[ad_1]

روسیه از طریق وزارت امور خارجه خود ، اعلام کرد که از پیمان آسمان باز خارج خواهد شد ، توافقی که از سال 2002 لازم الاجرا شد و 34 کشور به آن پیوستند و به منظور اطمینان از شفافیت پروازهای نظارتی اطلاعاتی عمل می کند. ایالات متحده خروج خود از این پیمان را در ماه مه 2020 متهم كرد و روسیه را به نقض مكرر متهم كرد.

– همچنین بخوانید: ایالات متحده از پیمان آسمان باز خارج خواهد شد

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که عقب نشینی ایالات متحده “به طور قابل توجهی تعادل منافع امضا کنندگان را برهم زده” و پیشنهاد مسکو برای زنده نگه داشتن این پیمان حتی بدون ایالات متحده از دیگر کشورها به سرقت رفته است.

پیمان آسمان باز ابزاری است که برای اجازه دادن به تعدادی از پروازهای غیرمسلح معرفی می شود و کشورهای عضو می توانند از طریق آنها اطلاعات استراتژیک مانند استقرار نیروها و ساختارهای نظامی را حتی در کوتاه مدت جمع کنند. این شامل ایتالیا ، کانادا ، انگلستان و فرانسه است ، اما محدود نمی شود. هدف اصلی این است که با افزایش شفافیت و اعتماد متقابل بین کشورهای عضو و در نتیجه جلوگیری از درگیری های احتمالی ، تا حدودی امکان شناسایی هوایی فراهم شود.

آنچه امروز اعلام شد یک اطلاعیه است: شش ماه طول می کشد تا خروج رسمی از قرارداد ، در طی آن می توان در تصمیم گیری تجدید نظر کرد. ایالات متحده در نوامبر سال گذشته خروج خود را به پایان رساند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *