[ad_1]

منتشر شده در 19 ژانویه 2021 در 12:24 ب.ظ.
عراق بوقلمون

هولوسی آکار ، وزیر دفاع ترکیه ، از 18 ژانویه دیدار دو روزه خود را برای بحث در مورد مسائل امنیتی و همکاری با مقامات و مقامات عراقی ، از جمله مبارزه با تروریسم و ​​حزب کارگران کردستان (پ ک ک) به عراق آغاز کرد.

آکار در تاریخ 18 ژانویه وارد بغداد ، پایتخت شد و در آنجا ، با همتای عراقی خود ، جومه آناد ، و رئیس دولت ، برهم صالح. براساس بیانیه ریاست جمهوری عراق ، در این دیدار صالح و آکار در مورد لزوم محافظت از حاکمیت عراق و نقش نیروهای مسلح ترکیه در عملیات برای تأمین امنیت مناطق عراق گفتگو کردند. این بیانیه با توجه به عملیات مداوم آنکارا در شمال عراق برای جلوگیری از حضور پ.ک.ک ، کشوری که ترکیه آن را یک سازمان تروریستی می داند ، ارائه می شود. با این حال ، این فعالیت ها اغلب به عنوان نوعی نقض حاکمیت عراق توصیف می شود.

در این رابطه آکار تأکید کرد که حزب جدایی طلب هم آنکارا و هم بغداد را تهدید می کند. به همین دلیل لازم است که دو کشور با یکدیگر همکاری کنند تا با دشمن مشترک مقابله کنند و منطقه را به مکانی برای صلح و امنیت تبدیل کنند. وزیر دفاع گفت ، ترکیه به تمامیت ارضی ، حاکمیت و سعادت عراق احترام می گذارد ، وحدت سیاسی آن به عنوان وظیفه آنکارا تلقی می شود. همچنین روشن شد که هدف همسایه ترک حمایت از مرزها و جمعیت خود است تا آنها ضمن حفظ حقوق و منافع خود بتوانند در صلح زندگی کنند. با توجه به این موضوع ، آنکارا آمادگی خود را برای همکاری با شریک عراقی و ارائه پشتیبانی لازم برای سرکوب همه گروه های تروریستی ، از دولت اسلامی گرفته تا پ.ک.ک کردستان ، همچنین از نظر مشاوره ، آموزش و تمرینات مشترک ابراز داشته است. آکار در دفتر خاطرات مهمان نوشت: “همکاری بین ترکیه و عراق برای اطمینان از امنیت و ثبات در منطقه ضروری است.”

از طرف خود ، صالح همچنین بر لزوم كاهش تنش ها در سطح منطقه و درگیر كردن گفتگوی سازنده با هدف یافتن راه حل هایی برای این موضوعات كه باز است ، تأكید كرد. آکار سپس توسط نخست وزیر بغداد پذیرفته شد ، مصطفی القادیمی، که مخالفت کشورش را با هرگونه تهدید یا فعالیت تروریستی انجام شده توسط سرزمین های عراق علیه ترکیه تکرار کرد. آخرین اما مهمترین ، القادیمی از مکالمه خود خواست که توافقات حاصل شده در آخرین سفر خود به آنکارا ، که در 17 دسامبر 2020.

به گفته برخی تحلیلگران ، روزنامه گزارش این عقاید را منتشر كرد العرب، سفر آکار به عراق نشان می دهد که چگونه ترکیه سعی دارد نقش فزاینده ای را در این کشور بازی کند ، با این هدف نهایی که مناطق عراق را به یک میدان جنگ تبدیل کند که در آن می تواند با حزب کارگران کرد درگیر شود. برای دستیابی به این هدف ، از یک طرف ، آنکارا عملیات هایی از نوع نظامی را آغاز کرده است ، مانند آنچه در 17 ژوئن سال 2020 آغاز شد ، به اصطلاح “پنجه ببر” ، که همچنین باعث تلفات غیرنظامیان و نیروهای نظامی عراق. از طرف دیگر ، ترکیه در تلاش است تا با استفاده از موضوعات مورد علاقه دوجانبه ، از جمله موارد مربوط به مدیریت آب ، گفتگوی عراقی ها را ترغیب به همکاری و اجازه حضور آنها در خاک عراق کند.

سالهاست که اختلافات در مورد پرونده آب جریان دارد و ناشی از پروژه هایی در آنکارا است که باعث کمبود منابع موجود برای عراق و سوریه شده است. به طور خاص ، ترکیه قصد دارد پروژه جنوب شرقی آناتولی را که شامل ساخت سیستم 22 سد در رودخانه های دجله و فرات است ، اجرا کند. این هدف بهبود اقتصاد یکی از فقیرترین مناطق کشور آناتولی و افزایش تولید برق در ترکیه است و در عین حال آبیاری در برخی مناطق جنوب شرقی را تسهیل می کند. با این حال ، این باعث کاهش جریان رودخانه های دجله و فرات می شود که برای عراق و سوریه ضروری است و منابع آبی آنها به دلیل کمبود باران در حال حاضر به خطر افتاده است.

به گفته برخی تحلیلگران ، ادامه فعالیت نظامی ترکیه در عراق با خواست آن برای احترام به حاکمیت عراق مغایرت دارد. آخرین و نه مهمترین ، آنکارا همچنان به حفظ پایگاههای کوچک نظامی موقت در شمال کشور ادامه دارد ، علاوه بر پایگاه در باشیکا ، در نزدیکی موصل ، که از ترک آنها امتناع می ورزد ، بطور یکجانبه ایجاد شده است. با توجه به این ، منابع عراقی گفتند که این اقدامات در واقع اولین گام ها برای حضور دائمی ارتش ترکیه ، مطابق با “روند رو به رشد” تشویق شده توسط رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه است. به ویژه ، مورد آخر چندین عملیات را در خارج از مرزهای ترکیه ، از سوریه تا لیبی تا قره باغ آغاز کرد. در سوریه ، تحلیلگران گزارش می دهند ، به بهانه آزار و شکنجه گروه های کرد ، آنکارا کنترل فزاینده ای را در مناطق شمالی و شرقی به دست گرفته است. به همین دلیل کردها می ترسند که چنین اتفاقی در عراق بیفتد ، جایی که ترکیه به طور فزاینده ای تمایلی به ترک کشور ندارد.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ای در ایتالیا که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد ، را بخوانید

پیر لارنس، مترجم عربی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *