[ad_1]

منتشر شده در 26 ژانویه 2021 ، ساعت 3:41 بعد از ظهر.
خاورمیانه بوقلمون

آنجا ریاست جمهوری ترکیه، در 25 ژانویه او پیشنهادی را برای تمدید مأموریت نیروی دریایی ترکیه در خلیج عدن ، دریای عرب و آبهای سرزمینی سومالی به پارلمان آنکارا ارائه داد ، از 10 فوریه 2021.

پیش بینی می شود به دلیل انقضای مأموریت ، برنامه ریزی شده برای 5 فوریه ، موضوع جلسه پارلمان در تاریخ 26 ژانویه باشد. با این حال ، این درخواستی است که از سال 2008 هر سال انجام می شود و 13 بار متوالی در مجلس تصویب می شود. هدف ترکیه کنترل و تأمین امنیت خلیج عدن است که به عنوان یک نقطه استراتژیک تجارت نفت خام در منطقه خاورمیانه در نظر گرفته شده است. همچنین مشارکت در عملیات مشترک با همکاری سایر کشورها در سطح بین المللی با هدف مقابله با تهدید تروریستی و دزدی دریایی یا سرقت که ممکن است در آبهای دریای عرب اتفاق بیفتد.

با این حال ، به گفته برخی ، درخواست 25 ژانویه نشان دهنده عدم تمایل ترکیه به کنار گذاشتن برنامه های بی ثبات کننده خود در یمن و شاخ آفریقا است ، اگرچه به نظر می رسید آنکارا آماده است تا تنش ها را با برخی از بازیگران منطقه ، عربستان سعودی کاهش دهد. با توجه به نتایج مثبت به دست آمده در پرونده بحران خلیج فارس. به گفته برخی تحلیلگران سیاسی ، ترکیه در روابط خود با ریاض دو جهت را دنبال می کند. اولی مبتنی بر چاپلوسی ، نشان دادن حسن نیت و غلبه بر میراث جمال هاشوگی از بحران است. دوم ادامه تحمیل سیاست واقعی است.

با توجه به این ، به گفته همان تحلیلگران ، تصمیم برای تمدید مأموریت در خلیج عدن و دریای عرب باید نوعی یادآوری از عربستان سعودی تلقی شود ، که ترکیه می خواهد با آن تأکید کند ، گرچه می خواهد تشدید می شود ، و دیگر نقشی در شاخ آفریقا نخواهد داشت. برعکس ، آنکارا پس از ناکامی در تکمیل پروژه های خود در پایگاه Swaqin ، به دنبال بازگرداندن آنچه از دست داد در سودان در یمن و سومالی است.

با توجه به یمن ، حمایت ترکیه از گروه ها و شبه نظامیان مرتبط با اخوان المسلمین ، همراه با قطر ، یکی از عوامل مانع اجرای توافق نامه ریاض برای چندین ماه است ، بر خلاف طرح درگیری یمن به رهبری عربستان سعودی. از نظر سیاسی برای محدود کردن نفوذ ایران و امنیت پادشاهی را تضمین کنند. اگرچه به نظر می رسد توافق ریاض نتایج مثبت قابل توجهی به همراه داشته است ، اما گزارش های متعددی در مورد نقش مداوم آنکارا در یمن صحبت می کنند که هدف آن ایجاد جایگاه استراتژیک در این کشور است.

بنابراین ، طبق روزنامه العربی ، ترکیه ضمن حمایت از ساخت بندر کنا ، که انتظار می رود آزادی بیشتری در آزادی آنکارا داشته باشد ، از اعضای اخوان شبوا ، یک استان نفت خیز یمن مشرف به دریای عرب نیز حمایت می کند. جنبش برای اجرای برنامه های خود در یمن و منطقه. آخرین و نه مهمتر ، ترکیه همچنین با ارسال مأموران مخفی ، از جمله اعضای مأموریت های بشردوستانه مانند بنیاد کمک های بشردوستانه ترکیه ، حضور اطلاعاتی خود را تقویت کرده است.

با این حال ، ماجراجویی ترکیه با یمن متوقف نمی شود. به گفته برخی تحلیلگران ، فعالیت های آنکارا که مانع منافع عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس می شود ، در شاخ آفریقا و به ویژه در برخی از نقاط سومالی و جیبوتی آشکارتر شده است. هدف این است که کنترل بنادر همسایه باب المندب ، از جمله بندرهای جیبوتی و بربرا در جمهوری سومالی لند و بندر موگادیشو ، به منظور سهولت در کنترل فعالیت های واردات و صادرات به شاخ آفریقا را انجام دهد. با این حال ، این تهدیدی برای کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب می شود.

ترکیه برای آموزش سربازان عادی یک پایگاه نظامی بزرگ در موگادیشو ، پایتخت سومالی ایجاد کرده است. به گفته منابع ، این پایگاه که حدود پنجاه میلیون دلار هزینه دارد می تواند به طور هم زمان نزدیک به 1500 سرباز را پناه داده و آموزش دهد. این پایگاه همچنین می تواند کشتی های جنگی و هواپیماهای نظامی و همچنین واحدهای فرماندهی را در خود جای دهد. در همان زمان ، آنکارا اسلحه و تجهیزات را به نیروهای آموزش دیده در سومالی تأمین می کند ، اما این آموزش بهانه ای برای گسترش نفوذ خود در این کشور آفریقایی و بهره برداری از ثروت آن تلقی می شود. در همان زمان ، ترکیه از جیبوتی به لحاظ اقتصادی و به ویژه پروژه های منطقه بزرگ صنعتی و همچنین برنامه های آموزشی و مذهبی پشتیبانی خواهد کرد.

در مواجهه با سناریوی مشابه ، تحلیلگران می گویند هدف ترکیه نشان دادن توانایی خود در محدود كردن خساراتی است كه آنكرا در نتیجه سیاست های رئیس جمهور رجب طیب اردوغان متحمل شده است ، روابطی كه هم با غرب و هم با منطقه خلیج فارس متشنج است. بنابراین ، رهبر ترکیه تلاش می کند تا از طریق داستانی تقلبی که نیاز به هیچ امتیازی ندارد ، کاستی های سیاست خود را جبران کند.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ای در ایتالیا را که کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده شده ، بخوانید

پیر لارنس، مترجم عربی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *