[ad_1]

جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا که از 20 ژانویه 2021 روی کار آمد ، کمتر از دو هفته فرصت دارد تا لانچ لانچ جدید را امضا کند ، پیمانی که بین ایالات متحده و روسیه برای کاهش سلاح های هسته ای استراتژیک با دامنه بین قاره ای امضا شده است. این تنها معاهده کنترل تسلیحات هسته ای است که از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ جان سالم به در برد و طبق آنموسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (انستیتوی تحقیقات صلح بین المللی استکهلم ، قبرس) تمدید آن برای پنج سال آینده یکی از اولویت های برنامه سیاست خارجی تازه انتخاب شده است. که در نسخه این دو نویسنده با امضای دن اسمیت ، مدیر Sipri ، و دیپلمات و محقق سوئدی ، جان الیاسون ، تأكید می كنند كه چگونه با بایدن می توان “دوره جدیدی” را در سیستم مدیریت سلاح های هسته ای در تضاد كامل با دولت قبلی قرار داد. در واقع ، در سال 2018 ، ترامپ این کشور را از توافق هسته ای ایران (برنامه جامع اقدام مشترک ، Jcpoa) ​​و در سال 2019 از پیمان قدرت هسته ای برد متوسط ​​، Inf ، که بین ایالات متحده و روسیه امضا شد ، خارج کرد. علاوه بر این ، در نوامبر سال 2020 ، ایالات متحده از پیمان آسمان باز که اجازه پروازهای غیرمسلح نظارت هوایی در قلمرو 34 امضا کننده توافق را می دهد ، خارج شد.

این دو نویسنده نوشتند: “بایدن در برنامه انتخاباتی خود ، تمدید شروع جدید را به عنوان نقطه شروع اقدامات بعدی کنترل تسلیحات شناسایی کرد.” “هنوز مشخص نیست که چگونه مذاکرات ، که بدون مانع نیستند ، چگونه می توانند ادامه پیدا کنند.” پیمان شروع جدید که در سال 2010 توسط باراک اوباما ، رئیس جمهور وقت ایالات متحده و دیمیتری مدودف ، رئیس جمهور روسیه امضا شد ، از 5 فوریه 2011 به اجرا درآمد و کاهش 30 درصدی سلاح های هسته ای استراتژیک را پیش بینی می کند. برای استفاده بسیار جلوتر به عنوان موشکهای بالستیک قاره پیما (ICBM) و موشکهای بالستیک زیردریایی (SLBM). هدف آن محدود کردن استفاده از آن به هر دو امضا كننده است و يك سيستم كنترلي دقيق با هدف تضمين رعايت احزاب از مفاد تصويب شده را فراهم مي كند.

“دولت اوباما ، که بایدن معاون آن بود ، به شدت از ابزارهای New Launch و توافق هسته ای با ایران حمایت کرده بود. در این آگهی توضیح داده شده است: “اکنون می توان انتظار داشت كه قبل از ترامپ به ایالت برگردیم.” اقتصاد دیگر Francesco Vinyarka ، هماهنگ کننده ملی سازمان شبکه ایتالیایی برای صلح و خلع سلاح. وی ادامه داد: “بیشترین دشواری ها می توانند برای ورود مجدد به پیمان نیروهای هسته ای میان برد و متوسط ​​به وجود بیایند ، زیرا این توافق نامه توسط ایالات متحده و روسیه تا حدی نقض شده است.” این توافق نامه در سال 1987 امضا شد و همه موشکهای کروز زمین به هوا و موشکهای بالستیک با برد بین 500 تا 5500 کیلومتر را ممنوع می کند. “این توافق نامه ای است که بیشترین پیامدها را برای ما به همراه دارد ، زیرا موشک های بالستیک میان برد موشک هایی هستند که مناطق میانی مانند اروپا را تهدید می کنند.”
در عوض ، می توان توافق هسته ای با ایران را یافت که ایالات متحده در سال 2018 از آن خارج شد. با حمایت اوباما ، توافق نامه بین المللی ایالات متحده ، روسیه ، چین ، فرانسه ، انگلستان ، آلمان در ژوئیه 2015 که منعقد شد در ژانویه 2016 به اجرا در می آید – پیش بینی می کند که ایران در ازای کاهش تحریم ها ، ذخایر اورانیوم با غنی سازی متوسط ​​را از بین ببرد و ذخایر اورانیوم با غنی سازی کم خود را 98 درصد کاهش دهد و به 300 کیلو برساند. مطابق با نیویورک تایمز، اگر جمهوری اسلامی پارامترهای تعیین شده توسط Jcpoa را رعایت کند ، بایدن بخشی از این توافق نامه خواهد بود. در تاریخ 4 ژانویه 2021 ، دولت ایران اعلام کرد که با نقض توافق نامه بین المللی ، غنی سازی 20٪ اورانیوم را از سر گرفته است که سطح غنی سازی را برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای به 3.6٪ محدود می کند.

از طرف دیگر ، ایالات متحده به پیمان منع سلاح های هسته ای (TNPW) – که از 22 ژانویه 2021 پس از تصویب توسط هندوراس به اجرا درآمد – پایبند نیست – اولین استاندارد بین المللی که صراحتا تصرف ، ساخت و ساز را ممنوع می کند و استفاده از سلاح های هسته ای ، سلاح ها ، از جمله تهدید به استفاده از آنها. این نتیجه به لطف فعالیت های کمپین بین المللی از بین بردن سلاح های هسته ای (Ican) ، جایزه صلح نوبل در سال 2017 ، که شامل Senzatomica ایتالیا و شبکه صلح و خلع سلاح ایتالیا است ، به دست آمد. “این یک مرحله اساسی تاریخی است زیرا اولین گام برای نابودی کامل سلاح های هسته ای را نشان می دهد. ویگنارکا ادامه می دهد ، این یک ابزار کلیدی ، یک استاندارد بین المللی است که به خواسته های ما نیرو می بخشد و آنها را فقط فرضی نمی گذارد. “ما برای تصویب سایر کشورهایی که تحت فشار ناتو هستند ، به کار خود ادامه خواهیم داد.”

اما دستور کار دولت بایدن فراتر از تمدید یا تصویب معاهدات هسته ای است. موضوع دیگر مربوط به معاهده تجارت اسلحه بین المللی (ATT) است ، که ترامپ در سال 2019 از آن خارج شد. اوباما پیمان نامه ای را در سال 2013 امضا کرد – تجارت بین المللی اسلحه بدون ممنوعیت آن را تنظیم می کند – هرگز تصویب نشده است کنگره “منطقی است که انتظار داشته باشیم دولت بایدن تغییرات آغاز شده توسط ترامپ در مورد تجارت اسلحه را به سرعت معکوس کند. اول از همه ، لازم است رئیس جمهور برای لغو تصمیم دولت قبلی “با لغو” نامه ارسال شده به سازمان ملل ، که حاکی از پس گرفتن امضا از پیمان است ، اقدام کند. ” اقتصاد دیگر جف آبرامسون ، همکار ارشد از انجمن کنترل اسلحه ، سازمانی در ایالات متحده است که فعالیت های کنترل استفاده و صادرات سلاح را تبلیغ می کند.

طبق گزارشات از ، در دو ماه گذشته دولت ترامپ بلومبرگ، وزارت امور خارجه به كنگره گزارش می دهد كه مجوز 478 میلیون دلار فروش مهمات دقیق هوا به زمین به عربستان را صادر كرده است. “دولت بایدن باید مراحل فروش اسلحه را بررسی کند و سو abاستفاده های احتمالی ، به ویژه در کشورهای مقصد را بررسی کند. آبرامسون ادامه داد: “بحرین ، مصر ، مجارستان ، هند ، مکزیک ، نیجریه ، فیلیپین و تایوان.” “دولت وی همچنین باید کنترل را به وزارت امور خارجه واگذار کند صادرات سلاحهای نیمه اتوماتیک و مهمات آنها. بایدن مسئول ایجاد سیاست جدید صادرات خواهد بود که تأثیر آن را بر حقوق بشر در نظر می گیرد. با سلاح های معمولی نباید مانند سایر کالاها رفتار شود و دولت بایدن این موضوع را تشخیص دهد. ”

© پخش ذخیره شده است

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *