[ad_1]

منتشر شده در 14 ژانویه 2021 در ساعت 7:53 بعد از ظهر.
افغانستان آمریکا و کانادا

در ایالات متحده ، متخصصان در حال بحث درباره حمله ادعایی به پایگاه نظامی آمریكا در كمپ چپمن در نزدیكی شهر هاست هستند كه به صورت مخفی نگهداری می شود.

منابع نزدیک به طالبان به نقل از روزنامه محلی اخبار طلوع، می گویند این گروه منتظر است تا رئیس جمهور منتخب جو بایدن سیاست خود را در مورد افغانستان مشخص کند قبل از اینکه برای گفتگوهای صلح اقدام کند. اما در ایالات متحده ، با توجه به افشاگری های جدید ، تصویر آنچه در این کشور اتفاق می افتد ، مبهم به نظر می رسد. در 13 ژانویه ، مجله تخصصی سیاست خارجی گزارش داد که در دسامبر 2019 ، طالبان حمله به یک پایگاه نظامی ایالات متحده در استان خوست را آغاز کردند. این حمله به منزله نقض توافقنامه صلح بین ایالات متحده و طالبان است که در 29 فوریه سال 2020 در دوحه قطر امضا شد. با این حال ، طبق گزارش فارین پالیسی ، منابع محلی و مطبوعات بین المللی این موضوع را گزارش نکرده اند ، زیرا طالبان و دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور معزول این کشور در تلاش هستند که این حمله را مخفی نگه دارند.

“یازده سال پس از یکی از بزرگترین تلفات تاریخ سیا در یک پایگاه نظامی برجسته در جنوب شرقی افغانستان ، اردوگاه چپمن در اوایل دسامبر بار دیگر مورد حمله قرار گرفت ، این یک نقض آشکار توافقنامه صلح است. بین ایالات متحده و طالبان “، سیاست خارجی می نویسد. “با این حال ، برخلاف چهار حمله اصلی قبلی به کمپ چپمن ، پایگاه شمال شرقی میزبان ، حمله مهلک در دسامبر گذشته گزارش نشده و تأیید نشده است. این مقاله می گوید که در این حمله چهار نفر از نیروهای محافظت از خوست یا KPF ، یک شبه نظامی آموزش دیده سیا که چسب آهن را در استان حفظ می کند ، و همچنین سه سرباز افغان و حداقل شش غیرنظامی کشته شدند.

واشنگتن و مأموریت ناتو در افغانستان در مورد حمله مشابه در ماه دسامبر اطلاعاتی به اشتراک نگذاشتند. روزنامه های آمریکایی بدون دریافت پاسخ در این باره سالاتی را مطرح کردند. طبق سیاست خارجی ، بلافاصله پس از حمله ، هم از ارتش افغانستان و هم از طرف پلیس خوست از ورود به اردوگاه محروم شده اند. علاوه بر این ، وزارت کشور افغانستان و اداره مهندسی جنایی کابل گفتند که آنها هیچ مستندی از این حادثه ندارند. البته لازم به ذکر است که این حمله حدود شش هفته قبل از مهلت تعیین شده توسط ایالات متحده برای عقب نشینی نیروهای خود از افغانستان رخ داده است. به گفته تحلیلگران آمریکایی ، چنین حمله ای می تواند خلا the نیروهای آمریکایی پس از خروج آنها از افغانستان را برجسته کند و هم بسیاری از مواردی که به نظر می رسد طالبان شرایط توافق نامه صلح خود را نقض می کنند. براساس سیاست خارجی ، “سکوت کر کننده” پیرامون حمله به اردوگاه چپمن بخشی از “الگوی عدم شفافیت و اطلاع از مأموریت ایالات متحده در این کشور است ، زیرا واشنگتن در ماه های اخیر به طور فزاینده ای چشم خود را بر روی موج حملات تروریستی از جمله حملات به پایگاههایی که مدتها با نیروهای آمریکایی در ارتباط بودند. “

در همین حال ، با توجه به پیشرفت دیپلماتیک داخلی افغانستان ، وضعیت کشور همچنان پیچیده است. به آرامی ادامه دهید. مذاکره کنندگان طالبان و دولت افغانستان از 9 تا 14 ژانویه سه جلسه برگزار کردند و اعلام کردند که دستور کار مورد بحث در مذاکرات صلح به شش دسته تقسیم شده است. Eهر دو طرف تأیید کردند که رسیدن به اجماع در مورد دستور کار بیش از آنچه انتظار می رود طول می کشد ، اما طرفین خوشبین هستند که موضوع در هفته آینده حل خواهد شد. منابع می گویند اصرار طالبان بر تمرکز گفتگوها بر روی سیستم سیاسی روند کار را طولانی کرده است. شریفا زورمتی وردک ، عضو تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی گفت: “خواسته اصلی مردم افغانستان بازگرداندن صلح پایدار و آتش بس دائمی است ، بنابراین ما در کنار دستور کار مذاکرات بر روی آتش بس تمرکز می کنیم.” “افغانستان.

در همین حال ، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان بار دیگر از طالبان خواسته است تا با آتش بس موافقت کنند. به گفته غنی ، متوقف کردن جنگ و خونریزی و موافقت با آتش بس از اولویت های اصلی است. در همین زمان ، برخی از رهبران سیاسی افغانستان گفته اند که تشکیل دولت موقت به عنوان بخشی از روند صلح می تواند اثربخشی گفتگوها را بهبود بخشد. محمد اسماعیل خان ، فرمانده پیشین مجاهدین گفت: “بیشتر سیاستمداران معتقدند كه تشكیل دولت موقت یك ضرورت است كه پس از تشكیل دولت موقت آتش بس برقرار خواهد شد.” در 7 ژانویه ، غنی تشکیل دولت موقت را رد کرد. رئیس جمهور گفت که از سیستم سیاسی کنونی باید محافظت شود و قدرت باید به صورت مسالمت آمیز و قانونی منتقل شود. به گفته غنی ، مردم افغانستان طرفدار انحلال دولت و تضعیف دموکراسی نیستند. بنابراین ، وظیفه اصلی وی به عنوان رئیس جمهور انتقال صلح آمیز قدرت به جانشین خود ، طبق قانون است.

امنیت بین المللی را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده شده است

ماریا گراشیا روتلیانو

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *