[ad_1]

اعتراضات در 6 ژانویه در استانبول پس از انتصاب ملیح بولو به عنوان رئیس جدید دانشگاه بوزازیچی (© Gokce Atik / Shutterstock)

اعتراضات در 6 ژانویه در استانبول پس از انتصاب ملیح بولو به عنوان رئیس جدید دانشگاه بوژازیچی (© Gokce Atik / Shutterstock)


از ابتدای ژانویه ، دانشجویان و اساتید دانشگاه Bozazici استانبول ، یکی از معتبرترین کشورها ، انتصاب رئیس خود را به چالش کشیدند ، این تصمیم کاملاً غیر منطقی با حکم رئیس جمهور اردوغان شخص رئیس جمهور انجام شد. مصاحبه

از ابتدای سال 2021 ، دانشگاه بوژازیچی در استانبول آشفته است. انتصاب رئیس جدید ، ملیح بولو ، مرد وابسته به حزب عدالت و توسعه اردوغان (وی در انتخابات 2015 کاندیدا بود) ، باعث ایجاد یک سری تظاهرات و اعتراض از سوی دانش آموزان و معلمان شد. علاوه بر پرسش از سوابق سیاسی منتخبین تازه ، روشهای انتخاب نیز مورد مناقشه است: این انتصاب در حقیقت با حکم رئیس جمهور انجام شد ، بدون مشورت با ارگانهای شورای علمی.

بنابراین ، از تاریخ 4 ژانویه ، بسیج هایی در محوطه دانشگاه و خیابان های استانبول انجام شده است: تظاهرات دانشجویی زیادی برگزار شده است ، در حالی که گروهی از معلمان به طور روزانه اعتراضات نمادین را برگزار می کنند. برخی از اعضای دفتر ریاست دانشگاه نیز تصمیم به استعفا گرفته اند. این مورد در مورد ظفر ینال ، استاد جامعه شناسی و مشاور سابق رئیس دانشگاه است که سعی کردیم از او دلایل انتخاب وی و آینده چشم انداز بوشازیچی را جویا شویم.

بیایید سعی کنیم آنچه اتفاق افتاده را بازیابی کنیم. وقتی خبر انتصاب بولو را دریافت کردید ، در اول ژانویه چه نظری داشتید؟

باید بگویم که بسیار تعجب کردم. تنها در دهه 1980 و با یک نظامی نظامی در راس کشور بود که رئیس رئیس بوشازیچی بدون در نظر گرفتن اسامی اعلام شده توسط شورای دانشگاه با حکم ریاست جمهوری منصوب شد. درست است که انتخاب محمد اوزکان ، رئیس قبلی نیز روند خاصی را دنبال کرد. اما او هنوز مردی از محیط دانشگاه بود و در ماه های منتهی به انتصابش ، از جمله ، کار خود را در بخش دفاعی بوژازیچی آغاز کرده بود. علاوه بر این ، سال 2016 بود و به اصطلاح قبلاً علنی شده بود سرد، وضعیت اضطراری پس از تلاش برای کودتای 15 ژوئیه.

اعتراضات در 6 ژانویه در استانبول پس از انتصاب ملیح بولو به عنوان رئیس جدید دانشگاه بوزازیچی (© Gokce Atik / Shutterstock)

اعتراضات در 6 ژانویه در استانبول پس از انتصاب ملیح بولو به عنوان رئیس جدید دانشگاه بوزازیچی (© Gokce Atik / Shutterstock)

این سازش خوبی برای اوقات استثنایی بود. برعکس ، انتصاب ملیح بولو بلافاصله احساس ناامیدی زیادی به من ایجاد کرد: او کاملا “ناشناخته” بود ، فاقد هرگونه ارتباط با سنت و فرهنگ بوژازیچی. علاوه بر این ، او هیچ تجربه ای به عنوان یک کارمند دولت ندارد: سایر دبیران همیشه مهارت های اداری داشته اند. دانشگاه ما بسیار قدیمی و معتبر است و طی چند دهه گذشته به روش های مختلفی رشد کرده است. بنابراین ، مدیریت او روز به روز پیچیده تر می شود: از نظر من انتصاب رئیس جدید کاملا غیرحرفه ای بود. سرانجام ، هیچ گفتگویی صورت نگرفت و اسامی ارائه شده توسط شورای دانشگاهی به هیچ وجه مورد توجه قرار نگرفتند.

اختلاف ایجاد شد …

تصویری وجود دارد که فکر می کنم لحظه کنونی آن را به خوبی عکاسی می کند: قبل از انتصاب بولو ، همه اساتید در مطب ها دور هم جمع شده بودند ، در حالی که اکنون بولو تنها در فضاهای خالی است و توسط پلیس محافظت می شود. این واقعاً یک وضعیت آزار دهنده و ناراحت کننده است … هیچ کس دوست ندارد تحت تهدید سلاح فعالیت کند و تصمیم بگیرد ، درست است؟ در اعتصاب 12 نفره هر روز ، برخی از اساتید در میدان روبروی دفتر ریاست ملاقات می کنند و در اعتراض به پشت به ساختمان می ایستند. آنها توگ آکادمیک را می پوشند ، که فقط در موارد مهم و تعیین کننده استفاده می شود. اکنون در هفته چهارم هستیم که این اتفاق می افتد.

دلیل ، از نظر من ، بسیار ساده است: به عنوان معلم ، تلاش ما باید معطوف به تمرین و ترویج تفکر انتقادی ، تفکر منطقی و “علمی” باشد. وقتی قدرت سیاسی یا قدرت مالی به عمق محیط آکادمیک نفوذ می کند ، تفکر انتقادی در معرض خطر است و وظیفه ما این است که واکنش نشان دهیم ، سعی کنیم از آن دفاع کنیم. این مسئله نیاز به انتصاب رئیس از طریق انتخابات نیست ، اما ما می خواهیم روند کار شفاف باشد و ملاحظات و ارزیابی ها بر اساس شایستگی انجام شود.

از چه لحاظ بولو برای همه اینها خطرناک است؟

من نمی دانم چرا او را انتخاب کردند. این مردی بسیار نزدیک به حزب حاکم است و تا آنجا که به من مربوط می شود ، او آشکارا استقلال فکری دانشگاه و جامعه دانشگاهی را تضعیف می کند ، که باید تا حد امکان از دولت مستقل باشد. درست است: بودجه دانشگاه ها با پول عمومی تأمین می شود ، بنابراین دولت به تعبیری یکی از “سهامداران” ساختارهای دانشگاهی است. در حقیقت ، این فقط یک مورد از بسیاری موارد است: صداها و دیدگاه های فراوان دیگری نیز وجود دارد ، از نظر معلمان گرفته تا دانشجویان تا کارمندان اداری ، که باید در عوض شنیده شده و در فرآیند های تصمیم گیری گنجانده شوند.

اعتراضات در 6 ژانویه در استانبول پس از انتصاب ملیح بولو به عنوان رئیس جدید دانشگاه بوزازیچی (© Gokce Atik / Shutterstock)

اعتراضات در 6 ژانویه در استانبول پس از انتصاب ملیح بولو به عنوان رئیس جدید دانشگاه بوزازیچی (© Gokce Atik / Shutterstock)

از طرف دیگر مراحلی که منجر به انتصاب بولو شد به هیچ وجه شفاف نبود. حتی توضیح داده نمی شود که چرا رئیس قبلی تغییر نام نداده است … به طور کلی ، بگذارید بگوییم فعلی بهترین لحظه در تاریخ کشور برای کسانی که در آکادمی کار می کنند ، به ویژه برای کسانی که در امور اجتماعی کار می کنند ، نیست. علوم آنچه ما می خواهیم این است که فقط بتوانیم بدون مشکل به کار برگردیم.

چشم انداز چیست؟

در حال حاضر در بن بست هستیم. من نمی دانم که چگونه وقایع می توانند اتفاق بیفتند. اما تنها نگرانی من محافظت از دانشجویانم است. دختران و پسران دانشگاه نیز به رئیس دانشگاه معترض هستند. با آنها گفتگو و همکاری وجود دارد ، حتی اگر ترجیح دهم فاصله مشخصی داشته باشم. در هر صورت ، من فکر می کنم برای دانشگاه بسیار مهم است که مانند بدنه ای که در همان جهت قرار دارد ، عمل کند. ما در تنوع متحد هستیم.

Boğaziçi یک نهاد معتبر دانشگاهی است ، چه در ترکیه و چه در خارج از کشور. وضعیت معلمان و دانش آموزان قبلاً توسط بیماری همه گیر اضطراری به شدت آزمایش شده است و ضروری است که هیچ مشکلی اضافی وجود نداشته باشد. تنها چیزی که ما می خواهیم این است که استقلال علمی را برگردانیم و رئیسی داشته باشیم که از اصول اولیه موسسه ما مراقبت کند.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از اعلام عمومی بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *