[ad_1]

اولین بار متشنج در میان دولت جدید ایالات متحده ، به رهبری رئیس جمهور تازه انتخاب شده جو بایدن و چین به دلیل تایوان. موضوع اتحاد مجدد دو کشور غالباً در سخنان رسمی شی جین پینگ و محافل دیپلماتیک تکرار می شود. این نگرانی وجود دارد که رئیس جمهور چین امسال تنش ها را در تنگه تایوان افزایش دهد، به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست.

شکایت های اخیر تایپه از ورود هواپیماها و بمب افکن های مختلف چینی به منطقه پدافند هوایی باید از این نظر دیده شود.

تایوان ، ایالات متحده یک تعهد “بسیار محکم” را تأیید می کند

واکنش فوری بود وزارت امور خارجه ایالات متحده که تعهد تایپه را “بسیار محکم” خواند ، به حدی که هشدار داد “تلاش برای ترساندن” جزیره از پکن تهدیدی برای صلح منطقه ای است ، در پاسخ به ورود هواپیماهای مختلف چینی و بمب افکن ها به منطقه دفاع هوایی تایوان.

سخنگوی بخش ند پرایس وی ابراز “نگرانی از یک سری تلاش های حزب کمونیست چین برای ترساندن همسایگان خود ، از جمله تایوان” و از پکن خواست “به فشار نظامی ، دیپلماتیک و اقتصادی خود بر تایوان پایان دهد”.

“ایالات متحده نگران تلاشهای مداوم جمهوری خلق چین برای ترساندن همسایگان خود از جمله تایوان است. ما از پکن می خواهیم فشار نظامی ، دیپلماتیک و اقتصادی خود را بر تایوان پایان دهد. ما در کنار دوستان و متحدان خواهیم بود تا رفاه و امنیت مشترک خود را در منطقه هند و اقیانوس آرام تقویت کنیم ، و این شامل تقویت روابط ما با تایوان دموکراتیک است. “

وزیر خارجه جدید آنتونی بلینکن، که باید به زودی تأیید شود ، بنابراین موضع قاطع ترامپ در برابر چین را دارد ، البته با روش های مختلف و با مشارکت متحدان.

پاسخ پکن

پاسخ اژدها دیر نیست. وی به واشنگتن گفت: “موضع پکن ثابت و روشن است: فقط یک چین در جهان وجود دارد و تایوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک چین است.” سخنگوی وزارت امور خارجه ژائو لیجیانگ به دنبال یادداشت وزارت امور خارجه آمریکا.

سرانجام ، او خواستار چین شد

ایالات متحده باید کاملاً به اصل “یک چین” و مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا پایبند باشد ، مسائل تایوان را به روشی منطقی و مناسب مدیریت کند و از ارسال سیگنالهای دروغین به نیروهای استقلال تایوان خودداری کند ، تا به روابط چین و آمریکا ، صلح و ثبات در تنگه تایوان آسیب برساند. “

در همین حال ، یکشنبه گذشته واشنگتن از طریق فرماندهی هند و اقیانوس آرام گزارش داد که ناو هواپیمابر Us تئودور روزولت و گروه اعتصابی آن در چارچوب برنامه آزادی پیمایش ، اولین عملیات در نوع خود به ریاست جو بایدن ، در آبهای مورد مناقشه دریای جنوب چین حرکت کردند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.