[ad_1]

ساعاتی پس از روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید ، حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران بلافاصله از وی درخواست کرد: “ترامپ سازنده بود و سیاست نمی شناخت ، اما رهبران جدید آمریکا سیاست را می شناسند. خدا را شکر بایدن باید سعی کند هرج و مرج چهار سال گذشته را اصلاح کند. توپ در زمین او است. و این توپ ، اما از قبل مشخص بود ، بایدن بلافاصله آن را گرفت ، و از سرگیری گفتگو با تهران ، رابرت مالی ، معمار توافق هسته ای 2015 ، را سپرد ، اما مهمتر از همه این بود که آمریکا را به توافق ترامپ برگرداند. طبق گفته فیلیپو لندی ، بله خبرنگار رای در اورشلیم ، خبرنگار Tg1 استری در حال حاضر، “اقدامی که باید انجام شود بسیار مهم است زیرا به برنامه اولیه اوباما ، که بایدن معاون رئیس جمهور آن بود ، بازمی گردد ، یعنی شناختن ایران به عنوان یک نیروی متعلق به خاورمیانه ، بر خلاف آنچه اسرائیل تحت” طبقه بالا ، همه ، اما همچنین عربستان سعودی ، آنچه را ترامپ به آنها داده است ، در معرض خطر درگیری نظامی می خواهد. “

یک گام به عقب از دیدگاه تاریخی: اهمیت واقعی توافق نامه های هسته ای سال 2015 چه بود؟

اول از همه ، به یاد داشته باشید که فرستاده فعلی برای ایران ، منصوب شده توسط بایدن ، مذاکره کننده اصلی توافق نامه های ایالات متحده ، ایران ، بلکه کشورهای دیگر مانند فرانسه و انگلستان ، شرکت کننده در سال 2015 بود. از یک ارتباط مستقیم بین ایران و ایالات متحده فراتر رفت. این توافق نامه ها شامل سه چیز است. از نظر فنی ، ایران متعهد شده است که اورانیوم را تا حدی غنی سازی نکند که برای سلاح استفاده شود. اینطور بود تا ترور ژنرال کاظم سلیمانی دقیقاً یک سال پیش ، که باعث شد مجلس ایران چراغ سبز را برای غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد روشن کند.

بنابراین ایران با وجود خروج آمریکا از توافق ، همیشه شرایط را رعایت کرده است؟

بله ، نکته دوم احتمال استفاده ایران از انرژی هسته ای برای اهداف انرژی را مجازات می کند. سوم ، توافق نامه ارائه شده توسط تیم اوباما و بایدن صریح ترین رد اسرائیل از درخواست برای بمباران تاسیسات هسته ای ایران است.

اگر ایالات متحده این توافق را رها نمی کرد چه اتفاقی می افتاد؟

از نظر فنی ، هیچ اتفاقی نیفتاد ، ایران و سایر کشورهای اروپایی همچنان توافق را معتبر دانستند. از نظر اقتصادی ، اتفاقات زیادی افتاده است.

در واقع ایران درگیر یک بحران اقتصادی است.

این تحریم ها دوباره تمدید شد و از نظر سیاسی ، تصمیم آمریکا این بود که به هر حال ایران از داشتن انرژی هسته ای جلوگیری کند. بنابراین این یک انتخاب سیاسی به نفع اسرائیل بود.

برای ایران ، ما را اصلاح کنید ، اگر این اشتباه است ، مهمترین چیز در حال حاضر لغو تحریم ها است ، اما بایدن گفت برخی باقی می مانند. زیرا؟

آنچه وزیر خارجه آمریكا گفت به معنای تعهد متقابل هر دو طرف برای قرار دادن توافقنامه سال 2015 است ، شرطی كه آمریكا آمادگی كاهش بیشتر تحریم های اقتصادی را دارد. مسئله اصلی که می تواند حذف کامل را حل کند ، در تأیید خاص این است که ایران به غنی سازی اورانیوم به صورت نظامی ادامه نمی دهد. در حال حاضر ، ما در بیانیه پارلمان ایران گیر افتاده ایم که چراغ سبز غنی سازی را روشن کرده است ، باید بررسی کنیم که آیا این اتفاق افتاده است و آیا ایران مایل است در توافقات سال 2015 ، که تا یک سال پیش بود ، بماند یا خیر.

عربستان سعودی ، دشمن قسم خورده تهران ، بدیهی است که خوشحال نخواهد شد. او چگونه می تواند واکنش نشان دهد؟

او خوشحال نخواهد شد ، اما استراتژی بایدن به معنای همان کاری است که اوباما آغاز کرد.

این است؟

تشخیص دهید که ایران یک قدرت منطقه ای در خاورمیانه است و بنابراین نمی توان این موضوع را نادیده گرفت. انکار آن ، همانطور که اسرائیل و عربستان این کار را می کنند ، شرایطی را برای درگیری جدید ایجاد می کند که ایالات متحده قصد ندارد 30 سال پس از جنگ اول خلیج فارس آن را بپذیرد. یک درگیری جدید نه تنها اجتناب ناپذیر است ، بلکه برای ثبات آینده خاورمیانه نیز مطلوب است ، به همین دلیل از اسرائیل و عربستان به طور غیر مستقیم خواسته می شود تا سیاست های دنبال شده تاکنون را تغییر دهند.

(پائولو ویتس)

© پخش مجدد ذخیره شده است

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *