[ad_1]

جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا ، با ولادیمیر پوتین ، همتای روسی خود ، در مورد دستگیری رهبر مخالف ، ناوالنی ، هک آژانس های آمریکایی و کنترل تسلیحات تلفنی صحبت کرد. این را دو مقام ارشد دولت اعلام کردند.

مقامات گفتند که بایدن علاوه بر ابراز نگرانی از دستگیری ناوالنی ، رئیس جمهور روسیه را در مورد دخالت ملت خود در جاسوسی گسترده سایبری و سخاوت ارتش آمریكا در افغانستان لابی كرده است.

بایدن در تلاش است تا گسست واضحی از “نزدیکی” که سلف او ، دونالد ترامپ ، به پوتین نشان داده است ، ایجاد کند. اما رئیس جمهور جدید همچنین سعی کرده است جای دیپلماسی را حفظ کند و به رهبر روسیه گفت كه دو ملت باید پیش از انقضا معاهده كنترل تسلیحات برای 5 سال قبل از انقضا در اوایل ماه آینده ، تمدید كنند.

بایدن برخلاف اسلاف قبلی خود امیدوار به “بهبود” در روابط با روسیه نبود ، اما در عوض گفت که می خواهد اختلافات را با دشمن سابق جنگ سرد بدون لزوماً حل و فصل یا بهبود روابط مدیریت کند. و با توجه به اینکه دستور کار و تصمیمات داخلی سنگین بر سر ایران و چین قرار دارد ، رویارویی مستقیم با روسیه چیزی نیست که وی بدنبال آن است.

مقامات گفتند که مسکو هفته گذشته برای درخواست تماس با ما تماس گرفت. بایدن موافقت کرد ، اما ابتدا می خواست با کارکنان خود آماده شود و با متحدان اروپایی ، از جمله رهبران انگلیس ، فرانسه و آلمان صحبت کند.

بایدن حتی امروز ، قبل از مکالمه با پوتین ، با دبیرکل ناتو ، ینس استولتنبرگ ، صحبت کرد و قول داد که ایالات متحده به اتحاد ده ساله ، که به عنوان سنگر در برابر تجاوزات روسیه پایه گذاری شد ، پایبند باشد.

بایدن به پوتین گفت كه دولت وی در حال بررسی نقض SolarWinds است و ادعا كرد كه روسیه به دلیل كشته شدن سربازان آمریكایی در افغانستان به طالبان پاداش داده است. بایدن گفت که ایالات متحده آمادگی دفاع از خود را دارد و به گفته مقامات دولت ، گامهایی را برمی دارد که می تواند شامل تحریمهای اضافی باشد تا مسکو مجازات نکند.
این تماس در حالی صورت گرفت که پوتین پیامدهای اعتراضات طرفدار نیروی دریایی در بیش از 100 شهر روسیه در آخر هفته را در نظر گرفت. تیم بایدن در حال حاضر نسبت به سرکوب اعتراضات ، که در آن بیش از 3700 نفر در سراسر روسیه دستگیر شده اند ، از جمله بیش از 1400 نفر در مسکو ، واکنش شدید نشان می دهند. اعتراضات بیشتری برای آخر هفته آینده برنامه ریزی شده است.

در درخواست خود از پوتین ، بایدن ناگهان سیاست های ترامپ را شکست و گفت که او می داند روسیه در تلاش است تا در انتخابات 2016 و 2020 دخالت کند. پیمان کنترل تسلیحات ایالات متحده و روسیه ، که قرار است زود به پایان برسد. در ماه فوریه ، مقامات آمریکایی ابراز اطمینان کردند در دستیابی به توافقی که شفافیت را در زرادخانه هسته ای هر کشور تضمین کند.
بایدن روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که امیدوار است ایالات متحده و روسیه در مناطقی که هر دو از آنها سود می برند همکاری کنند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *