[ad_1]

منتشر شده در 13 ژانویه 2021 در 7:22 بعد از ظهر
ایران آمریکا و کانادا

در 13 ژانویه ، ایالات متحده آمریکا تحریم ها در لیست سیاه دو بنیاد ایرانی مرتبط با رهبر معظم انقلاب ، آیت الله علی خامنه ای ، هشت روز پس از پایان دوره ریاست جمهوری مستعفی.

به گفته مقامات آمریكایی ، این مسسات به نخبگان ایرانی اجازه داده اند كه از یك سیستم املاك “فاسد” حمایت كنند. انتصابات اعلام شده توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده با هدف اجرای دستور امام خمینی (EIKO) و آسان قدس رضوی (AQR) ، رهبران و یارانه های مستقیم آنها انجام می شود. این آخرین اقدام برای تشدید کارزار “حداکثر فشار” بر ایران است که توسط دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی ایالات متحده انجام شده است.

وزارت دارایی در بیانیه ای گفت: “EIKO با ضبط زمین و املاك از مخالفان رژیم ، از جمله مخالفان سیاسی ، اقلیت های مذهبی و ایرانیان تبعیدی ، به طور سیستماتیک حقوق مخالفان را نقض می كند.” این تحریم ها تمام دارایی های ایالات متحده را در هدف منجمد می کند و به طور کلی شهروندان و شرکت های آمریکایی از تجارت با آنها جلوگیری می کنند. هر کسی که درگیر معاملات خاصی با این افراد و نهادها باشد ، تحت تأثیر تحریم ها قرار می گیرد.

تنش بین ایالات متحده و ایران از 8 مه 2018 ، هنگامی که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا به طور یکجانبه از توافق هسته ای با ایران ، معروف به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد و تهران را به نقض “روح” متهم کرد ، افزایش یافته است. این میثاق ضمن احترام به شرایط آن ، و ابراز نگرانی در مورد “فعالیت های مضر ایران در خاورمیانه” ، توجه ویژه ای به برنامه موشک بالستیک آن داشت.

توافق هسته ای در 14 ژوئن 2015 بین ایران و اعضای گروه 1 + 5 یا ایالات متحده ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه و آلمان انجام شد. این پیمان یک دستاورد مهم در سیاست خارجی دولت اوباما بود و در ازای کاهش تحریم های بین المللی در بخش های مالی و نفتی ، یک سری محدودیت ها را برای برنامه هسته ای ایران اعمال کرد. تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ در ماه مه 2018 اقتصاد ایران را در طی دو سال گذشته به شدت تحت تأثیر قرار داده و در 3 ژانویه سال 2020 ، هنگامی که کاخ سفید دستور ترور ژنرال را صادر کرد ، تنش ها نزدیک به تشدید نظامی بود. کاظم سلیمانی ایران.

صحبت از تنش بین دو طرف ، در 12 ژانویه، مایك پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریكا گفت كه ایران “افغانستان جدید” است زیرا این كشور به پایگاه جدیدی برای عملیات القاعده تبدیل شده است. علاوه بر این ، پمپئو گزارشی از نیویورک تایمز وی گزارش داد که فرمانده دوم القاعده در 7 آگوست 2020 در تهران کشته شد. با این حال ، وی مشخص نکرد که اسرائیل این حمله را انجام داده است یا خیر. به گفته وزیر امور خارجه ، “ایران در واقع افغانستان جدید است” ، اما وی افزود ، “در واقع حتی بدتر است.” پمپئو خواستار فشار بیشتر بین المللی علیه تهران شد و گفت: “در افغانستان ، القاعده در کوهها پنهان شده بود ، اما امروز تحت پوشش سخت محافظت از رژیم ایران فعالیت می کند.” نمایندگان ایران دارند به شدت مخالف به ادعاهایی مانند “دروغ جنگ”

امنیت بین المللی را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده شده است

ماریا گراشیا روتلیانو

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *