دست می دهند ، مگر اینکه مجمع عمومی تصمیم دیگری بگیرد ، جمهوری آفریقای مرکزی ، کنگو ، نیجر ، سودان جنوبی و زیمبابوه را نیز شامل می شود.

سعید حاتب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیش از این گفته بود که تهران با وجود تحریم های آمریکا ، با استفاده از کانال های مالی موجود ، همیشه کمک هایی را پرداخت کرده است. وی تأکید کرد ، امسال این کانالها را مسدود کرده است ، به همین دلیل تهران گفتگوها را با سازمان ملل برای حل این مسئله آغاز کرده است. طبق یکی از پیشنهادات طرف ایرانی ، حاتب زاده خاطرنشان کرد که ایران می تواند بدهی را از طرف دارایی های ایرانی که در کره جنوبی منجمد شده است ، پرداخت کند ، این احتمال با دبیرخانه سازمان ملل در حال بررسی است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *