[ad_1]

مانند چین ، روابط با روسیه نیز مستقیماً تحت تأثیر این بحران قرار گرفته است کووید -19 و همچنین یک سری اختلافات که ایتالیا را بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد.

این موارد شامل ارسال تجهیزات پزشکی و پزشکی از مسکو به رم ، اتهامات مداخله روسیه و اطلاع رسانی نادرست در مورد ریشه همه گیری ، تا حد مسمومیت یک سیاستمدار مخالف است. الکسی ناوالنی، منسوب به خدمات مخفی روسیه و بحران سیاسی و انتخاباتی در بلاروس.

این تحولات ابهام سیاست خارجی ایتالیا در قبال مسکو را برجسته کرد ، که قبلاً در تلاش دولت قبلی Conte I با نگرانی – سپس در واقع بی اساس – روشن شده بود که اتحاد Lega-M5S می تواند منجر به فاصله واضح تر ایتالیا از سیاست های اروپا شود به سمت روسیه است.

به همین دلیل است که دولت Conte bis باید توجه ویژه ای به موضوع جنجالی کمک های روسی ارسال شده به ایتالیا در جریان موج اول همه گیری داشته باشد. با آغاز بحران کووید -19 در ایتالیا ، مسکو بلافاصله آمادگی خود را برای ارائه “کمک های بشردوستانه” به این کشور نشان داد. مانند چین ، کرملین پرسنل پزشکی و تجهیزات بهداشتی را به رم اعزام کرده است ، اما همچنین در یک کارزار غیر اطلاعاتی در مورد ریشه همه گیری ، درگیر انتقاد شدید دولت های غربی و به ویژه پاسخ اتحادیه اروپا به بحران و اختلاف نظر در مورد واکسن Covid – 19 در اروپا و ایالات متحده آمریکا.

بنابراین ، ارسال مواد پزشکی و بهداشتی روسی به ایتالیا بلافاصله مورد انتقاد قرار گرفت و هر دو در اروپا و در اکثریت دولت M5S-Pd و در افکار عمومی ایتالیا نگران بودند. به ویژه ، در میان پرسنل پزشکی و تجهیزات پزشکی اعزامی ، تعداد زیادی از پزشکان و پیراپزشکان نظامی وجود دارد که معمولاً برای مبارزه با آلودگی شیمیایی در مناطق نظامی استخدام می شوند. پس از انتشار مقاله ای در La Stampa که در آن منابع ناشناس ادعا کردند که 80٪ از مطالب ارسالی از مسکو به ایتالیا استفاده کمی دارد ، تنش ها افزایش یافت تا اینکه به یک پرونده دیپلماتیک تبدیل شد ، نگرانی های بیشتری در مورد نقض احتمالی ملی امنیت به دلیل تعداد زیادی از سربازان روسی درگیر.

پاسخ روسی دیر نکردم، با سخنگوی وزارت دفاع مسکو ، که علناً مقاله را تقبیح کرد ، روزنامه نگار را به اطلاعات غلط و روس هراسی متهم کرد. این اظهار نظر و تهدیدهای پنهانی علیه روزنامه نگار ایتالیایی موجود در اظهارات سخنگوی وزارت روسیه بلافاصله توسط حزب دموکرات نکوهش شد ، در حالی که هیئت آنها در پارلمان اروپا با انتشار نامه ای رسمی از کمیسیون اروپا خواست تا به مداخلات روسیه پاسخ دهد.

برخلاف حزب دموکرات ، وزیر دی مایو وقت بیشتری برای انتقاد از این حادثه صرف کرد ، اما در دفاع از آزادی مطبوعات در ایتالیا به میدان رفت. اختلاف در موقعیت بین دولت و اکثریت در این قسمت باعث جلب توجه رسانه ها و شرکای اروپایی و آمریکایی ما به جهت گیری M5S به سمت روسیه و بنابراین به طور کلی بیشتر به اعتبار دولت در روابط با مسکو شد.

در همان زمان ، برخی از قانون گذاران M5S توقف تحریم های بین المللی علیه کشورهای همه گیر ، از جمله ایران ، ونزوئلا ، کوبا و کره شمالی را پیشنهاد کردند ، که نگرانی های بیشتری را ایجاد کرد زیرا چنین ابتکاری توسط مسکو به سازمان ملل بین مارس و آوریل ترویج شد 2020. و همچنین فراخوانی برای لغو تحریم ها علیه روسیه.

موضوع تحریم ها علیه روسیه مجدداً منجر به درگیری بین M5S و Pd در 17 سپتامبر 2020 شد ، زمانی که پارلمان اروپا با اکثریت قریب به اتفاق قطعنامه ای را در محکومیت مسمومیت الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه تصویب کرد. این سند که تقریباً همزمان با بحران سیاسی و انتخاباتی در بلاروس مورد بحث قرار گرفت ، واقعه دیگری که باعث نگرانی و تنش بین اروپا و روسیه شده است ، خواستار تحقیق بین المللی در مورد ادعاهای نقض تعهد بین المللی کرملین به سلاح های شیمیایی است.

و بر اساس این قطعنامه ، در حالی که حزب دموکرات رأی مثبت داد ، M5S رای ممتنع و لگا و فراتلی د ایتالیا رای مخالف دادند. پرهیز از M5S به عنوان نشانه دیگری از عدم اعتبار M5S در امور همبستگی اروپا و ماوراlantالنهر در مسائل مربوط به روسیه تفسیر شد.

همچنین لازم به ذکر است که اگر رای ممتنع پارلمان اروپا از محکومیت M5S در پرونده ناوالنی بحث و جدال بسیاری را برانگیزد ، دولت در عوض در هماهنگی کامل با شرکای اروپایی در بحران بلاروس حرکت می کند ، عدم به رسمیت شناختن نتایج انتخابات ، ترویج گفتگو و دعوت از مقامات مینسک برای احترام به حقوق بشر و آزادی معترضان ، مخالفان و فعالان دستگیر شده.

روسیه حتی در سال 2020 ، به لطف روابط نزدیک سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و انرژی ، همچنان توسط روسیه به عنوان یک رابط و دوست ممتاز در اروپا دیده می شود. و این به رغم کاهش حجم تجارت به دلیل تأثیر تحریم ها ، بلکه بیش از همه به دلیل عواقب چشمگیر همه گیر است.

در این زمینه قابل ذکر است سفر وزیر دی مایو به مسکو که در 14 اکتبر ، در آستانه لازم الاجرا شدن تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه در پرونده ناوالنی ، به پایتخت روسیه رفت تا در مورد مسائل اقتصادی و سیاسی با سرگئی لاوروف ، همتای روسی خود ، و همچنین بحران های عمده در مدیترانه و خاورمیانه. شرق. به همین مناسبت ، لاوروف علی رغم “ابتکارات خصمانه بروکسل” از “نگرش سازنده” ایتالیا نسبت به مسکو تشکر کرد.

به طور کلی ، بنابراین ، با وجود برخی مشکلات اقتصادی ، روابط دو جانبه با روسیه در سال 2020 مثبت باقی ماند. در حقیقت ، رم و مسکو در بالاترین سطح تماس های منظم را برقرار می کنند و نهادهای سیاسی ایتالیا همچنان بر تنش ها میان اتحادیه اروپا و روسیه تمرکز می کنند و متعهد می شوند روابط مبتنی بر گفتگو را دنبال کنند. به نظر می رسد که وضعیت فعلی روابط بین بروکسل و مسکو ، که دارای واگرایی عمیق ارزش ها است ، بدون تغییر باقی بماند و در این زمینه ایتالیا باید در سال های آینده به حرکت خود ادامه دهد ، به ویژه با توجه به دولت جدید بایدن ، که وعده افزایش فشار بر مسکو در چندین زمینه از جمله اروپا و مدیترانه را می دهد.

این پست گزیده ای از گزارش سیاست خارجی ایتالیا در سال 2020 از Istituto Affari Internazionali.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.