[ad_1]

در تابستان سال گذشته ، زمانی به دنبال درگیری بین ناوچه ترک و یونان در آبهای شرق رودس ، زمانی تنش بین یونان و ترکیه در آستانه یک رویارویی نظامی به نظر می رسید. دو ماه بعد ، دو طرف مجدداً مذاكره كردند تا به دنبال راه حلي براي اختلافات در مورد حقوق اكتشاف در شرق مديترانه ، مرزهاي دريايي و هوايي و وضعيت برخي جزاير در اژه باشند. دیروز هیئت هایی به سرپرستی رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان و توسط نخست وزیر یونان کیریاکوس میتسوتاکیس آنها برای از سرگیری گفتگوهایی که پنج سال پیش در سال 2016 به حالت تعلیق درآمده بود ، در استانبول دیدار کردند.

در این نشست ، که حدود سه ساعت پشت درهای بسته به طول انجامید ، بحث در مورد مطالعات آغاز شده توسط آنکارا در مدیترانه شرقی ، که به گفته یونان منطقه اقتصادی منحصر به فرد آن را نقض می کند ، هرچند ترکیه مایل است در مورد مسئله مرزهای هوایی و برخی از جزایر ، که به نظر او غیرقانونی است ، بحث کند توسط آتن نظامی شده است. توافق نهایی صورت نگرفت ، اما جلسه جدیدی احتمالاً در آتن برگزار خواهد شد.

از سرگیری گفتگو بین دو کشور پس از ماه ها تنش رخ می دهد ، که اتحادیه اروپا را نیز به همراه یونان برای جلوگیری از جاه طلبی های اردوغان در مدیترانه سوق داد. در ماه دسامبر ، بروکسل دو مدیر ارشد یک شرکت نفتی ترکیه را به دلیل حفاری غیر مجاز گاز طبیعی تحریم کرد. فرانسه سخت ترین موضع را در برابر ترکیه اتخاذ کرده است ، که این نیز با پرونده های دیگر از سوریه تا لیبی در تضاد است و تا چند ماه پیش ، اردوغان مسئولیت حقوق ترکیه در مدیترانه و سیاست خارجی این کشور را در دو کشور بروکسل و پاریس بر عهده داشت.

اما سناریوی بین المللی تغییر کرده است ، با روی کار آمدن دولت جدید بایدن در ایالات متحده ، که آنکارا آن را دوستانه تر از دولت ترامپ ، که همچنین ترکیه ، متحد ناتو را نیز برای خرید سیستم دفاع موشکی S-400 روسیه تحریم کرده است ، تغییر داده است. اردوغان اکنون به روابط نزدیک با اتحادیه اروپا نیاز دارد. این همچنین توضیح می دهد که تلاش های رئیس جمهور ترکیه در هفته های اخیر برای بهبود روابط با رئیس جمهور فرانسه انجام شده است. امانوئل مکرون – تبادل صمیمانه نامه ها و دعوت نامه ای برای دیدار شخصی بین این دو وجود داشت – و با اتحادیه اروپا ، که آنکارا می خواهد مذاکرات را برای ورود احتمالی به آن از سر بگیرد.

در همین حال ، یونان در پاسخ به تنش با ترکیه “بازسازی” خود را ادامه می دهد. دولت میتسوتاکیس طرحی را برای افزایش 10 میلیاردی هزینه نظامی طی 10 سال آینده برای جنگنده ها ، ناوچه ها و هلی کوپترها آغاز کرده است. دیروز ، در حالی که بحث آب و گاز مورد بحث در استانبول بود ، وزیر دفاع یونان در آتن نیکوس پانایوتوپولوس یک قرارداد 3 میلیارد دلاری برای خرید 18 جنگنده رافال از شرکت داسو فرانسه منعقد کرد. وزیر دفاع فرانسه گفت: یونان اولین کشور اروپایی است که این نوع جنگنده را به دست آورد. فلورانس پارلی روزنامه نگاران “فرانسه به زودی پیشنهاداتی را برای به روزرسانی ناوگان ناوچه خود به یونان ارائه می دهد.”

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *