[ad_1]

ده ها معترض روز پنجشنبه (4 فوریه) در شهرهای مختلف ترکیه دستگیر شدند. محکومیت های اتحادیه اروپا و ایالات متحده از واکنش رئیس جمهور رجب طیب هیچ هدفی نداشت اردوغان علیه دانشجویانی که یک ماه است اعتراض کرده اند.

روزنامه نگاران اف در صحنه ، شاهد اتهامات پلیس مجهز به سپر و خفاش در تلاش برای متوقف کردن یک تظاهرات غیر مجاز در استانبول ، با گرفتن بیش از 20 نفر بود.

نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تجمع معترضین برای این رویداد ، دو ایست بازرسی در دو بندر اصلی در دو طرف بسفر ، در دو طرف اروپایی و آسیایی ایجاد کرده اند.

برخی از نیروهای سیاسی چپ و برخی از قانون گذاران مخالف به نفع دانشجویان ترک معترض به تصمیم اردوغان برای انتصاب معتمد و پیرو حزب خود به عنوان رئیس دانشگاه بوزازیچی در استانبول صحبت کرده اند.

بسیاری از دانشجویان انتصاب ملیح بولو را بخشی از برنامه رئیس جمهور برای کنترل هر جنبه ممکن از زندگی شهروندان ترکیه پس از 18 سال قدرت در او می دانند.

گروههای دانشجویی همچنین دستگیری حداقل 36 نفر را در شهرهای غربی بورسا و چاناکاله و همچنین در سامسون ، بندر دریای سیاه محکوم کردند. اتحادیه اروپا گفت که “از آنچه در ترکیه اتفاق می افتد” نگران جدی است و خواستار آزادی فوری “دستگیر شدگان” شد.

گلوله های اشک آور و گلوله های لاستیکی

توانایی دانشجویان برای قرار دادن خواسته های خود در قلب سیاست ترکیه و تبدیل هدف خود به یک حرکت ملی یادآور تظاهرات در سال 2013 است که برای اولین بار قدرت مطلق اردوغان را زیر سوال برد.

در ابتدا ، رئیس جمهور تظاهرات را نادیده گرفت و به نظر می رسید استراتژی موفقیت آمیز باشد. پلیس با مشاهده کم رنگ شدن اعتراض ها ، دسترسی به محوطه دانشگاه بوژازیچی را مسدود کرد. بعداً ، بعد از دستگیری چهار دانشجوی مقصر به نمایش گذاشتن یک اثر هنری که مقدس ترین مکان اسلام را پوشانده و با پرچم های LGBT پوشانده شده بود ، آنها فوران کردند و وحشیانه تر شدند.

سپس پلیس به محوطه دانشگاه حمله کرد و بیش از 200 نفر را در شب دوشنبه اول فوریه دستگیر کرد. در تظاهرات دیگر این هفته در استانبول و آنکارا پلیس در اثر اصابت گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور هنگام اصابت با اشیا various مختلف پرتاب شده توسط معترضان ، تلافی کرد.

در ماه گذشته بیش از 500 نفر دستگیر شده اند. چهارشنبه شب ، اردوغان حمله شدیدی به دانشجویان انجام داد و بلافاصله از سوی واشنگتن محکوم شد. این نشان دهنده تغییر خطی است که دولت جدید در قبال ترکیه در پیش خواهد گرفت.

رهبر ترکیه دانشجویان را با “تروریست” مقایسه و علت LGBT را “ناسازگار با ارزش های کشور” توصیف کرد.

در آینه نگاه کن

وزارت امور خارجه آمریكا گفت “از دستگیری دانشجویان و معترضان دیگر نگران است” و سخنان ضد LGBTQ پیرامون اعتراضات را به شدت محكوم كرد. این خط سخت یک تغییر جداگانه از رویکرد نرم تر رئیس جمهور ترامپ در زمینه حقوق بشر است.

وزارت امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه (4 فوریه) پاسخ داد و با اشاره ای واضح به انتخابات اخیر و آنچه در کپیتول رخ داد ، “کسانی که جرات می کنند یک درس دموکراسی و قانون را بیاموزند” خواست که در آینه نگاه کنند. این وزارتخانه در بیانیه ای گفت: “هیچ کس نباید جرات دخالت در امور داخلی ترکیه را داشته باشد.”

با این وجود ، دانشجویان در سیاست های ترکیه شروع به تأیید می کنند ، اگرچه توسط تلویزیون و روزنامه های طرفدار رژیم نادیده گرفته شده اند. شخصیت اصلی مخالف ، کمال کیلیچدار اوغلو علناً از رئیس جدید جنجالی دانشگاه خواسته است که برای اولین بار استعفا دهد.

کیلیچدار اوغلو در یک رویارویی تلویزیونی به اردوغان گفت: “افرادی که حق قانونی (اعتراضی) خود را اعمال می کنند ، نمی توانند” تروریست “خوانده شوند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *