[ad_1]

انفجار مضاعف ، که در 21 ژانویه به مرکز بغداد رخ داد ، ترس از بازگشت گروه های دولت اسلامی (داعش) به عراق را افزایش داده است. دست کم 32 نفر در دو حمله کامیکاز به میدان طایاران (میدان هواپیمایی) ، نزدیک میدان مرکزی تحریر کشته و 110 نفر زخمی شدند. سالهاست که این میدان تقریباً یکی از اهداف موردعلاقه داعش در سالهای حملات تقریباً روزمره بوده است زیرا این مکان بسیار شلوغ است و عمدتا توسط شیعیان ، عمدتا فروشندگان خیابانی ضعیف و خریداران آنها به آنجا می روند.

پس از شکست داعش در دسامبر 2017 ، میدان طایاران و میدان تحریر در نزدیکی آن از یک دوره صلح بدون بمب برخوردار شدند و مورد توجه قرار گرفتند. اعتراض که بین 25 اکتبر 2019 و پایان سال 2020 اتفاق افتاد.

دو انفجار خونین اخیر همزمان با یک لحظه تغییر در سطح ملی و بین المللی است: مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید ایالات متحده جو بایدن. به تعویق انداختن انتخابات اکتبر 2021 در عراق ؛ عقب نشینی نیروهای آمریکایی در پایان دوره دونالد ترامپ (فقط 2500 سرباز آمریکایی امروز برای آموزش نیروهای عراقی در عراق باقی مانده اند). و ظهور شبه نظامیان طرفدار ایران علیه ارتش رسمی.

هشدار حداکثر
این انفجارها روز پنجشنبه شهروندان عراقی را که هم اکنون از اپیدمی covid-19 و کاهش چشمگیر درآمد خود ناشی از کاهش قیمت نفت رنج می برند ، شوکه کرد.

این حملات همچنین دولت عراق را که در مرحله بسیار حساسی قرار دارد متزلزل کرد. در جریان اجلاس اضطراری ، نخست وزیر مصطفی القادیمی بلافاصله پس از حمله با مقامات امنیتی ملاقات کرد تا “حفره های امنیتی اجازه نفوذ تروریست ها را بررسی کند”. نخست وزیر دستور داده است که نیروهای مسلح در حالت آماده باش باشند تا از هرگونه طرح تروریستی دیگر علیه عراقی ها جلوگیری کنند.

ژنرال خالد موهانا ، سخنگوی وزارت کشور سعی در اطمینان بخشی به مردم داشت و گفت که این انفجارها “امنیت نسبی شهروندان را از بین نمی برد” و گفت که هیچ حمله دیگری پیش بینی نشده است.

اما باور کردن ، با توجه به حضور پنهانی حدود 5،000 جنگنده ارتش اسرائیل و 5000 نفر دیگر در همسایه سوریه ، آماده عبور از مرز و انتظار برای لحظه مناسب برای اعلام “ما هنوز اینجا هستیم!” ، دشوار است که باور کنیم.

(ترجمه فرانچسکو د للیس)[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *