[ad_1]

لندن “جزایر چاگوس در یک دادگاه دیگر پیروز می شوند.” دادگاه دریایی سازمان ملل متحد حکم داد که پادشاهی انگلستان بر مجمع الجزایر دور افتاده اقیانوس هند حاکمیتی ندارد و دولت انگلیس را به دلیل امتناع از بازگرداندن آن به موریس که مدتها ادعا کرده بود ، مورد انتقاد قرار داده است. حکم قضات سازمان ملل حکم قبلی دیوان بین المللی دادگستری و رای تقریباً وحدت رویه مجمع عمومی سازمان ملل را تأیید می کند.

چاگوس فقط 6 جزیره مرجانی برای 60 کیلومتر زمین دارد: برای گسترش جهانی 54000 کیلومتر مربع ، همه چیز زیر آب است. آنها در حال حاضر خالی از سکنه هستند ، به جز جزیره دیگو گارسیا ، که انگلیس از سال 1966 به عنوان پایگاه هوایی نیروی دریایی نیروهای خود به ایالات متحده اجاره داده است. جمعیت محلی ، که تا آن زمان در این جزایر زندگی می کردند ، حدود 2000 نفر ، دسته جمعی به موریس تبعید شده بودند ، و ایجاد جنجالی که اکنون به دلیل تعدادی از تصمیمات قانونی و مواضع سازمان های جهانی از سر گرفته شده است.

از لحاظ تاریخی ، چاگوس همیشه بخشی از موریس بوده است ، اما هنگامی که دومی در سال 1965 از امپراتوری انگلیس استقلال یافت ، مجمع الجزایر کوچک توسط لندن به عنوان یکی از دارایی های خارج از کشور خودسرانه جدا شد و حفظ شد. در واقع ، این یکی از آخرین میراث استعماری امپراتوری انگلیس است.

سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس در پاسخ به حکم دادگاه دریایی سازمان ملل گفت: “انگلستان در حق حاکمیت خود بر سرزمین اقیانوس هند انگلیس شک ندارد (به این ترتیب که چاگوس را در لندن می خوانند). کنترل مداوم انگلیس از سال 1814 تا امروز موریس هیچگاه بر این جزایر حاکمیت نداشته و کشور ما درخواست فروش آنها را نمی پذیرد. ” موضع انگلیس این است که چاگوس فقط در مواردی که دیگر برای اهداف نظامی مورد نیاز نباشد ، به موریس داده می شود ، بنابراین از لحاظ نظری هرگز. و مطمئناً اکنون نه: انگلیس و واشنگتن از گسترش چین به اقیانوس هند می ترسند و معتقدند پایگاه دیه گو گارسیا برای محافظت از منافع غربی در منطقه ضروری است.

تصمیم دادگاه بین المللی حقوق دریای سازمان ملل متحد ، دادگاه دریایی ، در چارچوب اختلاف بین موریس و مالدیو ، دو کشور جزیره ای که چاگوس بین آنها قرار دارد ، بر سر نداشتن مجمع الجزایر کوچک اما تعریف دوباره آنها مرزهای دریایی. نخست وزیر موریس ، Pravind Jugnaut ، اظهار داشت: “تصمیم صریح و روشن است ، کشور من حاکمیت Chagos را دارد.” وكیل مدافع وی خاطرنشان كرد كه لندن “اگر بخواهد اعتبار خود را به عنوان یك قانون حفظ كند ، باید به این وضعیت اسفناک پایان دهد”.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *