[ad_1]

یونان است بوقلمون آنها پس از پنج سال به گفتگو بازگشتند. در کاخ دولماباهچه استانبول، هیئت های آتن و آنکارا برای اولین دور گفتگوهای اکتشافی با موضوع تنش در دریای اژه دیدار کردند. دو طرف در مواضعی کاملاً مخالف هستند و به نظر نمی رسد مذاکره آسان باشد. ایالات متحده پس از توقف طولانی مدت که در سال 2016 آغاز شد ، از از سرگیری گفتگو استقبال کرد. اما در انتظار نشست علمی جدید در آتن ، کشورها هنوز دور هستند. درک این واقعیت که در پشت این اولین دهانه های ضعیف ، دریا ، مواد و شکل وجود دارد که آنها را به روشی وجودی از هم جدا می کند.

از این نظر ، پیام های ارائه شده توسط هر دو طرف به هیچ وجه خوب نیستند. و آنها نشان می دهند که موضوع البته دیپلماتیک است ، اما به طور قاطع نظامی است. یونان خرید 18 جنگنده را تأیید کرده است رافال از فرانسه ، با بیانیه وزیر دفاع یونان مبنی بر اینکه توافق آتن و پاریس “پیام روشنی را در جهات مختلف ارسال می کند”. ناگفته نماند که طعم این اقدام به وضوح مانند هشدار در آنکارا است ، زیرا فرانسه کشوری بود که سال گذشته بلافاصله در اوج گرفتن مدیترانه شرقی طرف یونان را گرفت. امانوئل ماکرون و رجب طیب اردوغان آنها به یکدیگر نگاه می کنند ، و حتی اخیراً به نظر می رسد که آنها همراه با نشانه های ترسوانه گفتگوی ترکیه و هلن ، مسیر دیپلماسی را از سر گرفته اند. یک انتخاب به این دلیل که اردوغان به خوبی می داند اگر می خواهد مانور بیشتر و جدیدی در مدیترانه و فراتر از آن داشته باشد ، باید به پاریس مراجعه کند. در جبهه دریای اژه ، در لیبی ، سوریه و بخشهای وسیعی از اطلاعات ، فرانسه و ترکیه نیز به گفتگوهای ناراحت کننده ای برای یکدیگر نیاز دارند. اما از این کانال دیپلماتیک است که ممکن است نقاط عطف واقعی درگیری با یونان رخ دهد ، با توجه به اینکه بلوک ضد ترک ، نه تنها از یونان بلکه از قبرس ، مصر و امارات متحده عربی تشکیل شده است ، فراتر از کوه های آلپ

شواهدی از این روزنه های جدید بین پاریس و آنکارا این است که اگر اوایل ، بین تابستان و پاییز ، آتن از هرگونه گفتگو با همتای ترک خود اجتناب کرده و آن را به اقدامات غیرقانونی و تهدید حاکمیت یونان و اروپا متهم می کرد ، امروز محافل مطالعه از سر گرفته شده است. معامله با یونان همچنین در خدمت اعتماد به نفس اروپا به عنوان یک گفتگو است. اما واضح است که مزایای کشف مجدد گفتگو با این دو “شریک” است. اردوغان باید ثابت شود که می تواند در هر زمان قدرت خود را ابراز کند ، در میز مذاکره حاضر شود. وی این کار را با نظرسنجی از کشتی های ترکیه در مناطق مورد مناقشه علیه یونان انجام داد و اکنون نیز این کار را ادامه می دهد و در میان سایر احزاب ، چه اکثریت و چه مخالفان ، زمینه مساعدی پیدا می کند. ویژگی آنکارا در حقیقت این است که می تواند وحدت هدف را پیدا کند ، به ویژه در سیاست خارجی ، نشان دهنده همگرایی منافع است که مقایسه آن با بسیاری از قدرتهای غربی دشوار است.

رسیدن به میز از موضع نیرو نیز به معنای پاسخ به تأثیر پیام های شریک است. یونان با نشان دادن اینکه در مورد جنگنده های فرانسوی به توافق رسیده و در حال مذاکره با ناوچه های جدید با پاریس بلکه با واشنگتن است ، به روشنی اعلام کرد که فارغ از هرگونه مذاکره ، می خواهد دریا خود را مسلح کند. ترکیه با نمایش قدرت ویژه ای به این مانورها پاسخ داد: روز قبل از مذاکرات در استانبول ، در همان شهر ترکیه ناوچه جدید کاملاً از تولید ملی که نام پایتخت باستانی کشور را یدک می کشد.

کشتی ، قبل از یک سری قایق متعلق به کلاس در استانبول، یکی از پرچمداران برنامه Milgem ، طرح تقویت نیروهای مسلح ترکیه است که شامل سرمایه گذاری های عمده در تولید داخلی واحدهای دریایی و وسایل نقلیه نظامی است. اردوغان ، که در پرتاب سلاح های جدید نیروی دریایی ارتش حضور داشت ، کاملاً واضح بود: “داشتن قدرت نظامی ، اقتصادی و دیپلماتیک یک الزام است ، نه یک انتخاب برای ترکیه”. سپس سلطان از توانایی ترکیه در لغو تحریم اعمال شده توسط کشورهای غربی یادآوری کرد ، اما بیش از هر چیز جبهه جدیدی برای گفتگو گشود و یادآور شد: “ترکیه در حال تبدیل شدن به کشوری است که نیازهای کشورهای دوست و متحد را برآورده می کند ، و همچنین خود و رئیس جمهور ترکیه بار دیگر تأکید کرد که در جبهه زیردریایی ، کشورش یک برنامه تقویت را آغاز کرده است ، که راه اندازی شش واحد جدید را در سالهای آینده پیش بینی می کند.

انتخاب اردوغان معنای مضاعفی دارد. از یک طرف ، او می خواست سیگنالی را به یونان ارسال کند که نشان دهنده توانایی های نیروی دریایی ترکیه در زمانی است که دو کشور مجبور بودند چندین ساعت در مورد مسائل دریایی صحبت کنند. و اتفاقاً در همان ساعتها نیست کیریاکوس میتسوتاکیس وی با وزیر دفاع فرانسه دیدار کرد تا توافق نامه های مربوط به جنگنده ها را رسمی کند. اما پیام اردوغان حتی عمیق تر است و عمدتاً ناتو ، از جمله فرانسه و ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. اردوغان گفت ، نیروی دریایی ارتش می تواند قدرت برتر را طی 5 سال آینده به نیروهای دیگر نشان دهد. برای آنکارا در این مرحله دستیابی به توانایی پیش بینی نیروی خود به دریای مدیترانه ضروری است: و تصادفی نیست که کار بر روی ناوچه ها ، زیردریایی ها و بیش از همه برای ناو هواپیمابر آغاز شده است. آنادولو، که قرار بود گل سرسبد واقعی ناوگان ترکی رویایی اردوغان باشد. ما از شرط استفاده می کنیم زیرا درست است که کار ادامه دارد ، اما در غیاب F-35 مسدود شده توسط آمریکا ،آنادولو این یک ناو هواپیمابر است که ارزش آن به طور قابل توجهی نصف شده است. برای جلوگیری از درگیری کامل با ایالات متحده و اتحاد آتلانتیک ، فکر کردن در جایگزینی F-35 در کوتاه مدت با وسایل نقلیه از کشورهای دیگر ، به ویژه چینی یا روسی غیرممکن است. اما واضح است که اردوغان به این هواپیماها نیاز دارد. و خیلی زیاد به همین دلیل او مذاکرات خود را با فرانسه و یونان از سر گرفته و تمایل خود را برای بهبود روابط با دیگر شرکای اتحاد آتلانتیک در خاورمیانه نشان داده است.

کریسمس صلح برای مسیحیان رنج دیده

اکنون اهداء کنید

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *