[ad_1]

یک سفر “پیچیده” ، به عنوان “رقیب” و نه به عنوان یک شریک ، اما یک ماموریت برای بررسی چگونگی باریک بودن مسیر گفتگو بین اتحادیه اروپا و مسکو لازم است. و زمینه را برای بحث در هفته های آینده آماده کنید تا احتمالاً تحریم های هدفمندتر را تشدید یا تغییر شکل دهید. سفر نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه جوزف بورل از روسیه با این شرایط آغاز می شود: فاصله بروکسل و مسکو پس از پرونده ناوالنی همچنان فرعی است. “موضع اتحادیه اروپا در این مورد روشن است”: “ما خواستار آزادی فوری” حریف روسی الکسی ناوالنی هستیم “، همچنین هزاران نفر از تظاهرات کنندگان و روزنامه نگاران مسالمت آمیز که در جریان تظاهرات حمایت از آزادی وی دستگیر شده اند.” بورل با مصاحبه آژانس خبری روسی اینترفاکس ، سخنان بروکسل در روزهای اخیر را تکرار کرد. همانطور که کرملین مواضع خود را تکرار کرد: اینها حقایق داخلی در مورد روسیه است ، اتهامات سرکوب نتیجه “سخنان غیرقابل قبول” غرب است. با این حال ، هر دو طرف تمایل به “انسداد” گفتگو را حداقل در برخی از موضوعات مانند آب و هوا و بیماری های همه گیر تأکید می کنند. در “توقف و رفتن” ، “دوش اسکاتلندی” ورزش کنید ، که اساساً برای آزمایش نقاط مربوط به پاییز است.

روز جمعه ، بورل و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به مسئله حقوق بشر و آزادی های سیاسی پرداخته و هر كدام در حاشیه موقعیت های مربع باقی می مانند. نماینده اروپا از امشب تا شنبه ، 6 فوریه در اولین سفر نماینده عالی به روسیه در سال 2017 در مسکو خواهد بود. علاوه بر پرونده ناوالنی و نگرانی در مورد آزادی های اساسی و حقوق بشر در این کشور ، بورل با گفتگوهای روسی روبرو خواهد شد اقدام در اوکراین و کشورهای همسایه در مورد اهمیت ادامه اجرای توافق هسته ای ایران ، پاسخ جهانی به بیماری همه گیر ویروس کرونا و مبارزه با تغییرات اقلیمی. وی علاوه بر لاوروف ، با گفتگوی جامعه مدنی و دانشگاهی نیز دیدار خواهد کرد.

بورل وزیران خارجه اتحادیه اروپا را در جریان سفر خود به شورا در 22 فوریه ، جایی که پرونده ناوالنی و فرضیه مجازات احتمالی مورد بررسی مجدد قرار خواهد داد. این موضوع همچنین در اجلاس رهبران در ماه مارس ، جایی که یک بحث استراتژیک در مورد روابط اتحادیه اروپا و روسیه برنامه ریزی شده است ، مطرح خواهد شد. بر اساس گزارش رویترز ، شش کشور اتحادیه اروپا (لهستان ، استونی ، لتونی ، لیتوانی ، جمهوری چک و رومی ها) به دنبال بسته شدن سرکوب ناوالنی و پلیس ، خواستار تحریم های جدید علیه مقامات روسی هستند. این گروه شش نفره روز چهارشنبه در جلسه سفرای اتحادیه اروپا خواستار ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی برای بیشتر مردم روسیه ، بر اساس حقوق بشر شد.

در مصاحبه ای با اینترفکس ، بورل محکوم کرد که چگونه ناوالنی “یک پرونده منفرد نیست: متأسفانه ، او تمایل منفی به محدود کردن فضا نه تنها برای مخالفان ، بلکه برای جامعه مدنی و نظرات مستقل در فدراسیون روسیه را تأیید می کند.” تقریباً در همان زمان ، آژانس ها خبر اقدام قانونی احتمالی – درخواست شده توسط شورای فدراسیون – را اعلام كردند كه مستلزم بستن بسترهای اجتماعی است كه اعتراضات را در روسیه منتشر می كنند. رئیس کمیته سیاست های اطلاعاتی الکسی پوشکوف تأکید کرد “لزوم موثرتر ساختن قانون به منظور جلوگیری از استفاده از رسانه های اجتماعی برای بسیج شهروندان برای اقدامات غیرقانونی” ، از این رو سیستم مجازات های نقض این نوع ، از تحریم ها تا بسته شدن موقت یا دائمی بسترهای اجتماعی “. “این سیستم عامل های اینترنتی – فیس بوک ، توییتر ، اینستاگرام ، تلگرام و تیک توک – به یک منبع جذابیت برای شهروندان روسیه برای شرکت در شورش ها تبدیل شده اند.”

چرخش احتمالی سرکوبگرانه در شبکه های اجتماعی فقط باعث افزایش فاصله بین مسکو و اتحادیه اروپا می شود ، در یک فضای بی اعتمادی متقابل که هیچ نشانه ای از انحلال ندارد. بورل اذعان می کند: “روابط اتحادیه اروپا با روسیه یکی از پیچیده ترین روابط است […]. اما علاوه بر موضوعات بحث برانگیز ، مناطقی وجود دارد که اتحادیه اروپا و روسیه در آن همکاری می کنند یا در آنها نیاز به همکاری بیشتر دارند که توجه فوری ما را می طلبد. ” دیپلمات اسپانیایی اطمینان می دهد که با شروع واکسن Sputnik V روسی ، در مسیر روند ارزیابی در آژانس دارویی اروپا – فرایندی که با هیچ گونه تعصب ایدئولوژیکی مشروط نخواهد شد.

برای استفانو سیلوستریمأموریت بورل در مسکو در درجه اول برای تقویت مواضع مختلف و بررسی اینکه آیا امکان گفتگو در مورد سایر موضوعات ، از جمله موضوع زیست محیطی و – شاید – مسئله اوکراین وجود دارد ، رئیس سابق استیتوتو آفراری اینترناسیونال و مدیر تحریریه آفرین اینترناسیونال است. ” این دیدار بخشی از یک خط کمیته است که می خواهد “ژئوپلیتیک” تر باشد ، همانطور که اورسولا فون در لاین بیان می کند ، یعنی ابتکار عمل در سیاست خارجی بیشتر است. سیلوستری گفت: “بحث در مورد استقلال استراتژیک بیشتر برای اتحادیه اروپا وجود دارد و البته این به معنای ظرفیت بیشتر برای اقدامات دیپلماتیک است.” “در اصل ، در برابر تمایل مسکو به روابط ، به ویژه با برخی از کشورها ، اراده ای وجود دارد که تأیید کند اتحادیه اروپا به عنوان یک کل روسیه رابط است. این تجربه ای است که به وضوح با مواضع کشورهای مختلف درگیر می شود ، اما در صورت بروز بحران جدید با روسیه می تواند بسیار مهم باشد. ما در عمل خواهیم دید که آیا این تلاش نتیجه ای به همراه خواهد داشت یا خیر. “

سلاح اصلی اتحادیه اروپا همچنان تحریم های اقتصادی است که طی چند هفته آینده با ایالات متحده مورد بحث قرار خواهد گرفت. سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی روز گذشته گفت: “رئیس جمهور بایدن در حال مذاکره با تعدادی از متحدان اروپایی در مورد برخی موضوعات مورد علاقه مشترک از جمله روسیه است” و افزود که “از نظر فرصت های موجود ، رئیس جمهور حق پاسخگویی در هر مورد را برای خود محفوظ می داند. زمان “.

فرضیه های موجود در این زمینه شامل تشدید یا تغییر شکل تحریم های موجود است. مشاور علمی IAI گفت: “تحریم ها تأثیر خود را دارند ، اما مشکل همیشه یکسان است: سعی کنید آنها را تا آنجا که ممکن است هدف قرار دهید تا به اندازه افرادی که واقعاً می خواهند مورد تحریم قرار گیرند ، بر جمعیت روسیه تأثیر نگذارد.” . “من معتقدم اگر تصمیم جدیدی در مورد تحریم ها در سطح شورای اروپا اتخاذ شود ، این افزایش شدت تحریم های هدفمند است ، که خود ناوالنی قبل از دستگیری می خواست.”

با این حال ، تحریم ها همیشه موضوعی بوده که اعضای اروپایی را از هم جدا می کند. “کشورهایی وجود دارند که با منافع اقتصادی مهم در روسیه مخالف آن هستند. فقط به خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 فکر کنید ، پروژه ای که برای آلمان بسیار گران است و تقسیمات مهمی دارد. پاریس اخیراً خواستار توقف کار شده است ، در حالی که به نظر نمی رسد برلین دلایلی بشنود. به طور کلی ، با توجه به رفتار پوتین نه تنها در اوکراین بلکه در سوریه ، لیبی و سایر مناطق بحران زده ، در میان کشورهای اتحادیه اروپا توافق شده است که تحریم های کنونی اجتناب ناپذیر است. با این وجود تصویب یکپارچه سخت شدن یا تغییر ساختار آنها دشوار است. “

برای سیلوستری ، “مسکو در تلاش است با موقعیتی بسیار دشوار ، برخی شرط بندی ها را که برای ما قابل قبول نیستند نیز شناسایی کند ، با این حال ، با توجه به تعهدات بین المللی که روسیه امضا کرده است.” پوتین چه بازی می کند؟ “تلاش برای جلوگیری از سخت شدن موقعیت بایدن ، بدون اینکه در عین حال مجبور به کنار گذاشتن روابط با بقیه کشورهای غربی و خود ایالات متحده شود. پوتین بین گشایش ها ، مانند تأیید مجدد توافق نامه شروع جدید ، و تعطیلی ها ، مانند حقوق بشر ، متناوب است. استراتژی او توقف و رفتن ، دوش اسکاتلندی است و این همان کاری است که ما انجام می دهیم. باید دید در چنین موقعیتی تا کجا می توان پیش رفت یا مجبور به انسجام بیشتری خواهیم شد. هرچه سهام را بیشتر جابجا کنیم – همانطور که هر روز انجام می دهیم – بیشتر مجبور به سخت شدن خواهیم شد. “[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *