[ad_1]

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت ، شصت و یکمین دور از تماس های اکتشافی بین ترکیه و یونان روز دوشنبه در استانبول در یک فضای مثبت انجام شد.

دو کشور برای تماس های تحقیقاتی ، جلسات غیررسمی با هدف حل اختلافات قدیمی و کاهش تنش ها گرد هم آمده اند ، که تقریباً در تابستان سال 2020 به درگیری مسلحانه تبدیل شد. تاکنون ، این تحقیقات 14 سال ، از 2002 تا 2016 ، با 60 دور زدن چنین جلساتی تقریباً در هر سه ماه برگزار می شد ، اما به ابتکار طرف ترک در مارس 2016 خاتمه یافت و از روز دوشنبه از سر گرفته شد.

“ملاقات با یونان بسیار مثبت بود. ما در مورد همان مواردی که در 60 مشاوره قبلی بحث شد بحث کردیم. در آینده نزدیک ، یونان تاریخ تعیین می کند و در آتن جلسه بعدی را برگزار می کند. موضوعاتی وجود دارد که نمی توان برای مدت طولانی توافق کرد زمان. اما اکنون ما در تلاش هستیم تنش ها را کاهش دهیم ، ما موضوعات خود را برای بحث و گفتگو ارائه داده ایم. “

به گفته این دیپلمات ترک ، واقعیت از سرگیری مذاکرات مهم است.

وزیر ترکیه افزود: “ما با هم گام های مثبتی برمی داریم ، اما یونان باید از اقدامات تحریک آمیز خودداری کند.”

تنش در مدیترانه شرقی

تنش ها در دریای مدیترانه شرقی از ماه ها پیش به دلیل اکتشاف ترکیه برای گاز در آب ها که به گفته قبرس و یونان مناطق انحصاری اقتصادی آنها است ، جریان دارد. تابستان سال گذشته اوضاع بدتر شد ، زمانی که ترکیه کشتی Oruc Reis را با همراهی ناوگان کشتی های جنگی فرستاد تا از یونان فلات قاره خود را عبور کند.

در شورای اروپا در 10 و 11 دسامبر 2020 ، رهبران اتحادیه اروپا توافق کردند که گسترش یابد تحریم های فردی در ترکیه برای حفاری غیرقانونی در شرق مدیترانه. ژوزپ بورل ، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی موظف است اجلاس سران در مورد وضعیت در دریای مدیترانه شرقی را تشکیل داده و گزارشی از روابط با ترکیه را تا مارس 2021 تهیه کند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *