[ad_1]

آیا این می تواند چین به عنوان یک تامین کننده جهانی اسلحه از روسیه پیشی بگیرد ، این همه طی سالهای طولانی است مشارکت؟

از سال 1992 تا 2007 ، چین 84 درصد سلاح های خود را از روسیه وارد کرد ، که PLA (ارتش آزادیبخش خلق ، ارتش چین) از هواپیماهای جنگنده گرفته تا سیستم های دفاع هوایی تا اژدر قایق های مسکو گرفته تا زیردریایی ها ، کمی از هر چیز را خریداری کرد.

با این حال ، چینی ها شغل خود را از دست ندادند و به تدریج عملیات مهندسی معکوس روی سلاح های روسی را آغاز کردند و آنها را بر اساس ملی بازیابی کردند.

برخی از سلاح های جدید چینی ، به ویژه جنگنده های J-11 و موشک های زمین به هوا HQ-9 ، تقریباً مشابه نسخه های قبلی خریداری شده از روسیه هستند. در دسامبر سال 2019 ، روستچ علناً چین را به کپی غیرقانونی از چند سلاح روسی طی دو دهه گذشته متهم کرد.

علیرغم این ترس ها ، تجارت اسلحه بین دو کشور همچنان رو به رشد بود. از سال 2014 تا 2015 ، مسکو موافقت کرد که شش گردان از سیستم دفاع هوایی S-400 و 24 جنگنده Su-35 ، برخی از پیشرفته ترین سلاح های روسیه را به پکن تحویل دهد.

اکنون مشخص نیست که چین تا چه مدت به سلاح های روسی نیاز دارد. فقط در مدت 20 سال ، بخش تسلیحاتی چین از یک صنعت در حال ظهور به یکی از بخشهای برجسته جهان منتقل شده است. پکن نه تنها می تواند بیشتر نیازهای نظامی خود را تأمین کند ، بلکه به مشتریانی از پاکستان تا صربستان نیز صادر می کند.

ظهور چین به عنوان یک تولید کننده اسلحه با افزایش سریع هزینه های نظامی پشتیبانی می شود. طبق SIPRI ، بودجه دفاعی چین طی دهه گذشته 85٪ افزایش یافته است و در سال 2019 به 261 میلیارد دلار رسیده است. اگرچه روسیه در گذشته هزینه های نظامی خود را در دوره رئیس جمهور ولادیمیر پوتین افزایش داده است ، اما این افزایش بسیار ملایم تر و هزینه های دفاع است از سال 2015 به تدریج در حال کاهش است.

علی رغم تلاش های اخیر کرملین برای تقویت بخش فناوری داخلی ، روسیه در این زمینه موفق نبوده است. کارشناسان هشدار می دهند که روسیه از فن آوری های مهم در حال ظهور مانند هوش مصنوعی عقب است و اگر این تغییر نکند ، صنعت دفاعی این کشور دشوار است که همگام با چین و ایالات متحده باشد.

کوزیولین از مرکز PIR گفت: “روسیه غولهایی مانند مایکروسافت یا هواوی ندارد که فن آوریهایی را تولید کنند که بتوان برای اهداف غیرنظامی و نظامی استفاده کرد.” “در عوض ، دولت خودش باید همه چیز را از ابتدا خلق کند ، که بسیار گران و وقت گیر است.”

همزمان با پیشرفت چین ، روسیه تحقیق در مورد فرصت های توسعه تسلیحات مشترک با پکن را آغاز کرده است. در سال 2016 ، دو کشور برای تولید و ساخت بیش از 200 هلیکوپتر سنگین PLA نسل بعدی تا سال 2040 همکاری کردند. همکاری مهم دیگر در ماه آگوست با برنامه مشترک ساخت زیر دریایی های مجهز به مرسوم اعلام شد.

با این حال ، رابطه در حال تغییر است: در حال حاضر ، در حالی که برتری طراحی روسیه هنوز هم اجازه می دهد کنترل در این مرحله حفظ شود ، تولید با کمک پیمانکاران فرعی محلی در چین در حال انجام است ، و مسکو کنترل روند تولید را از دست داده است.

اما کارشناسان دیگر نسبت به پایداری چنین معامله ای در طولانی مدت شک دارند. سیمون وزمان ، محقق ارشد برنامه سلاح ها و هزینه های نظامی SIPRI ، گفت که مسکو می تواند برای علاقه مند شدن به پکن عقب بماند.

وی گفت: “من انتظار دارم كه روس ها ظرف پنج تا ده سال كاملاً از تجهیزات نظامی چینی ها بی بهره باشند.” “روس ها سعی خواهند کرد ببینند آیا می توانند به نوعی فناوری چین را لمس کنند تا تاخیر خود را جبران کنند یا خیر ، و در بعضی موارد دیگر به جایی نمی روند.”

بنابراین در آینده نزدیک ، مسکو می تواند در رقابت بین المللی با دانش آموز تا دیروز که خود را به کپی برداری از مدل های ثانوی روسیه محدود کرد ، شکست بخورد. اگر مسکو نمی خواهد در عقب فناوری قرار بگیرد ، باید به همکاری نظامی با غرب بپردازد.


تلگرام
با تشکر از کانال تلگرام ما می توانید با انتشار مقالات جدید از سناریوهای اقتصادی به روز باشید.

⇒ ثبت نام کنید بلافاصله. مستقیما


[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.