[ad_1]

جهان

URL کوتاه

جو بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری ، برنامه های خود برای ورود مجدد به توافق هسته ای ایران را پس از خروج دولت ترامپ در سال 2018 ، با این استدلال که تهران به محدودیت های توافق نامه محدودیت توسعه هسته ای عمل نمی کند ، مشخص کرد.

اخبار کانال 12 روز شنبه گزارش داد ، بنیامین نتانیاهو رئیس موساد یوسی کوهن را به واشنگتن می فرستد تا در هر توافق جدیدی که امضا شود ، خواسته های اسرائیل در مورد مسئله هسته ای ایران را تشریح کند.

انتظار می رود کوهن در ماه فوریه به درخواست نخست وزیر اسرائیل به ایالات متحده سفر کند ، جایی که وی اولین مقام در اورشلیم خواهد بود که با جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا دیدار خواهد کرد. همچنین گزارش شده است که وی با رئیس CIA دیدار خواهد کرد.

در این گزارش منابع خاصی ذکر نشده است ، بلکه اشاره به “پیام هایی” است که بین مقامات ناشناس از دولت بایدن و اسرائیل ارسال شده است. وی می گوید کوهن و تیمش تمام اطلاعاتی را که اسرائیل در مورد برنامه هسته ای ادعا شده ایران به دولت بایدن ارائه می دهد.

این مطالبات شامل تعدادی از پیش شرط های اسرائیل برای ورود مجدد آمریکا به توافق هسته ای از جمله پایان غنی سازی اورانیوم و پایان تولید سانتریفیوژهای بهبود یافته در تهران است. پایان حمایت از گروههایی مانند لبنانی ها حزب الله ، آنچه اسرائیل فعالیت تروریستی و ادعایی تروریستی علیه اهداف اسرائیلی در خارج از کشور می نامد. خروج از حضور نظامی خود در عراق ، سوریه و یمن ؛ اطمینان از دستیابی کامل به برنامه هسته ای خود به آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای).

کوهن در این ماه در واقع به ایالات متحده سفر می کند ، اما برای دیدار خداحافظی با وزیر خارجه سابق مایک پمپئو.

رسانه ها گزارش دادند که تیم بایدن و مقامات ایرانی مذاکرات محرمانه ای را در مورد احتمال ورود مجدد به برنامه جامع اقدام مشترک به مدت سه هفته در حالی که ترامپ هنوز رئیس جمهور بود انجام دادند. به گفته سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی ، دولت جدید قصد دارد در مورد مذاکرات هسته ای آینده بحث کند و روابط ایران با متحدان و همکاران خارجی.

اسرائیل نگران است که با یک توافق جدید بتواند به ایران ادامه غنی سازی اورانیوم را بدهد و همچنین کمک های مالی کافی یا تحریم هایی را ارائه دهد تا به تهران اجازه دهد اقتصاد آسیب دیده خود را ترمیم کند. بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل ، علی رغم تبریک به بایدن برای روی کار آمدن ، رئیس جمهور آمریکا را به ادامه برخورد با “تهدید از جانب ایران” فراخواند.

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز جمعه گفت که “پنجره فرصت” بازگشت دولت جدید آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک محدود است ، زیرا ایران مصمم است تحریم ها را لغو کند و با آن مخالف است. هرگونه بازنگری در مفاد توافق هسته ای. دیپلمات ارشد ایرانی گفت اگر دولت جو بایدن تصمیم بگیرد سیاست “حداکثر فشار” دونالد ترامپ را که شامل لغو فوری و کامل کلیه تحریم ها علیه تهران است ، کنار بگذارد. و بازگشت به توافق هسته ای ، ایران همچنین پیروی کامل از این پیمان را از سر خواهد گرفت.

وی گفت: “دولت جدید آمریكا باید یك انتخاب اساسی را انجام دهد: می تواند سیاست های شکست خورده قبلی خود را بپذیرد و مسیر تحقیر همکاری بین المللی و قوانین بین المللی را ادامه دهد. یا می تواند فرضیه های ناموفق را رد کند و به دنبال صلح و ادب باشد.” گفت: ظریف قبلا توییت کرد.

روز سه شنبه ، آنتونی بلینکن ، نامزد وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که ایالات متحده به از سرگیری پایبندی ایران به توافق هسته ای پاسخ خواهد داد ، اما به دنبال یک توافق گسترده تر است که برنامه موشکی را نیز شامل شود. جو بایدن حتی پیش از پیوستن به کاخ سفید در روز چهارشنبه ، از امضای توافق هسته ای جدیدی توسط واشنگتن ، که بر اساس آن ، ایران موافقت می کند در ازای بازرسی های بین المللی و برداشتن اسلحه های بی حس ، توافق کند که توسعه هسته ای را محدود کند ، ابراز حمایت کرد.

دولت ترامپ پس از متهم كردن ایران به عدم رعایت توافق در سال 2018 از پیمان كناره گرفت ، هرچند ناظران بین المللی و اتحادیه اروپا می گویند تهران با رعایت كاملاً محدودیت ها عمل می كند. واشنگتن تحریم ها علیه ایران را دوباره برگردانده است ، که با عقب نشینی تدریجی تعهدات خود به آن واکنش نشان داده است.

در ماه دسامبر ، ایران قانونی را برای افزایش غنی سازی اورانیوم و توقف بازرسی های سازمان ملل در تأسیسات هسته ای خود تصویب کرد. در پاسخ به قتل محسن فهری زاده ، فیزیکدان هسته ای ، که مقامات ایرانی آژانس اطلاعاتی اسرائیل موساد را مقصر می دانند. در اوایل ژانویه ، سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که این کشور موفق به غنی سازی 20٪ اورانیوم در غلیظ کننده فردو شده است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *