[ad_1]

اقتباس شده توسط: https://www.remocontro.it/2021/01/21/guerra-nascosta-nel-tigre-balcanizzazione-etnica-delletiopia-e-del-corno-dafrica/

انتقام انتقام 21 ژانویه 2021

در اتیوپی ، بیش از 100 نفر در حملات قومی جدید در منطقه متکل ، غرب شاخ آفریقا کشته شده اند. این گزارش توسط تلویزیون عصمت ، کانال ماهواره ای مخالف ، به نقل از بی بی سی ، مشخص کرد که این حملات از اواسط ژانویه به بعد انجام شده است. ماه گذشته بیش از 200 نفر در یک حمله قومی در منطقه ساعاتی پس از بازدید نخست وزیر ابی احمد که برای ارزیابی وضعیت امنیتی وارد این کشور شده بود ، کشته شدند. در ادامه یک عملیات نظامی پس از آن 42 مهاجم کشته و چندین منطقه در منطقه تحت کنترل ارتش قرار گرفت.

جنگ بین دولت مرکزی اتیوپی و جبهه قومی منطقه Tigrei ، “حبشیان” دوران استعمار ایتالیا ، پس از اشغال ماکاله ، پایتخت منطقه ، فقط برای لحظه ای در مرحله رکود بود. اما پیش از این نیز میرکو مولتنی در تحلیل جهانی هشدار داده بود ، شبه نظامیان Tigrin به جنگ در ارتفاعات و دره ها ادامه می دهند.

“خطر ورود به چارچوب پیچیده چند قومی اتیوپی ، یک کلوسوس 110 میلیون نفری تقسیم شده به بیش از 80 گروه قومی.” با مشارکت کشورهای همسایه.

ابی احمد علی ، رئیس جمهور اتیوپی و برنده جایزه صلح نوبل

جنگ هنوز توسط باندها در جریان است

دولت آدیس آبابا پایتخت خالی شورشیان و رهبران و چریکهای مسلح آن را گرفته بود. جنگ هنوز در راه نیست. و باید با توجه به 80 گروه قومی که 110 میلیون نفر جمعیت اتیوپی را تشکیل می دهند ، از این ترس داشته باشیم. اکنون ، همراه با اتیوپی ، دشمن تاریخی سابق اریتره وجود دارد که در خانه سایر شورشیان داخلی شکار می کند. و از اندکی که از این دنیای منزوی در حال جریان است ، ما از 50،000 ، شاید تعداد زیادی دیگر ، پناهندگان Tigrinya که به سودان می روند ، بیش از 100،000 Eritreans که به آنجا پناه آورده اند و اکنون نمی دانند از کجا فرار کنند ، می دانیم.

چند سکه از تاریخ

تیگر یکی از مراکز بزرگ مقاومت مسلحانه در برابر رژیم طرفدار شوروی منگیستو بود که با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به پایان رسید. مخالفت قومی و تلاش برای دستیابی به راه حل فدرالیستی برای گردهم آوردن جمعیت های بیشمار امپراتوری سابق هایل سلاسی. پس از سقوط منگیستو ، دولت مرکزی اتیوپی توسط ببرها که فقط 6٪ از جمعیت را نیز تشکیل می دهند ، تقریباً هژمونیک بود. قانون اساسی اتیوپی در سال 1995 ، که هنوز هم ادامه دارد ، “حق جدایی اتیوپی برای هر ملیت یا مردمی” را به رسمیت می شناسد.

جنگ با اریتره و داخلی

جنگ مرزی خونین با اریتره ، بین سالهای 1998 و 2000. در سال 2016 ، اعتراضات سنگین در آستانه جنگ شهری توسط گروه قومی اورومو. در سال 2018 ، ابی احمد علی ، ارومو ، با ایمان مسیحی پروتستان ، اما از مادر احمارا ، نخست وزیر شد. صلح با اریتره ، که برای او جایزه نوبل به ارمغان آورد ، و تلاش برای اتحاد کشور. اما جمعیت های مختلف اتیوپی همچنان ناآرام هستند ، حتی خود اروموها. در سال 2019 ، حتی یک کودتا نیز انجام می شود.

حزب سعادت

احمد علی ، برنده قدرتمند جایزه نوبل ، توانست احزاب قومی را به “حزب سعادت” جدید تبدیل کند ، گروه های اصلی قومی مانند اورومو ، آمهارا ، آفر و دیگران را متحد می کند. اما حزب تیگرینیا از ادغام در تشکیلاتی کاملاً اتیوپیایی خودداری کرد و خواستار حفظ استقلال سیاسی و منطقه ای خود بود. در سال گذشته ، گسست منجر به یک قیام مسلحانه و جنگ شد. 50،000 سرباز اتیوپیایی با سلاح های سنگین از جنوب وارد تیگرئی شدند ، در حالی که نیروهای اریتره از شمال وارد آن شدند.

تسلیحات عجیب دجله

نیروهای تیگرینیا توانایی خود در حمله به دهها کیلومتر با موشک های بالستیک “نامشخص” را نشان دادند. مولتنی نوشت: “شاید موشك های بزرگ سری FROG-7 شوروی قدیمی ، كه در نسخه مصری ساكر 80 ساخته شده اند.” در تاریخ 29 نوامبر ، خبر سرنگونی جنگنده-بمب افکن Mikoyan-Gurevich MiG-23 نیروی هوایی اتیوپی ، در ابتدا تصور می شد یک تیراندازی تبلیغاتی است که به نظر می رسد واقعاً اتفاق افتاده است ، با توزیع گسترده عکس ها و فیلم ها.

“غیرخبر” در بحران انسانی

میشل باشلت ، مسئول حقوق بشر سازمان ملل: “ما اطلاعات اثبات شده در مورد نقض و نقض شدید حقوق بشر ، از جمله حملات بی رویه به اهداف غیرنظامی و غیرنظامی ، سرقت ، آدم ربایی و تجاوز به زنان و دختران را به دست آورده ایم. و گزارش هایی مبنی بر استخدام اجباری جوانان از تیگرینیا برای مبارزه با جوامع خود گزارش شده است. در 11 دسامبر ، رویترز از ورود نیروهای اریتره به Tigrei خبر داد ، در حالی که آسمارا آن را تکذیب کرد.

ایالات متحده آمریکا و اریتره ها در زمین

وزارت امور خارجه آمریكا: “ما به دلیل گزارش های موثق در مورد درگیری نظامی اریتره در دجله شناخته شده ایم و آن را پیشرفت جدی می دانیم. ما می خواهیم که همه این نیروها فوراً خارج شوند. ” سخنگوی واشنگتن افزود: ما همچنین از گزارش های مربوط به نقض حقوق بشر و نقض حقوق بشر در منطقه مطلع هستیم. ما و سایر رابطان بین المللی فوراً خواستار تحقیقات مستقل در مورد گزارش ها و پاسخگویی مسئولین هستیم. “

سایه فرعون

مولتنی گفت: “چریک ها در تیگر می توانند به عنوان منفجر كننده كل شاخ آفریقا عمل كنند ،” اگر ما معتقد باشیم كه این عملیات باعث شد تا آدیس آبابا 3000 نیرو را از نیروهای حافظ صلح خود در سومالی منحرف كند ، و این باعث ضعف گروه بین المللی كمك به دولت موگادیشو در برابر اسلام گرایان الشباب ». سپس ترس از درگیری “عوامل خارجی”: فرانسه و امارات عربی حامی اتیوپی و طرفدار اریتره و مصر سالها درگیر با آدیس آبابا بر سر سد گرد در رود نیل آبی بودند.

سد اختلاف

انتظار می رود سد گرد ، سد بزرگ رنسانس اتیوپی ، “رنسانس” ملت روزی قدرتمند و مهیب اتیوپی باشد. اکنون تقریباً کامل است ، با طول 1780 متر و ارتفاع 155 متر ، بزرگترین در آفریقا. 4.7 میلیارد دلار هزینه دارد و 6450 مگاوات برق به اتیوپی تأمین می کند ، اما استخر 74 میلیارد متر مکعبی حجم آب پس از سد را به شدت کاهش می دهد.

مصر تشنه

“برکت برای آدیس آبابا ، اما اگر از قاهره دیده شود فاجعه است ، زیرا مصر 90 درصد از آب مورد نیاز خود را به رود نیل بستگی دارد ، نیازی به ذکر نیست که سد اسوان مصر که از سال 1970 کار می کند ، اگرچه مدرن سازی یک کشور ، قبلاً از نظر باروری خودکفایی را به خطر انداخته است ، و مانع از رسیدن بیشتر لجن نیل به مناطق پرجمعیت کشور و واردات گسترده کودها می شود ».

سوال اسلامی و دینی

“بسیاری از مفسران از در نظر گرفتن جنبه مذهبی درگیری غفلت کرده اند: جمعیت Tigrei 95٪ مسیحیت قبطی است ، در حالی که در بقیه اتیوپی مسلمانان 40-50٪ از جمعیت هستند ، با تمایل به افزایش به دلیل مداخله اقتصادی برخی از عربها کشورها ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی پیشتاز هستند ». از این سرشماری ، 5/43 درصد از آیین مسیحیان و قبطی بودند و پس از آن 9/33 درصد از مسلمانان ، در حالی که 6/18 درصد باقیمانده به آیین های پروتستان ، کاتولیک و سایر آیین ها پیوستند.

سبقت گرفتن مسلمانان از کلیسای قبطی

یکی از ویژگیهای اتیوپی تاریخی ایمان مسیحی-قبطی است که اکنون به کمتر از نیمی از جمعیت کاهش یافته است. در طول 13 سال گذشته ، رقابت بر سر راه آئین گرایی اسلامی ، که توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس تأمین می شود ، 40-50٪ پیروی از مسلمانان را افزایش داده است. به طور خلاصه ، پیشرفت تاریخی اسلام در کلیسای قبطی نزدیک است و اولین دین این کشور است. در حال حاضر (و خوشبختانه) “فقط حدس و گمان”.

هواپیماهای بدون سرنشین اماراتی

جزئیات جالبی که مولتنی به یاد می آورد ، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین توسط امارات متحده عربی در حمایت از نیروهای اریتره-اتیوپی است که طرف علاقه مند آنها را انکار می کند. این هواپیماهای بدون سرنشین چینی Wing Loong II (تصویر زیر) است که توسط امارات متحده عربی در سال 2017 خریداری شده و در لیبی (سیرنه) مستقر شده و از سال 2018 در پایگاه جدید امارات در خلیج آساب آغاز می شود ، جایی که ماهواره ها Mirage 2000 را نیز دیده اند. جنگنده ها و حتی ارابه های لکلرک.

“این مسئله همچنین مسئله پشتیبانی زمینی احتمالی از آسمارا را در صورت نابودی جنگ در Tigrinya مطرح می کند و باعث می شود اتیوپی و کل منطقه به یک آتش سوزی عمومی در منطقه منجر شوند.”

انتقام

REMOCONTRO

جنگ پنهان در دجله ، “بالکان سازی” قومی اتیوپی و شاخ آفریقا

این اثر تحت مجوز Creative Commons توزیع می شود. شناسایی – غیر تجاری – به طور مساوی 3.0 ایتالیا.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *