[ad_1]

منتشر شده در 24 ژانویه 2021 در ساعت 11:00
چین تایوان آمریکا و کانادا

نیروی هوایی تایوان گزارش داد که 8 بمب افکن H-6K ، 4 فروند جنگنده J-16 و یک فروند هواپیمای ضد زیردریایی ارتش آزادیبخش پکن (EPL) در تاریخ 23 ژانویه وارد منطقه شناسایی هوایی تایوان ، در قسمت جنوب غربی جزیره شدند. روز بعد ، ایالات متحده ناو هواپیمابر را فرستاد USS تئودور روزولت در دریای چین جنوبی برای “ارتقا freedom آزادی در دریا” و چین بارها و بارها به فضای هوایی تایوان حمله کرده است 15 هواپیمای نظامی.

در 23 ژانویه ، پس از ایجاد نفوذ هوایی ، نیروی هوایی تایوان نیروهایی را برای گشت زنی اعزام کرد ، به هواپیماهای PLA هشدار داد که دور شوند و دستور نظارت بر هواپیماهای چینی توسط موشک های ضد هوایی ارتش تایوان را صادر کرد. در 24 ژانویه ، قبل از نفوذ جدید ، همان عملیات تکرار شد. طبق مسیری که توسط وزارت دفاع تایوان توصیف شده است ، در هر دو مورد هواپیماهای جنگی چین به جزیره نزدیک نمی شوند بلکه در مسیری که عبور می کند حرکت می کنند بین جنوب تایوان و جزایر پراتاس ، واقع در دریای چین جنوبی و تحت کنترل تایپه.

علی رغم هواپیمایی PLA ، در ماههای اخیر تقریباً عملیات هوایی را انجام داده است روزانه در این مسیر ، با استفاده از یک یا حداکثر دو هواپیما ، در 23 ژانویه ، چین تعداد غیرمعمولی هواپیمای نظامی از جمله H-6K را که می توانست سلاح هسته ای حمل کند ، مستقر کرد. در ژانویه 2021 ، وزارت دفاع تایوان تخمین زد که هواپیماهای Y-8 با عملکردهای مختلف حداقل هشت بار وارد حریم هوایی تایوان شده اند.

در 23 ژانویه ، ند پرایس ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه ای از پکن خواست تا به فشارهای اقتصادی ، دیپلماتیک و نظامی بر تایوان پایان دهد. ایالات متحده با ابراز حمایت از راه حل مسالمت آمیز مشکل تنگه تایوان ، از چین خواسته است تا با نمایندگان “منتخب دموکراتیک” گفتگوی “معنی دار” را آغاز کند. سرانجام ، پرایس افزود كه حمایت آمریكا از تایپه “محكم” است.

روز بعد ، فرماندهی هند و اقیانوس آرام ایالات متحده اعلام كرد كه یك گروه اعتصابی به فرماندهی یو اس اس تئودور روزولت ، به سرپرستی دریادارگر داگ وریسیمو ، در 23 ژانویه وارد دریای چین جنوبی شده است تا عملیات “” تضمین آزادی دریاها و ساخت مشارکت هایی که ایمنی دریایی را افزایش می دهد. “وریسیمو گفت حضور آمریکا در منطقه ، جایی که دو سوم ترانزیت جهانی ضروری است و” نظم مبتنی بر قانون “است.

چین هنوز در مورد وقایع اخیر اظهارنظری نکرده است ، اما در گذشته عملیات هوایی مشابه عملیات 23 ژانویه را توجیه کرده و گفته است که نیروهای PLA از حاکمیت و امنیت کشور دفاع می کنند. به گفته یک نماینده حزب پیشرو دموکراتیک (PPD) ، که جزیره را اداره می کند ، لو چیه-چنگ ، ​​چین سعی خواهد کرد دولت جو بایدن ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده را از حمایت از جزیره منصرف کند.

آخر 20 ژانویه، نماینده م institutionsسسات تایوان در ایالات متحده ، هسیائو بی خیم ، برای اولین بار در مراسم تحلیف رئیس جمهور بایدن به دعوت رسمی نهادهای آمریکایی شرکت کرد. این رویداد آخرین حرکات طولانی از حرکات نزدیک شدن بین تایپه و واشنگتن بود که از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس سابق کاخ سفید آغاز شد.

در سال 2018 ، واشنگتن م Instituteسسه آمریکایی را در تایوان (AIT) تأسیس کرد که به عنوان سفیر عملا آمریکا در این جزیره فعالیت می کرد و در 16 مارس همان سال صادر کرد قانون سفر در تایوان، که اجازه می دهد و تشویق می کند بازدید در سطح بالا بین طرفین. در 9 آگوست و 17 سپتامبر 2020 ، دو سفر اول مقامات ارشد ایالات متحده به تایپه ، یعنی وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده ، ترتیب داده شد. الکس هازاردو معاون وزیر در امور اقتصادی ، کیت کراچ. سرانجام ، در تاریخ 9 ژانویه ، مایک پمپئو ، وزیر خارجه سابق ایالات متحده اعلام کرد که تمام محدودیت های روابط با تایوان را که واشنگتن در گذشته به طور یکجانبه برای جلب رضایت “رژیم کمونیست.

با توجه به پیشرفت مشابه در روابط تایپه و واشنگتن ، وزیر خارجه جدید ایالات متحده آنتونی بلینکن 19 ژانویه، اعلام کرد برای تقویت روابط با تایوان است. با این حال ، ایالات متحده از اول ژانویه سال 1979 که روابط دیپلماتیک خود را با پکن برقرار کرد ، دولت تایوان را رسما به رسمیت نمی شناسد. برای مورد اخیر ، روابط بین تایپه و واشنگتن قابل قبول نیست ، زیرا تایوان و چین کشوری را تشکیل می دهند که جزیره آن استانی باشد بر اساس اصل “یک چین” ، که دولت جمهوری خلق چین (PRC) را به رسمیت می شناسد پکن با این وجود ، یک نهاد اجرایی خودمختار در تایپه وجود دارد و این جزیره جمهوری چین (ROC) نامیده می شود ، و ادعا می کند که یک نهاد دولتی جدا از PRC است.

به دنبال ظهور تسای یینگ ون ، رهبر دولت فعلی تایوان ، رهبر حزب پیشرو دموکراتیک (PPD) در سال 2016 ، پکن روابط خود را با نهادهای جزیره مانند تسای که با اکثریت قریب به اتفاق در جزیره انتخاب شد ، قطع کرده است. در انتخابات گذشته. ژانویه 2020 ، او همیشه از به رسمیت شناختن اصل “یک چین” خودداری کرد. تسای همچنین روابط مدیرعامل با ایالات متحده ، بزرگترین تامین کننده سلاح های دفاعی را ، علی رغم مخالفت شدید چین ، تقویت کرد.

دولت پکن به نوبه خود بارها اعلام کرده است که می خواهد مسئله تایوان را که از نظر سرزمینی و دیپلماتیک مشکل اصلی آن است ، حل کند و امکان استفاده از آن را با زور رد نکرده است.

روزنامه امنیت بین الملل را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد

کامیلا کانستری، مترجم چینی و انگلیسی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *